Porady - Warto wiedzieć

Skoki w tandemie

Szukasz dla siebie interesującego pomysłu na weekend? Jeżeli masz ochotę na coś naprawdę niezwykłego, w takim przypadku weź pod uwagę skoki spadochronowe. Teraz, aby zobaczyć świat z wyjątkowej perspektywy, wcale nie musisz uczestniczyć w specjalnych szkoleniach czy badaniach lekarskich. To możliwe dzięki skokom tandemowym!

 

Zainteresowanie skokami spadochronowymi w tandemie ciągle rośnie. Tego rodzaju rozrywka to nie tylko propozycja dla najbardziej odważnych, ale praktycznie dla każdego, kto poszukuje dla siebie adrenaliny, sposobu na dobrą zabawę oraz na niezapomniane doznania. Skoki tandemowe nie wymagają żadnego szczególnego przygotowania czy specjalnej kondycji, a ponadto również są atrakcyjne cenowo. Jak można skoczyć w tandemie, gdzie to zrobić i ile to kosztuje?

 

Na czym polega skok tandemowy?

Jak można domyślić się już po samej nazwie, skok w tandemie odbywa się w dwie osoby. Uczestnikami są tandem pilot, czyli zwykle instruktor spadochroniarstwa z tysiącami skoków na swoim koncie, a także pasażer, który w tej dziedzinie nie musi posiadać żadnego doświadczenia. Obaj połączeni są specjalną uprzężą, a na plecach pilota znajduje się spadochron tandemowy z automatem – nie trzeba wobec tego obawiać się o kwestie bezpieczeństwa.

 

Skoki tandemowe odbywają się z wysokości 3000-4000 metrów nad ziemią i od wysokości wyskoku zależny jest czas swobodnego spadania. Dla wielu skoczków to ten najbardziej wyczekiwany i ekscytujący moment, ponieważ wtedy spada się z prędkością dochodzącą do 200 kilometrów na godzinę bez otwartego spadochronu. Dla 3000 metrów czas swobodnego spadania wynosi około 30 sekund, natomiast dla 4000 metrów – 60 sekund. Gdy osiągnięta zostanie odpowiednia wysokość, spadochron otwiera się, a uczestnicy skoku już powoli opadają w kierunku lądowiska – lądowanie jest miękkie, dlatego nie trzeba martwić się o kontuzje.

 

Warto także wspomnieć o możliwości zarejestrowania całego wydarzenia na zdjęciach i filmie. Usługa wideorejestracji, za którą odpowiedzialny jest dodatkowy skoczek z kamerą na kasku, jest płatna osobno, ale warto się na nią zdecydować, aby mieć wspaniałą pamiątkę.

 

Ceny skoków tandemowych

Za skok w tandemie wcale nie trzeba płacić tak dużo. Ceny rozpoczynają się od około 500 złotych za skok z 3000 metrów i od około 700 złotych za ten z 4000 metrów. Za wideorejestrację trzeba dopłacić 200-300 złotych, dlatego najbogatszy pakiet nie jest zazwyczaj droższy niż 1000 złotych. Wydawałoby się, że to naprawdę dużo za kilkuminutowy skok, ale tak naprawdę emocje w jego trakcie są nie do opisania i trzeba przeżyć to samemu. Oczywiście, jest także wiele promocji i obniżek, dzięki którym za skoki można płacić mniej.

 

Jeżeli chcesz skoczyć w tandemie, możesz zrobić to razem z Certyfikowanym Ośrodkiem Szkolenia Lotniczego Skydive, który ma swoją siedzibę na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem. Organizuje także skoki tandemowe w innych miastach, w tym w Gliwicach, Przasnyszu oraz w Pruszczu Gdańskim.