Górskie wędrówki to z pewnością świetny sposób spędzania wolnego czasu. To aktywność fizyczna, która pozwala się zrelaksować i oderwać się od codziennych obowiązków. Oczywiście podziwianie górskich szczytów wymaga odpowiedniego przygotowania logistycznego, fizycznego i żywieniowego. W tekście postaramy się podpowiedzieć jakie produkty warto zapakować do swojego plecaka przed wyruszeniem na szlak.
Górska wędrówka – najważniejsze elementy
Każda górska wyprawa wymaga z pewnością odpowiedniego zaplanowania. Należy starannie zaplanować cały swój dzień i bez względu na doświadczenie przygotować różne warianty wydarzeń. Od tego jaka będzie tego dnia pogoda, o której zapadnie zmrok, jak długi i trudny jest szlak oraz czy pozostała część ekipy jest na podobnym poziomie fizycznym zależy, jaki ekwipunek znajdzie się w Twoim plecaku. Pogoda w górach bywa kapryśna, dlatego właściwe ubranie i buty to podstawa. Muszą być wygodne, sprawdzone i dostosowane do warunków. Nie zapominajmy o odpowiedniej formie fizycznej – całodzienna górska wędrówka to wyzwanie dla każdego, dlatego przygotowania i ćwiczenia należy wprowadzić długo przed wyjazdem. To również duży wydatek energetyczny. Po jakie produkty zatem warto sięgnąć, aby nie zabrakło nam sił?
Jedzenie w górach – ogólne zasady
Butelka wody to z pewnością rzecz, którą powinieneś wziąć zawsze, bez względu na planowaną trasę. Termos z ciepłą herbatą lub kawą przydadzą się w chłodniejsze dni lub kiedy w wyższych partiach gór powieje chłodniejszym wiatrem. Generalna zasada jest taka, że im dłuższa trasa, a jej profil trudniejszy, tym więcej jedzenia należy przygotować. Średnie dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dla przeciętnego człowieka wynosi około 2000 kcal, jednak na długim szlaku wartość ta znacznie wzrośnie. Przyjmuje się, że koszt energetyczny górskiego marszu to ok 60-90 kcal na każdy kilometr. Wymaga to od nas odpowiednio wysokiej podaży energetycznej. Musimy zatem postawić na kaloryczne produkty, które jednocześnie będą dobrze trawione nie zalegając nam na żołądku, ani nie przeciążając naszego plecaka.
Jedzenie w górach – co warto włożyć do plecaka
Jedzenie na szlaku powinno być pełnowartościowe, smaczne i zapewniać energię. Jeśli nie chcemy dźwigać zbyt wiele w plecaku, powinno być również lekkie. Takie warunki spełnia np. gorzka czekolada – lekka, kaloryczna, a jednocześnie smaczna. Jako źródło białka warto sięgnąć po suszone mięso np. dobrej jakości, bez zbędnych dodatków kabanosy. Sprawdzą się również konserwy rybne lub mięsne – o ile mamy pewność, że na trasie znajdziemy kosze na śmieci i będziemy mogli pozbyć się pustych opakowań. Świetnie sprawdzą się również gotowane jajka – wbrew pozorom długo zachowują świeżość, a dodatkowo są bardzo dobrym źródłem białka i tłuszczu. Warto nieco zmienić swoje codzienne przyzwyczajenia i zmniejszyć ilość węglowodanów, zwiększając tym samym ilość tłuszczu np. kanapki z masłem, serem, orzechy. Trawione są nieco wolniej, jednak dają znaczenie więcej energii. Oczywiście węglowodany są cennym składnikiem odżywczym i dają szybki zastrzyk energii (szczególnie proste), dlatego warto wrzucić do plecaka banany lub suszone owoce (rodzynki, daktyle, figi czy morele). Co z warzywami? Są zazwyczaj ubogokaloryczne i dosyć ciężkie. Jeśli na co dzień odżywiamy się prawidłowo, nawet kilka dni bez świeżych warzyw nie powinno stanowić problemu. Pamiętajmy, że mięso, jaja, orzechy i owoce również stanowią świetne źródło witamin i składników mineralnych.
Jedzenie w górach – zasięgnąć rady eksperta
Jeśli brakuje nam doświadczenia i nie jesteśmy pewni jak pod kątem żywienia przygotować się do takiego wyjazdu, warto zasięgnąć rady eksperta. Dietetyk na podstawie ankiety będzie mógł ocenić stan naszego odżywienia i tak zmienić naszą dietę, abyśmy w dniu wyjazdu byli odpowiednio przygotowani. Jeśli naszym celem jest redukcja masy ciała, powinniśmy zgłosić się do dietetyka odpowiednio wcześniej, dzięki temu będzie on mógł właściwie dopasować plan żywieniowy, aby na górskim szlaku nie zabrakło energii, a osiągnięte dotychczas efekty nie zostały utracone. Dobry dietetyk powinien rozumieć specyfikę takiego wysiłku i zbierając informacje o dotychczasowym żywieniu, alergiach, nietolerancjach pokarmowych czy preferencjach kulinarnych dostosować dietę do warunków. Zebranie właściwego wywiadu żywieniowego, stały kontakt z podopiecznym i możliwość modyfikacji jadłospisu w każdej chwili wymagają od dietetyka właściwego narzędzia, takiego jak program Kcalmar.pro do tworzenia jadłospisów. Korzystając z niego, specjalista jest w stanie przygotować odpowiedni jadłospis z uwzględnieniem kilkudniowej górskiej wyprawy, który można wydrukować lub odebrać w aplikacji internetowej lub mobilnej. Dzięki temu na ekranie telefonu możemy przeglądać szczegółowy harmonogram żywieniowy wraz z listą zakupów pogrupowaną w kategorie – ułatwia to zaplanowanie zakupów przed wyjazdem. Darmowa aplikacja Kcalmar – Dieta i przepisy pozwala osobom aktywnym fizycznie na skorzystanie z gotowego jadłospisu np. sportowego lub wyszukanie dietetyka, który chętnie podpowie jak przygotować się do takiego wyjazdu, a nawet online odbierze od nas ankietę żywieniowo-zdrowotną i w zamian prześle spersonalizowany jadłospis, przystosowany do naszych potrzeb.