Porady - Warto wiedzieć

Wyjeżdżamy na wakacje, aby zapomnieć o wszystkich problemach. Niestety nierozsądnie podjęta decyzja może nam tych problemów przysporzyć. Zależ nam, aby urlop był niezapomniany i spełniał nasze oczekiwania. Dlatego też często wolimy wyjazdy zorganizowane niż te na własną rękę. Wybieramy biuro podróży licząc na to, że będziemy mieć wszystko z głowy. Transport, nocleg i wyżywienie zapewnione, więc nam pozostaje już tylko myśleć o odpoczynku i rozrywkach. Jednak korzystanie z usług niesprawdzonego biura podróży może wiązać się z wieloma konsekwencjami. W artykule podpowiadamy, na co zwracać uwagę wybierając biuro podróży i proponowane przez nie oferty.

Czy bać się upadłości biur turystycznych?

W minionych sezonach zdarzało się, że media lawinowo informowały nas o upadających biurach podróży. Jednakże warto zwrócić uwagę, że było zaledwie kilka do kilkunastu biur, a w Polsce jest ich ponad trzy tysiące. Zatem nie jest to reguła i w tej sytuacji nie należy nerwowo reagować. Najważniejsze jest, aby wybrać sprawdzone biuro. Przed wyjazdem popytajmy znajomych, którego pośrednika polecają. Poszukajmy również opinii w Internecie. Jeśli będą one korzystne, to śmiało możemy podejmować decyzję o wyjeździe. Jeśli jednak dotrzemy do głosów, że biuro jest nierzetelne w kontakcie z klientami, to jest to pierwszy sygnał alarmujący o nieuczciwości również w innych dziedzinach.

Co sprawdzić przed wyjazdem?

Bardzo ważne jest zweryfikowanie czy biuro turystyczne działa legalnie. Najprostszym sposobem na to jest wyszukanie go w centralnym rejestrze, który jest prowadzony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Znajdziemy tam podstawowe informacje o biurze oraz o tym, na jaką wysokość jest ubezpieczone. Ma to duże znaczenie, gdyż w krytycznej sytuacji, to ubezpieczyciel będzie pokrywał wierzytelności biura. Dodatkowo sprawdźmy w Krajowym Rejestrze Sądowniczym jakie są finanse biura. Oczywiście zawarte tam informacje będą dotyczyć wcześniejszego okresu, ale może nam to dać już pewien obraz. Chcąc się upewnić jaki jest status biura zwróćmy szczególną uwagę na informacje zamieszczane w internecie. Chodzi tutaj głównie o doniesienia prasowe. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszemy np. biuro turystyczne warszawa, to już otrzymamy informacje na temat biur z tej okolicy. Dzięki temu będzie mogli odpowiednio wcześniej powstrzymać się przed niewłaściwym wyborem.

Jak rozpoznać dobre oferty?

Jeśli wybierzemy już odpowiednie biuro podróży, to pozostaje nam jeszcze wybór właściwej oferty. Chodzi tutaj głównie o to, żeby wiedzieć, co kupujemy. Dzięki temu uchronimy się przed tzw. wyjazdową klapą. Bardzo ważne jest porównanie cen za podobny wyjazd, które oferują inne biura podróży. Nie dajmy się zwieść super tanim ofertom, gdyż może pod nimi kryć się np. hotel o bardzo niskim standardzie. Poszukajmy w sieci opinii o wybranym przez nas miejscu. Oczywiście, jeśli przeważą te negatywne, to dobrze jest przemyśleć czy wykupienie takiej wycieczki ma sens. Jednym z biur mających szeroką ofertę dla podróżników jest JoviTravel.pl. Jego największym atutem jest kitesurfing – nowoczesny i ekscytujący sport wodny, który jest doskonałą rozrywką dla całej rodziny.