Porady - Warto wiedzieć

Bagaż podręczny na tygodniowy wypad

Tanie podróżowanie jest przyjemne ponieważ daje możliwość odwiedzenia wielu miejsc przy niewielkim nakładzie środków. Często oferowane przez wiele linii lotniczych okazje na niedrogie bilety to podejrzenie, że gdzieś ukryte są dodatkowe koszty. Jeżeli uda nam się spakować w bagaż podręczny to często kilkadziesiąt złotych będzie jedyną ceną jaką zapłacimy za przelot.

Przygotowanie do podróży i odpowiedni rozmiar bagażu

Minimalizując koszty podróży możemy pozwolić sobie na pozostawienie samochodu na parkingu w pobliżu lotniska. Dzięki temu szybko i bezproblemowo dotrzemy na miejsce oraz będziemy mieć pewność, że nasze auto jest bezpieczne. Dobrą opcją jest skorzystanie z oferty START parking na warszawskim Okęciu. Przygotowując się do pakowania warto zastanowić się czy będziemy często zmieniać miejsce zakwaterowania, czy wolimy pozostać w jednym miejscu, które będzie naszą bazą wypadową. Jest to istotne ponieważ do pieszych wędrówek idealny będzie plecak, natomiast mała walizka lub torba to opcja doskonała w przypadku drugiej opcji. Najpierw musimy zorientować się jakie wymiary bagażu podręcznego obowiązują w wybranej przez nas linii lotniczej. Mniej więcej jest to zwykle 55 x 40 x 20 cm. Bagaż podręczny najczęściej nie ma ograniczeń wagowych – jedyne kryterium jakie musi spełniać to rozmiar pozwalający na bezproblemowe umieszczenie go w schowku nad siedzeniami. Mimo to z wagą również nie należy przesadzać, gdyż czasem dopuszczalne jest spakowanie się do 10 kg – torbę lub plecak musimy być w stanie samodzielnie umieścić w schowku.

Rzeczy do security check

Aparat fotograficzny, laptop, ładowarka do telefonu oraz torebka z kosmetykami powinny znajdować się na wierzchu, aby bezproblemowo móc je wyjąć z bagażu. Grubą bluzę lub kurtkę najlepiej narzucić na siebie podczas odprawy, ponieważ często powoduje przekroczenie dopuszczalnego limitu wagowego bagażu. Kosmetyki płynne najlepiej umieścić dodatkowo w przezroczystym worku. Pamiętajmy, żeby nie przekroczyć dopuszczalnego limitu 100 ml. Na tygodniowy wypad za granicę w zupełności taka ilość wystarczy. W drogeriach i supermarketach za kilka złotych można kupić specjalne zestawy pojemników na kosmetyki, a nawet mniejsze wersje ulubionych produktów. Możemy zabrać końcówkę szamponu lub żelu pod prysznic, które po wykorzystaniu wyrzucimy przed powrotem do domu tym samym robiąc miejsce na prezenty i pamiątki, które kupimy podczas wycieczki.

Jak spakować ubrania

Ubrania najlepiej zwijać w rulony. W ten sposób maksymalnie wykorzystamy przestrzeń. Przed wyjazdem zorientujmy się, czy motel lub hotel, w którym się zatrzymamy zapewnia klientom ręczniki, suszarkę i pościel. Niezależnie od pogody, zawsze warto wziąć ze sobą jedną parę długich spodni. Ważne jest również posiadanie butów na zmianę. Nie zabierajmy w podróż rzeczy, które „może” się przydadzą. Najczęściej bywa tak, że nawet na nie nie spojrzymy podczas pobytu. Warto na kilka dni przed wyjazdem zrobić próbę pakowania. Sprawdzić czy w bagaż zmieści się to co chcemy wziąć a jego waga nie przekroczy dopuszczalnego limitu.

Pamiętaj, aby kartę pokładową i dowód osobisty lub paszport mieć zawsze pod ręką.

Zobacz również: Problem z bagażem na lotnisku, co zrobić?