Porady - Warto wiedzieć

Podróżowanie samolotem staje się coraz bardziej powszechne, ze względu na komfort i szybkość dotarcia do dowolnego miejsca na świecie. Lot samolotem różni się od podróży innymi środkami transportu, m.in. zasadami bezpieczeństwa czy postępowania na pokładzie samolotu. O czym należy pamiętać podczas przygotowywania się do podniebnej podróży?

Obowiązkowe dokumenty

Każdy, kto wybiera się w podróż samolotem, musi pamiętać o zabraniu niezbędnych dokumentów – są to:

  • Dowód osobisty lub paszport – posiadanie paszportu zaleca Ministerstwo Spraw Zagranicznych, nawet jeśli podróż odbywa się do kraju strefy Schengen. Jeżeli podróż odbywa się do kraju spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, termin ważności paszportu musi wynosić minimum 3 miesiące od daty przylotu.
  • Wiza – wymagana podczas podróży m.in. do USA, Rosji, Australii. W przypadku przesiadki w tych krajach do innego samolotu, wymagana jest wiza tranzytowa.
  • Bilet elektroniczny – znajduje się w wiadomości e-mail otrzymanej po opłaceniu rezerwacji na lot. Najlepiej go wydrukować lub spisać dane lotu i numer rezerwacji.

Limity bagażu podręcznego

Bagaż podręczny (nierejestrowany) przewożony jest na pokładzie samolotu – pasażer ma prawo mieć przy sobie tylko niedużą torbę lub plecak. Dokładne limity określające wagę i wymiary bagażu podręcznego określane są indywidualnie przez przewoźnika, dlatego przed podróżą warto sprawdzić informacje bezpośrednio na jego stronie internetowej.

Poniżej znajdują się przykładowe opisy limitów bagażu nierejestrowanego dwóch popularnych linii lotniczych:

  • LOT – waga bagażu: 8 kg, wymiary: 55x40x23 cm (wysokość + długość + szerokość).
  • easyJet – waga bagażu: bez ograniczeń, wymiary: 56x45x25 cm (wysokość+ długość + szerokość).

Wiele linii lotniczych umożliwia zabranie na pokład jednego przedmiotu, który traktowany jest jako dodatkowy bagaż podręczny (bezpłatny) – najczęściej jest nim torba z laptopem. Jeżeli linia lotnicza nie dopuszcza takiej możliwości, laptop lub inny niezbędny przedmiot należy spakować do jednego, podstawowego bagażu podręcznego.

Parking przy lotnisku – pozostawienie auta

Przed samą podróżą trzeba zaplanować też sposób dojazdu. Jedną z opcji jest dojazd własnym autem. Lotniska posiadają parkingi, na których można zostawić swój samochód – dostępne są parkingi krótko- i długoterminowe (przeznaczone dla podróżnych pozostawiających auto na kilka dni). Koszty uzależnione są od czasu postoju – im dłuższy, tym koszt będzie mniejszy. Cenniki znajdują się na stronach internetowych lotnisk – przed podróżą warto się z nimi zapoznać, aby wybrać najlepszy dla siebie sposób dojazdu na lotnisko.

Więcej na temat pozostawienia auta na parkingu przy lotnisku możesz przeczytać tutaj: http://airport.wroclaw.pl/pasazer/dojazd/parking/