Porady - Warto wiedzieć

Poradnik dotyczący wyboru hotelu

Nieudany hotel może popsuć nawet najlepsze wakacje. Komfortowe miejsce noclegowe pozwala nam wypocząć w trakcie podróży i pozostać w dobrym humorze przez cały wakacyjny dzień. Dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybór takiego miejsca, w którym będziemy mogli spokojnie spędzić noc – bez większych niespodzianek.

 

Niemal każdy z nas przechowuje w pamięci wspomnienie nieudanego noclegu w miejscu mniej lub bardziej przypadkowym, w którym wszystko było nie tak: hałas wokół obiektu, nieuprzejma obsługa, niejadalne śniadanie, brud w pokoju, nienadający się do użytku leżak basenowy…Pozornie te wszystkie rzeczy wydają się być szczegółami. W praktyce jednak okazuje się, że to właśnie takie błahe problemy mogą doprowadzić nasze wakacje do katastrofy, podczas której wcale nie wypoczniemy.  Z tego właśnie powodu należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybranie takiego obiektu hotelowego, odnośnie którego będziemy mieć pewność, że spełnia nasze oczekiwania.

 

Przed rozpoczęciem poszukiwań noclegów, warto określić nasze

podstawowe oczekiwania wobec hotelu (na zdjęciu: hotel Palatium pod Warszawą)

Na początku poszukiwań warto jednak wstępnie określić nasze oczekiwania – dzięki temu dokonamy wstępnej selekcji wśród ofert hoteli, a tych – jest całe mnóstwo. Od naszych oczekiwań będzie zależało, czy poszukamy hotelu, w którym będziemy tylko nocowali i potrzebne nam będzie w zasadzie łóżko, czy jednak hotel ma być jednym z najważniejszych elementów komfortowego wypoczynku?

Jeśli planujemy wyjechać do miejsca, w którym będziemy chcieli dużo zwiedzać, wówczas niepotrzebne nam będą specjalne warunki i udogodnienia, takie jak basen, spa i siłownia – nawet z tego nie skorzystamy.

Jakimi kryteriami wyboru powinniśmy się kierować?

Najważniejszymi kryteriami oceny jakości hotelu powinny być: lokalizacja, ocena standardu w porównaniu do ceny hotelu, a także: opinie o hotelu oraz czas trwania doby hotelowej oraz dodatkowe udogodnienia, które będziemy mieli zapewnione opłacając dobę hotelową.

Dodatkowe udogodnienia oferowane przez hotel,

tutaj: sala bilardowa w jednym z podwarszawskich hoteli (źródło: palatium.pl)

Na co uważać?

Wyszukując oferty hoteli lub kwater warto przyjrzeć się dokładnie zdjęciom zamieszczonym w ofercie. Niestety, częstym błędem turystów zamawiającym usługi turystyczne i zakwaterowanie jest kierowanie się atrakcyjnymi zdjęciami w reklamach. W rzeczywistości oczywiste jest, że nie wszyscy dostaną ten piękny pokój ze zdjęcia tytułowego z folderu pokazywanemu wszystkim turystom kupującym wycieczkę w biurze podróży. Podobnie jest ze stronami internetowymi: zamieszcza się w nich na pierwszym planie tylko najbardziej reprezentatywne pomieszczenia. Każdy z nas ma prawo liczyć na otrzymanie zdjęcia pokoju, z którego będzie korzystał. Być może wydaje się to małostkowe w przypadku przydrożnego zajazdu, w którym spędzimy jedną noc, robiąc sobie przerwę w wielogodzinnej podróży. Jeśli jednak mamy małe dzieci i wybieramy się po raz pierwszy w rejony świata o nieznanym nam dotychczas klimacie i realiach, wówczas koniecznością jest upewnienie się co do warunków, które będą na nas czekały po przylocie na miejsce. Rzecz dotyczy w szczególności takich miejsc jak Egipt, Indie, kraje Ameryki Południowej lub najróżniejsze miejsca w Azji. Te rejony świata maja totalnie inne pojmowanie zagadnienia ilości gwiazdek hotelowych. To, co u nas jest dwugwiazdkowym hotelikiem o podstawowym wyposażeniu, nierzadko na wyspach Goa będzie już pięciogwiazdkowym hotelem o niezbyt niskiej cenie.

Sprawdź opinie o hotelu

Przed wyjazdem, warto sprawdzić jakie są opinie o hotelu. Nieocenionym źródłem takich treści będzie tutaj z reguły Internet. Należy oczywiście być świadomym tego, że nie wszystkie opinie pisane anonimowo są pisane przez osoby o upodobaniach podobnych tobie i twojej rodzinie. Osoby, które nie miały świadomości tego, że na przykład w Tunezji 5 gwiazdek nie oznacza to samo, co 5 gwiazdek we Francji, będą najprawdopodobniej zostawiać bardzo negatywne i w rzeczywistości – niesprawiedliwe opinie o hotelu.

Podczas poszukiwań, warto zdać się na opinie innych klientów,

którzy odwiedzili hotel. (zdj. palatium.pl)

Sprawdź położenie  hotelu

Jedną z najważniejszych informacji o hotelu jest to, gdzie on się znajduje: jak daleko od dworca, w a jakiej odległości od centrum miasta? Czy można łatwo do niego dojechać komunikacją miejską? Czy hotel znajduje się w niebezpiecznej dzielnicy? Czy można w pobliżu znaleźć stancję benzynową, sklep, plażę lub inne kluczowe dla nas miejsca? Zwykle ignorujemy kwestię lokalizacji hotelu, wychodząc  z założenia, że mimo jest to nowe miejsce i nazwa dzielnicy nic nam nie powie. W rzeczywistości jednak nie jest trudno zdobyć podstawowe informacje o wyżej wspomnianych sprawach, które najczęściej już podczas pobytu na miejscu okazują się naprawdę kluczowe. Nikt z nas nie chce trafić do dobrego wprawdzie hotelu, ale takiego, który otoczony jest placem budowy z głośnymi koparkami, z zablokowaną możliwością przedostania się do centrum w godzinach szczytu.