Porady - Warto wiedzieć

Należysz do pasjonatów zimowych wypraw? A może dopiero pragniesz sprawdzić się w ekstremalnych warunkach pogodowych? Niezależnie od tego, do której z tych grup należysz, przed swoją wyprawą, musisz odpowiednio się przygotować, zaopatrując w niezbędny sprzęt.
Co zapakować do plecaka, aby być przygotowanym na każdą sytuację na zimowym szlaku? Jakie akcesoria przydadzą nam się, gdy planujemy nocleg pod chmurką?

Lista zakupów

Prawidłowe zaopatrzenie to klucz do udanej wyprawy, dlatego do pakowania się na zimowy wyjazd na łono natury musimy bardzo dobrze się przygotować. Każdy sprzęt musi być funkcjonalny i dobrej jakości, nie chcemy przecież ryzykować, że np. w trakcie spania uszkodzi nam się namiot czy buty nie wytrzymają trudnych warunków, prawda? Poza zestawem obowiązkowym, w którym jest telefon z ładowarką i powerbankiem, kompas, mapa i apteczka, powinniśmy zabrać ze sobą również:

  • Namiot - oczywiście inny niż ten używany w czasie letnich biwaków. O tym, jaki wybrać napiszemy więcej w dalszej części.
  • Buty - zabieramy najlepiej już sprawdzone w zimowych warunkach obuwie. Jeśli jednak takowego jeszcze nie mamy, musimy wybrać odpowiednie, na specyficzne, trudniejsze warunki pogodowe. Buty powinny być wysokie, za kostkę i o numer większe (stopy puchną przy wysiłku). Zwróćmy uwagę na ich podeszwę, niech zapewnia dobrą przyczepność i będzie niezbyt miękka - aby można było przyczepić do niej raki, jeśli zajdzie taka potrzeba. Najlepiej sprawdzają się buty z membraną Gore Tex, która chroni stopę przed wilgocią i gwarantuje wygodę wewnątrz. Nie zapominajmy o skarpetach - polecane są szczególnie te z wełny Merino, zapewniające ciepło i komfort.
  • Mata samopompująca - jest alternatywnym rozwiązaniem dla karimaty, zapewnia jednak większy komfort spania oraz po złożeniu zajmuje mniej miejsca w plecaku niż ta ostatnia. Gwarantuje bardzo dobrą izolację od podłoża. Ten cienki dmuchany materac o piankowej strukturze samodzielnie wypełnia się powietrzem, ale do pewnego momentu. Dalszą "wysokość" maty dopasowujemy indywidualnie, po prostu wdmuchując powietrze do środka. Jej wadą jest niestety cena - zawierająca się w przedziale od ok. 130 do 500 zł.
  • Śpiwór - odpowiedni na minusowe temperatury, wykonany z materiałów syntetycznych lub puchowy. Optymalnie, aby był odporny na temperaturę -10?C. Warto pamiętać, żeby kłaść się do niego w jednej warstwie odzieży, najlepiej bieliźnie, aby mógł "wykazać" swoje własności utrzymania ciepła wewnątrz. Dobierzmy rozmiar śpiwora do swojego wzrostu, mając na uwadze to, aby nie był on ani za mały, ani za duży. Polecane są śpiwory typu mumia, z dobrze ocieplonym kapturem ze ściągaczem, dzięki któremu ciepło nie będzie uciekać na zewnątrz. Zabieranie ze sobą śpiwora używanego latem i grubszych ubrań to nie jest najlepszy pomysł.
  • Przenośny sprzęt gastronomiczny: palnik, gaz, naczynia (menażka, w której stopimy śnieg na wodę) i sztućce - gotowanie zimą na palniku może być wyzwaniem, zwłaszcza w ekstremalnych warunkach, gdy temperatura spadnie poniżej -30?C, niektórzy polecają wówczas kuchenkę benzynową.
  • Termos - jego wybór należy zacząć od pojemności, która zależy m.in. od tego, ile osób ma z niego korzystać. Warto wiedzieć, że im termos jest większy, tym dłużej utrzymuje ciepło. Ponieważ naszego termosu używać będziemy w trudniejszych warunkach, gdzie panują niskie temperatury, musi on mieć odpowiednią izolację - zapewnianą przez specyficzną budowę - dwie ścianki oddzielone od siebie próżnią. Na zatrzymanie ciepła wpływa również zamknięcie - korek zakręcany sprzyja szybszemu chłodzeniu się płynu, lecz jest łatwiejszy w czyszczeniu, z kolei automatyczny korek, choć lepiej trzyma odpowiednią temperaturę kawy czy herbaty, to utrzymanie go w czystości może być trudniejsze niż w przypadku klasycznego zamknięcia.
  • W zależności od charakteru wyprawy (wspinaczka, trekking w górach lub na terenie nizinnym) inny sprzęt do chodzenia, w tym m.in. kijki trekkingowe (niezastąpione w utrzymaniu równowagi na stromych odcinkach drogi i pomocne w odciążeniu kolan), profesjonalne okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem UV lub gogle, chroniące przed tzw. "ślepotą śnieżną", krem z filtrem przeciw poparzeniom słonecznym oraz oczywiście odpowiednia odzież.
  • Czołówka, ewentualnie latarka zapasowa (z dodatkowymi bateriami) - dla zachowania bezpieczeństwa po zmroku lub przed wschodem słońca.

