Porady - Warto wiedzieć

Domki letniskowe różnią się od domów tradycyjnych, zamieszkiwanych przez nas na stałe. Dotyczy to nie tylko wyglądu i rozległości całej inwestycji, ale też uwarunkowań prawnych. Zwykle najbardziej interesuje nas to, że domek wakacyjny jest tańszy od tradycyjnego oraz to, że może zostać zbudowany bez pozwolenia na budowę - w dodatku, na działce, która nie ma uzbrojenia w media. Nie musi być ogrzewany, prawie nigdy też nie buduje się w takich budynkach piwnicy.

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na wygodny domek letniskowy. Modele ukazane poniżej są produktami wytwarzanymi "taśmowo", co oznacza, że możemy zamówić je w sklepie. Produkowane są według gotowego i wielokrotnie sprawdzonego projektu. Docierają do klientów w formie przeznaczonej do samodzielnego złożenia. Zanim dotrą na naszą posesję, jedyne co musimy przygotować, to utwardzone podłoże oraz materiały, które będą pomocne w bezkolizyjnym usadowieniu domku na terenie naszej działki.


1. Niewielki domek ze świerku, z zadaszoną werandą:

fot. Ogrodosfera.pl

Jest to propozycja niewielkiego domku, który zapewni nam podstawowe warunki do odpoczynku na działce: w środku znajdziemy dość miejsca na urządzenie bardzo wygodnego salonu z kącikiem jadalnianym, a także na ustawienie łóżka do nocowania. Nie da się jednak ukryć, że 12 m2 powierzchni mieszkalnej nie zaspokoi potrzeby rodziny z dwójką dzieci, która miałaby ochotę urządzić sobie dwutygodniowy urlop z nocowaniem w takim domku.

Mimo to, jest to bardzo często spotykany model domku na działkach rekreacyjnych. Trudno jest się temu dziwić - domek jest niezwykle estetyczny, a w połączeniu z niską ceną ( za całość zapłacimy mniej niż 10 tyś zł), staje się prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla osób usiłujących zorganizować komfortową i choćby na wpół zamieszkaną działkę rekreacyjną.

Na bardzo dobry efekt estetyczny składa się tutaj zastosowanie dużej powierzchni przeszkleń ( tutaj - z drewnianymi szprosami), głównie na froncie domku, a także zdobione zadaszenie i dopełniająca całości balustrada na tarasie, który jest kontynuacją bryły domku. Takie rozwiązania konstrukcyjne jednak rzadko sprzyjają zamieszkiwaniu domku w okresie późniejszej jesieni - trudno będzie utrzymać w nim ciepło. Z powodzeniem jednak zostawimy w środku wszystkie sprzęty ogrodowe na czas zimowego opuszczenia działki.

Surowiec, z jakiego wykonano domek to rodzimy świerk. Przekrój deski w ścianie: 4,5 cm. Przekrój deski w podłodze: 2,8 cm.

2. Jeśli zależy nam na domku o nieco większej powierzchni mieszkalnej, przy zachowaniu bardzo zbliżonego efektu wizualnego, popatrzmy na model poniżej:

fot. Ogrodosfera

Tutaj, przy zachowaniu bardzo zbliżonego projektu fasady (zadaszona weranda z wychodzącymi na nią duże przeszklone okna i drzwi), zastosowano powiększoną przestrzeń mieszkalną. Materiały (grubość desek, rodzaj poszycia dachowego i grubość podłogi) są podobne. Ciekawostką są dodatkowe, dwuskrzydłowe drzwi, umiejscowione na jednej ze ścian bocznych. Żadne z przeszkleń nie mają szprosów. Ten szczegół, wbrew pozorom, powoduje, że wygląd domku, mimo bardzo podobnej bryły, znacznie się zmienia. Nieco inny kształt ma też zadaszenie - tutaj dach ma mniejsze nachylenie. Cena: ok. 3 tyś więcej niż dla domku wyżej.

 

Wróćmy jednak na moment do domków mniejszych. Poniżej mamy bowiem równie ciekawy model, ale o zgoła odmiennej konstrukcji:

fot. Ogrodosfera

3. Projekt bardziej przypomina wiejską chatkę znaną nam z dawnych czasów niż ultra-nowoczesne domki rekreacyjne, z którymi mieliśmy do czynienia powyżej. Domek zbudowany jest na planie pół-krzyża, co wymusza zastosowanie dość skomplikowanej struktury dachu. Mimo że jest to kosztowne, a na etapie montażu pracochłonne, to jednak trzeba przyznać, że domek wygląda "poważnie" - jak miejsce, w którym spokojnie można przebywać nie tylko w czasie letniego urlopu, ale też wtedy, gdy rozpocznie się już jesienna szarówka, a my nabierzemy ochoty na weekendowy wypad na naszą działkę.

