Porady - Warto wiedzieć

Skoki spadochronowePoszukujesz pomysłu na niecodzienny weekend? Jeżeli lubisz adrenalinę, w takim przypadku pomyśl o skokach tandemowych. Dzięki tym skokom spadochronowym możesz bez żadnego wcześniejszego przygotowania przeżyć niezapomnianą przygodę.

 

Polacy coraz częściej skaczą w tandemach. Największą zaletą tej podniebnej rozrywki jest jej łatwa dostępność i dodatkowo atrakcyjna cena. W tandemie może skoczyć niemalże każdy, ponieważ nie ma potrzeby uczestnictwa w specjalnych szkoleniach, również nie trzeba dostarczać badań lekarskich czy mieć specjalnej kondycji. Wystarczy tylko zarezerwować skok dla siebie, co można zrobić teraz również przez internet, a następnie przygotować się na niecodzienne emocje.

 

 

Na czym polegają skoki w tandemie?

Skoki w tandemie, ponieważ można domyślić się tego już po ich nazwie, odbywają się w dwie osoby. Uczestniczą w nich pilot tandemu oraz pasażer, który połączeni są specjalną uprzężą tandemową.

 

Pilot tandemu odpowiada za kwestie techniczne i bezpieczeństwo, to zwykle instruktor spadochroniarstwa z wieloletnim doświadczeniem i tysiącami podobnych skoków za sobą. Pasażerem może zostać z kolei każdy, kto spełni podstawowe wymogi do skoków tandemowych. Mogą brać w nich udział nie tylko osoby pełnoletnie, ale również poniżej 18. roku życia zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Główne przeciwwskazania do skoków tandemowych to: waga powyżej 100 kg, wzrost poniżej 140 cm, epilepsja, ostre stany chorobowe układu sercowo-krwionośnego oraz oddechowego, wrodzona łamliwość kości, niestabilność kręgosłupa.

 

Swobodne spadanie – co to jest?

Jednym z głównych elementów skoku spadochronowego jest swobodne spadanie – to najbardziej ekscytujący i emocjonujący moment całego tego podniebnego przedsięwzięcia. Okres swobodnego spadania trwa od momentu wyskoku z samolotu aż do otwarcia czaszy spadochronowej. Czas ten uzależniony jest przede wszystkim od wysokości wyskoku – w przypadku 4000 metrów trwa on około 60 sekund, natomiast dla 3000 metrów to 30 sekund.

 

Gdy zależy ci na ekstremalnych emocjach, w takim przypadku warto zapłacić więcej za skok z 4000 metrów – wtedy możesz poczuć na swojej skórze prędkość nawet 200 kilometrów na godzinę aż przez całą minutę.

 

Czy skoki tandemowe są bezpieczne?

Jak najbardziej, ponieważ podczas skoku stosuje się szereg zabezpieczeń. To nie tylko wspomniana już specjalna uprząż tandemowa, ale również zaawansowane spadochrony dopasowane do tandemów wraz z automatami, które w razie problemów samoczynnie otwierają czaszę spadochronu.

 

Nie trzeba również obawiać się o lądowanie. Pilot tandemu tak kieruje otwartym spadochronem, że nie ma ryzyka urazów podczas zetknięcia się z ziemią.

 

Ile kosztują skoki w tandemie?

Cena zależna jest głównie od wspomnianej już wysokości wyskoku oraz dodatkowo od ośrodka organizującego wydarzenie. Warto zapoznać się z różnymi ofertami – można zrobić to przez internet, a następnie od razu on-line zarezerwować skok dla siebie lub kupić go w prezencie dla bliskiej osoby.

 

Zwykle za skok z 3000 metrów trzeba będzie zapłacić około 500-600 złotych, natomiast skok z 4000 metrów to wydatek rzędu 700 złotych. Można także za około 250 złotych wykupić usługę wideorejestracji całego wydarzenia, aby uzyskać fantastyczną pamiątkę na lata.

 

Jeżeli szukasz dodatkowych informacji dotyczących skoków tandemowych, zajrzyj pod adres: http://skydiveblog.pl/.