Porady - Warto wiedzieć

Kiedy za oknem coraz zimniej i coraz szybciej robi się ciemno, najlepiej zakopać się pod kocem i nie wychodzić z domu. Albo wręcz przeciwnie! Deszczowa lub śnieżna aura często powoduje, że marzą nam się wakacje w cieplejszych krajach. Dlaczego więc nie zrealizować takich marzeń? Ceny biletów lotniczych poza sezonem tanieją, więc nawet daleka wyprawa może okazać się wcale nie tak ogromnym wydatkiem, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie jeżeli korzystnie wymienimy walutę.

Bank czy kantor?

Kupując walutę na zagraniczne wakacje w banku musimy liczyć się z tym, że rzeczywiste koszty podróży wzrosną. Bankowe kursy walut są bowiem obłożone sporą marżą, która powoduje, że spread (różnica między cenami waluty w przypadku sprzedaży i kupna) jest wysoki, zaś cena waluty – niezbyt korzystna dla klienta. Mając taką świadomość, wiele osób udaje się do kantoru. Z tym że tu również napotykamy pewne niedogodności i ryzyko: wymieniamy gotówkę, więc potencjalnie jesteśmy narażeni na fałszywe banknoty, nieprawidłowe przeliczenie sumy czy kradzież, szczególnie jeżeli wymieniamy większą ilość pieniędzy.

Kup dolary przez internet

Zakup dolarów czy jakiejkolwiek innej waluty nie musi ograniczać się jedynie do tych dwóch opcji. Posiadacze konta walutowego mogą skorzystać również z internetowej wymiany walut, czyli z kantoru online. Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze niż kantor stacjonarny i o wiele bardziej komfortowe, ponieważ transakcja jest bezgotówkowa. Kantory internetowe oferują swoim klientom lepsze kursy niż banki, ponieważ spread w tego typu serwisach jest minimalny (zazwyczaj max. 3-4 grosze, a w przypadku niektórych walut – nawet poniżej 1 gr, podczas gdy w banku różnica może sięgać 50 gr). Aby wymienić pieniądze w e-kantorze, musimy najpierw założyć w nim swoje konto. Po zalogowaniu wpisujemy w odpowiednie pole, ile chcemy wymienić. Następnie wykonujemy przelew z odpowiedniego konta, np. w dolarach lub złotówkach, w zależności od tego, czy sprzedajemy, czy też kupujemy walutę. Kiedy otrzymamy informację o zaksięgowaniu przelewu, możemy ponownie zalogować się do e-kantoru i zatwierdzić wymianę. Kantor internetowy wyśle nam przelew zwrotny na konto walutowe (jeśli kupujemy) lub złotówkowe (jeśli sprzedajemy).

Więcej na koncie

Przyczyną, dla której wymiana w kantorze internetowym jest tak kusząca, jest przede wszystkim dobra cena. W porównaniu do banku możemy zaoszczędzić najczęściej od kilku do kilkuset złotych na jednej transakcji. Dla przykładu: kupując 1000,00 dolarów po kursie z 07.10.2016, w jednym z e-kantorów zapłacimy 3868,10 zł, zaś w banku 3 974,40 zł, więc na wymianie online oszczędzamy 106,31 zł. W przypadku większej sumy, np. 5000 USD, oszczędność wyniesie ok. 500-600 zł. Aby wymienić walutę jak najkorzystniej, warto na bieżąco śledzić kursy, np. na https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/. Dzięki temu możemy obserwować trendy zmieniających się kursów i skuteczniej prognozować, w którym momencie waluta osiągnie najlepszą cenę.