Porady - Warto wiedzieć

Szukając tanich wycieczek coraz częściej trafiamy na różnego rodzaju portale grupowych zakupów. Powinniśmy wiedzieć jednak że nie zawsze opłaca się realizować zakupy w takim miejscu, a szczególnie jeżeli chodzi o rynek turystyczny. Jak zatem dokładnie sprawdzić biuro podróży, jak kupić bezpiecznie wycieczkę?

Wybór firmy

Najważniejsza sprawa to wybór miejsca gdzie będziemy chcieli kupić daną wycieczkę. Na rynku działają przeróżne podmioty, od organizatorów wycieczek zagranicznych czyli biura podróży, gdzie w salonach firmowych zakupimy tylko ofertę danego touroperatora. Po multiagencje, czyli inaczej mówiąc agencja turystyczna, która w swojej ofercie grupuje większość biur podróży, nie tylko tych z Polski.

Przywiązanie do marki

Wybierając konkretne biuro podróży, zazwyczaj musimy liczyć się z ograniczoną ofertą, proponowaniem nam wycieczek w ograniczonym stanie i standardzie. Może to i dobra opcja, ale dla osób, które już doskonale znają rynek usług turystycznych, muszą wiedzieć że jadąc na wakacje tylko z jednym biurem podróży, przywiązały się do konkretnej marki. Warto zapoznać się z ofertą innych biur podróży, choćby dla porównania.

Kiedy nie posiadamy wystarczającej wiedzy, powinniśmy udać się do agencji turystycznej, tutaj mamy pewność że będziemy mieli szeroką gamę wyboru, a co ważniejsze, może okazać się że spokojnie uzyskamy informacje od sprzedawcy dotyczące konkretnego biura podróży. Często ludzie pracujący w agencjach doskonale znają sytuację konkretnych biur podróży i dlatego też warto skorzystać z ich usług, choćby celem przeprowadzenia wywiadu informacyjnego.

Sprawdzenie firmy

Jak jednak dokładnie sprawdzić dane biuro podróży, jak przekonać się że biura podróży, których oferty wyjątkowo nam się podobają, nie zbankrutują w przeciągu kilku dni czy tygodni?

Szukanie informacji w urzędach państwowych nic kompletnie nie daje. Pierwsza kwestia to sprawdzenie ubezpieczenia danego biura podróży. Przykładowo, jeżeli jakieś biuro podróży posiada dość niskie ubezpieczenia, a z drugiej strony oferuje nam wiele kierunków wakacyjnych i to na dodatek w niskich cenach niż inne biura, to powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza. W takiej sytuacji może się okazać, że ryzykiem będzie zakup konkretnej oferty, w konkretnym biurze. Ktoś posiadający naprawdę sporo ofert, sporo kierunków wakacyjnych musi osiągać dość wysokie przychody, a tym samym jego ubezpieczenie powinno być naprawdę wysokie.

Innego rodzaju testem czy dane biuro podróży jest godne uwagi, to sprawdzenie informacji na temat biura na internetowych forach dyskusyjnych. Wiadomo iż polscy turyści są specyficzni, jednak kiedy to o konkretnym biurze znajdziemy większość negatywnych opinii, to powinniśmy zastanowić się nad wykupem wycieczki z oferty tego touroperatora.

Ostatnia kwestia ale już dość ryzykowna to opinie znajomych. Jeżeli ktoś z naszych bliskich znajomych często podróżuje, to powinniśmy dokładniej dowiedzieć się jak wygląda organizacja wakacji w konkretnym biurze i na tej podstawie wyrobić sobie jakiekolwiek zdanie.