Odpowiedni namiot na zimowy biwak

Jak wybrać taki namiot, aby nie tylko chronił nas przed mrozem i wilgocią, ale jednocześnie dał się nam wyspać? Idealny namiot na zimowe biwakowanie musi spełniać następujące kryteria:

  • być dwupowłokowy - powłoki zapewniają lepszą izolację od zimna
  • wodoodporna podłoga na poziomie ok. 10 000 mm
  • fartuchy przeciwśnieżne - pasy materiału, dodatkowo uszczelniające namiot
  • powinien łatwo się rozkładać, również w przypadku silnego wiatru, polecamy mocowany do masztów za pomocą systemu Fast Click
  • stabilność na silnym wietrze i odporność na obciążenia (zalegający śnieg) - zapewnią ją przynajmniej 3 maszty konstrukcyjne. Warto zabrać ze sobą zapasowe pałąki, aby zabezpieczyć się na wypadek pęknięcia na mrozie tych na podstawowym wyposażeniu
  • odpowiednia wentylacja, z minimum dwoma otworami wentylacyjnymi, umiejscowionymi na przeciwległych końcach namiotu
  • większy rozmiar niż w przypadku namiotów na letnie wyjazdy - gdy nocujemy we dwójkę, wybierzmy namiot dla trójki, ponieważ różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz sprzyja skraplaniu się pary wodnej, co zaburza naszą wygodę termiczną
  • dwa przedsionki - jeden do spania, w drugim można gotować, zdejmować buty, zostawić sprzęt


Dodatkowe warunki, które nie są niezbędne, lecz podniosą komfort biwakowania:

  • opcja zawieszenia wewnątrz namiotu latarki
  • wewnętrzne kieszenie na sprzęt i jedzenie
  • kolor - zimą najlepiej wybierać te wyraziste, by w razie problemów być widocznymi dla innych

Choć biwakowanie zimą często wymaga poświęceń, wrażenia z takiej wyprawy z pewnością będą niezapomniane. Kontakt z przyrodą o tej porze roku, rozpoczęcie wędrówki na krótko po przebudzeniu oraz satysfakcja z tego, że się przetrwało w trudnych warunkach - to nagroda za nasz wysiłek. Nie należy jednak zapominać i lekceważyć sprzętu, który przecież może nam uratować życie. Warto korzystać z rzetelnych sklepów, które będą w stanie doradzić nam w przypadku ewentualnego wahania – jednym z nich jest sklep turystyczno-militarny Milworld.pl