Wejście zabezpieczone jest solidnymi drzwiami, wyposażonymi w zamki, chroniące wnętrze przed złodziejami. Mimo że domek sprawia wrażenie porządnie zabudowanego, to jednak pomieszczenie znajdujące się w środku jest dostatecznie doświetlone kilkoma oknami. Ten domek, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich modeli, zbudowany jest ze świerku skandynawskiego - materiału zdecydowanie bardziej wytrzymałego niż jakiekolwiek drzewo iglaste rodzimego pochodzenia. W przypadku, gdy zechcielibyśmy domek dogrzewać przenośnym źródłem ciepła (np. grzejnikiem elektrycznym), wówczas ten gatunek drewna zapewni nam zdecydowanie większą izolację cieplną niż domki z rodzimego świerku lub sosny. Najbardziej istotna jednak dla takiej kwestii jest tutaj grubość ściany, która tutaj wynosi 40 cm -i jest to wystarczająca wartość przekroju deski, od której ogrzewanie wnętrza ma w ogóle sens.

Cena: ok. 11 tyś zł.

4. Zdecydowanie mniej "ozdobna" jest natomiast fasada tego domku:

fot. Ogrodosfera

...dzięki temu, wnętrze budynku będzie prawdopodobnie lepiej chronione przed złodziejami. Dodatkowo, dzięki dość dużej, zabudowanej kubaturze, domek sprawia wrażenie dobrego schronienia na chłodniejsze dni. W rzeczywistości tak własnie jest - konstrukcja zbudowana jest z wyjątkowo trwałego, ale też mającego doskonałe właściwości izolacyjne świerku skandynawskiego. Przekrój desek na ścianach wynosi 4,5 cm, przekrój w podłodze: 2,8 cm. Okna wyposażone są w podwójne, zespolone ze sobą szyby. To wszystko sprawia, że domek - ogrzewany kominkiem lub grzejnikiem elektrycznym - skumuluje ciepło na długo.

Cena: ok. 12 900 zł

5. W dalszym poszukiwaniu ładnego domku, który będzie nie tylko altanką, ale tez w pełni funkcjonalnym miejscem na dłuższe noclegi, popatrzmy na ten model:

fot. Ogrodosfera

Jest to już całkiem pokaźna chatka z czterema pomieszczeniami wewnątrz oraz wygodną, zadaszoną werandą na zewnątrz. W każdym z pomieszczeń znajdują się okna, które na czas nieobecności można zamknąć okiennicami - dotyczy to też drzwi. Domki tego typu często możemy spotkać w ośrodkach wypoczynkowych w górach, nad jeziorami, rzekami lub nad morzem. Pokaźną rolę w takiej popularności odgrywa rozbicie ich wnętrza na kilka autonomicznych pomieszczeń - pozwalają na wynajem przez grupkę znajomych.

Mimo pokaźnych, zapewniających pełen komfort rozmiarów, domek ten nadal mieści się w granicach przewidzianą ustawą, która określa, że domki tego typu można budować bez pozwolenia na budowę (powierzchnia mieszkalna wynosi 32 m²). Wykonany jest z bali świerkowych o przekroju 4,5 cm. Należy ustawić go na utwardzonym podłożu, które będzie pozbawione bezpośredniej styczności z glebą. Koszt zakupu: ok. 23 tyś zł.

6. Kolejny w naszym zestawieniu jest domek letniskowy, który w niewielkim już stopniu ustępuje tradycyjnemu domowi całorocznemu. Dotyczy to oczywiście funkcjonalności - znajdziemy tutaj miejsce na kuchnię, salon, łazienkę wydzieloną od ubikacji, pomieszczenie do przechowywania, a także wyciszone poddasze do urządzania sypialni. Pod względem finansowym i prawnym natomiast domek tego typu jest zdecydowanie mniej angażującą inwestycją niż dom tradycyjny. Będzie to nie tylko nasza letnia baza, ale też bez większych problemów urządzimy w środku Sylwestra. Wykonany z grubych bali ze świerku skandynawskiego, złożony z dwóch kondygnacji. Koszt zakupu domku: ok 60 tyś zł.

fot. Ogrodosfera

Zainteresowały Cię wybrane modele? Sprawdź więcej rankingów i zdjęć domów letniskowych tutaj.

Zapraszamy też do obejrzenia filmu z modelami domków letniskowych z drewna: