Porady - Warto wiedzieć

Wybierasz się do Zakopanego? Rozsmakuj się w  podhalańskiej kuchni regionalnej. Królową zup okrzyknięto tu kwaśnicę, na króla wybrano oscypka, a wśród licznej ich świty wymienia się pieczone na blasze moskole, drożdżowe bombolki, mączną bryjkę oraz ziemniaczane hałuski.

Tradycyjna kuchnia Podhala

Tak o kuchni podhalańskiej na początku XX wieku pisał Walery Staszel: „Nadzwyczaj uboga jest spiżarnia góralki na naszym Podhalu. Twarde warunki klimatyczne i ubóstwo kamiennej gleby czyni pożywienie zaiste po spartańsku jednostajnym…”. Mieszkańcy Podhala jedli więc przede wszystkim to, co udało im się wyprodukować we własnych gospodarstwach, a były to w głównej mierze takie produkty jak: ziemniaki, kapusta oraz nabiał. Posiłki były z nich proste, ale treściwe, bowiem tego wymagał ostry klimat polskich gór.

Dzisiaj kuchnia podhalańska bardzo się zmieniła – niektórzy nawet twierdzą, że po części zanikła. Nie trudno w to uwierzyć, kiedy po przyjeździe do Zakopanego na pierwszym planie pojawiają są pizzerie, punkty oferujące jedzenie na wagę, kebaby czy hamburgery. Wśród licznych tego typu przybytków można jednak odnaleźć prawdziwe perełki, gdzie nadal króluje kuchnia regionalna wzbogacona o potrawy góralskiego z okolicznych miejscowości.

Grzechem byłoby nie spróbować pod Tatrami

Kwaśnica

Kwaśnicy nie wolno pomylić z kapuśniakiem – te dwie zupy nie mają ze sobą wiele wspólnego. Kwaśnica w podstawowej wersji bazuje na kiszonej kapuście bez dodatków warzyw. Bogatsza wersja natomiast gotowana jest na baraninie. Kwaśnicę najczęściej podaje się z chlebem lub ziemniakami.

Moskole

Z połączenia ugotowanych ziemniaków, mąki, wody, soli i jajka (choć jajko nie jest składnikiem niezbędnym) mieszkańcy Podhala potrafią wyczarować pyszne placki, nazywane moskolami. To potrawa pieczona na blasze i często podawana z okrasą w postaci masła czosnkowego, nierzadko towarzyszy jej również „król gór”, czyli oscypek.

Bryjka

O tej potrawie śpiewano tak: „Jo tyz przecie ślubnego miłujem, na rano i wiecór Byjkę mu gotujem”. Bryjka to potrawa, którą przygotowuje się z mąki gotowanej w osolonej wodzie i wybranej omasty (np. słoniny lub masła), podczas gotowania można dodać jeszcze maślankę lub mleko.

Hałuski (kluski scykane)

Regionalne kluseczki z ziemniaków to hałuski, które podaje się z ciepłym mlekiem, lokalnym serem lub omastą w postaci skwarków. Niestety, dzisiaj trudno jest znaleźć w Zakopanem restaurację, która serwowałaby tę potrawę. Warto jednak wiedzieć, że słowackie danie narodowe to haluški – te kluski różnią się jednak od tych podhalańskich. Podobną recepturę mają również włoskie gnocchi.

Bombolki

Deserowym przysmakiem kuchni podhalańskiej są bombolki, czyli kluski drożdżowe, które podawane są polane roztopionym masłem i miodem.

Smacznie i pożywnie

Wędrując zimą po Zakopanem, kiedy mróz szczypie w uszy, a oczy łzawią od zimnego wiatru, warto zatrzymać się na chwilę i wstąpić na grzańca do przydrożnej gospody lub też wzmocnić się ciepłym oscypkiem z żurawiną. Kuchnia zakopiańska jest bardzo smaczna, dlatego wybierając się w polskie góry, koniecznie trzeba zawitać do restauracji serwującej jej przysmaki.

http://www.visitzakopane.pl/