Porady - Warto wiedzieć

Po okresie zimowym, w którym to auto należy chronić przed szkodliwym wpływem mrozu i śniegu, pora przygotować je do sezonu wiosenno-letniego. Obejmuje to nie tylko wymianę opon z zimowych na letnie, kiedy temperatura na zewnątrz będzie na to pozwalać, ale również szereg innych działań, pozwalających na sprawne poruszanie się swoim pojazdem po zimie.

Co może zrobić właściciel?

We własnym zakresie po zimie, w ramach przygotowań auta do sezonu wiosennego, właściciel niewątpliwie może zadbać o jego estetykę. Trzeba w pierwszej kolejności dokładnie umyć samochód, nie tylko karoserię, ale i podwozie pojazdu. Czyste auto łatwiej będzie nam skontrolować. Jeśli mamy taką możliwość, możemy wjechać na kanał i tam sprawdzić podwozie w poszukiwaniu uszkodzeń mechanicznych czy ognisk rozwoju rdzy. Identyfikując miejsca przeżarte przez rdzę, należy je dokładnie zabezpieczyć, aby korozja nie postępowała na kolejne elementy pojazdu.

Kontrola poziomu płynów

Samodzielnie można skontrolować poziomy płynów oraz ewentualnie je uzupełnić. Trzeba sprawdzić:

  • poziom oleju w silniku - służy do tego bagnet z zaznaczonym minimalnym, bezpiecznym poziomem oleju,
  • poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku,
  • poziom płynu hydraulicznego w zbiorniczku wspomagania kierownicy,
  • poziom płynu w chłodnicy,
  • ilość płynu do spryskiwaczy szyb.

Jeśli oleju silnikowego jest zbyt mało, można go uzupełnić, choć zaleca się jego całkowitą wymianę, którą można przeprowadzić na przykład przed sezonem wiosenno-letnim, zwłaszcza jeśli kierowca planuje dłuższe podróże samochodem.

Odpowiednie produkty pozwalające na przygotowanie samochodu do sezonu wiosna-lato znajdziesz w specjalnym dziale w sklepie Motochemia.pl

Kontrola wycieraczek

Kierowca może sprawdzić, czy jego wycieraczki - przednie i ewentualnie tylna, są w dobrym stanie. Czy guma właściwie zbiera wodę z szyb i nie piszczy? W przeciwnym wypadku należy założyć nowe pióra wycieraczek, dopasowane do modelu i typu pojazdu.

Kontrola lakieru

Nie tylko wnętrze samochodu należy skontrolować przed sezonem wiosennym, ale również karoserię. Wszelkie ubytki lakieru najlepiej uzupełnić, aby odpryski nie powiększały się. Trzeba usnąć zabrudzenia, w czym pomorze tzw. glinkowanie. Następnie warto rozważyć możliwość konserwacji lakieru.

Kontrola stanu technicznego pojazdu

W ramach kontroli stanu technicznego samochodu po zimie należy sprawdzić:

  • Układ kierowniczy - w tym drążki kierownicze i końcówki drążków w układzie kierowniczym, a także stanu gumowych osłon. Jeśli występują luzy w układzie kierowniczym, należy wymienić końcówki drążka i wyregulować zbieżności.
  • Układ wydechowy - kontrola stanu tłumików i rury wydechowej, stanu gumowych wieszaków i szczelności układu wydechowego. Zużyte, zniszczone lub uszkodzone elementy należy wymienić na nowe.
  • Układ hamulcowy - sprawdzenie stanu tarcz hamulcowych i klocków - jeśli istnieje taka konieczność, wymienia się je na nowe. Kontrola powinna objąć stan przewodów hamulcowych giętkich i metalowych oraz sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego. Warto skontrolować, czy nie dochodzi do wycieku tego płynu. Utrzymanie sprawności i wysokiej skuteczności układu hamulcowego jest konieczne, aby poruszając się samochodem być w pełni bezpiecznym.
  • Zawieszenie - sprawdzenie stanu sprężyn zawieszenia, tulei metalowo-gumowych wahaczy, luzu na wahaczach, stanu amortyzatorów, gumy stabilizatora, gumowych osłon przegubów. Należy skontrolować, czy nie występują luzy na kołach i na półosiach. Sprawny układ zawieszenia ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Zużyte elementy należy wymienić na nowe.

Na wiosnę można dokonać montażu nowych filtrów powietrza i filtru kabinowego, wyczyścić wloty powietrza i podszybia ze śmieci.

Kiedy wymienić opony?

Podstawową kwestią po zimie powinna być zmiana ogumienia. Opony wymienia się z zimowych na letnie, kiedy średnie temperatury na zewnątrz ustabilizują się na poziomie około 7 stopni Celsjusza na plusie i wyżej. Wymiana pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy oraz na zmniejszenie poziomu spalania paliwa. Letnie opony są zbudowane z twardszej mieszanki gumowej, która lepiej radzi sobie w wiosennych warunkach na drodze. Daje krótszą drogę hamowania niż miękkie opony zimowe, które w wyższej temperaturze szybciej się zużywają.

Jeśli dysponujemy kompletem opon letnich z poprzedniego sezonu, przed ich zamontowaniem w samochodzie zweryfikujmy ich wiek i głębokość bieżnika. Najlepiej, aby opona miała nie więcej niż 5-10 lat, a jej bieżnik wynosił przynajmniej 3-4 mm.

Co jeszcze zrobić aby jeździło się przyjemniej?

Na koniec należy dokładnie zadbać o wnętrze pojazdu. Trzeba je odkurzyć, umyć deskę rozdzielczą czy uprać tapicerkę. Można odświeżyć dywaniki samochodowe lub kupić nowy komplet. Warto umyć szyby od wewnątrz. Ostatecznie, auto trzeba przewietrzyć i osuszyć z wilgoci. Jeśli wyposażony jest w klimatyzację, to dobry czas na jej odgrzybienie i wyczyszczenie. W przypadku zbyt niskiego poziomu czynnika chłodzącego, przed okresem wysokich, letnich temperatur także trzeba go uzupełnić.

Więcej ciekawych i przydatnych porad dotyczących eksploatacji samochodu możesz znaleźć na stronie z poradami motoryzacyjnymi w sklepie Motochemia.pl