Porady - Warto wiedzieć

Co zabrać ze sobą na wakacje?

Przed wyjazdem nad morze warto spakować zarówno lekkie, jak i ciepłe, nieprzemakalne ubrania, na wypadek ochłodzenia i deszczu. Najważniejszym kosmetykiem, który należy wziąć, jest krem przeciwsłoneczny. Nad polskim morzem dobrze jest mieć ze sobą nie tylko kartę płatniczą, ale też trochę gotówki, ponieważ nie w każdym sklepie czy barze można płacić bezgotówkowo.

Ile pieniędzy wziąć nad morze?

Kiedy jedzie się nad morze, oprócz pieniędzy na noclegi i podróż, należy przewidzieć też pewną sumę pieniędzy na jedzenie i rozrywki. Warto mieć przy sobie gotówkę, na wypadek, gdyby w smażalni ryb albo na straganie z pamiątkami nie dało się zapłacić kartą. Obiad nad polskim morzem można na ogół zjeść już za 20-30 zł. Smażona ryba kosztuje ok. 7-10 zł za 100 g, do najtańszych ryb należą flądry, do najdroższych sandacze. Ceny gofrów i lodów nie odbiegają od cen w innych rejonach Polski i wynoszą ok. 3 zł za gałkę lodów lub 4-6 zł za loda włoskiego i od 4 do 12 zł za gofry (cena zależy od liczby dodatków).

Jeśli wyprawa nad morze ma się odbyć jeszcze przed wypłatą, aby nie trzeba było rezygnować z dobrego jedzenia i dobrej zabawy, można zasilić swój budżet pożyczką. Szybkie pożyczki, których wysokość nie przekracza 1000 zł, często można spłacić w ciągu 30 dni, a ich koszt jest nieduży, wynosi ok. 10 zł. Dzięki takiej pożyczce będzie można spędzać wieczory w nadmorskich klubach albo wybrać się na rejs promem, np. do Szwecji. Wstęp do klubu w Sopocie kosztuje ok. 20-30 zł, natomiast rejs statkiem z Gdańska do szwedzkiej Karlskrony i z powrotem z jednym noclegiem na pokładzie – ok. 200 zł dla jednej osoby.

Jakie ubrania wziąć nad morze?

Jeżeli jedzie się nad polskie morze w środku lata, należy zabrać ze sobą lekkie, przewiewne ubrania: bawełniane t-shirty, szorty, sandały, bawełniane tenisówki albo klapki, kapelusz chroniący przed słońcem, ale także ciepłe i nieprzemakalne stroje. Nawet wbrew prognozom pogoda nad morzem może się błyskawicznie zmienić z słonecznej na deszczową. Cieplejszy sweter może się przydać także podczas wieczornych lub porannych spacerów, ponieważ wieczory i poranki nad morzem bywają chłodne już w sierpniu. Strój na plażę można mieć pod normalnym ubraniem, duża torba plażowa pomieści natomiast kosmetyki i akcesoria, o których nie można zapomnieć podczas spaceru lub odpoczynku nad brzegiem morza.

Jakie kosmetyki zabrać nad morze?

Najważniejszym z kosmetyków, które potrzebne są nad morzem, jest krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem. Osoby o jasnej karnacji powinny mieć przy sobie krem z filtrem 30-50, taki filtr jest też odpowiedni dla dzieci. Osoby o ciemniejszej karnacji mogą stosować krem z filtrem 10-30. Kremem należy smarować odsłonięte fragmenty skóry przed wyjściem na dwór i zawsze po wyjściu z wody. Często należy stosować pomadkę ochronną lub wazelinę do ust, ponieważ wiatr, słona woda oraz słońce mogą je szybko wysuszyć. Po wieczornej kąpieli warto posmarować ciało kremem po opalaniu albo użyć balsamu intensywnie nawilżającego skórę. Warto zabrać ze sobą nawilżającą odżywkę do włosów, które pod wpływem słońca, morskiej wody i wiatru mogą wysuszać się i osłabiać. Przydatny może być krem do mycia rąk bez wody albo chusteczki nawilżane. Dzięki nim można będzie umyć ręce nawet tam, gdzie dostęp do bieżącej wody jest utrudniony, a tak właśnie często jest na plaży.

Zobacz także: Jak zorganizować niezwykły weekend nad Bałtykiem