Porady - Warto wiedzieć

Jeśli szukacie sposobu na tanie zarezerwowanie hotelu, planując zimowy wypoczynek, mamy dla was poradnik przygotowany przez Inbank Polska. Nie przepłacajcie za pokoje, ale sprawdźcie, gdzie znaleźć je w atrakcyjnej cenie.

Z badania przygotowanego dla BIG InfoMonitor i BIK wynika, że jeśli już Polacy decydują się na zimowy wypoczynek, wybierają najczęściej polskie góry. Preferują również krótkie wyjazdy, które nie trwają dłużej niż 4 dni. Na narty nasi rodacy częściej wyjeżdżają na początku roku niż w grudniu. Na taki odpoczynek Polacy przeznaczają średnio 1093 zł na osobę.

- Część osób decyduje się na wyjazd zimowy niemal w ostatniej chwili, a wtedy potrzebują szybko pieniędzy na sfinansowanie wypoczynku. W takiej sytuacji przeważnie nie ma czasu na skomplikowane formalności czy stanie w kolejkach placówek bankowych. Rozwiązaniem stają się kredyty udzielane przez internet, jak w przypadku naszego banku – mówi przedstawiciel Inbank Polska. – Coraz częściej możemy pożyczyć pieniądze online błyskawicznie i to niekoniecznie w powszechnie uznawanych za drogie firmach pożyczkowych. Możliwość pożyczenia większej gotówki online pozwala na sfinansowanie zimowego pobytu na przykład w dobrym hotelu, blisko stoku narciarskiego – podkreśla specjalista Inbank Polska.

Aby jednak nie przepłacać za hotel, warto skorzystać z jednej z poniższych porad.

1. HRS

Internetowy agregator ofert do dobre miejsce w sieci, aby poszukać tanich ofert pokoi. Warto zwrócić uwagę na przykład na portal HRS, który udostępnia wiele ciekawych funkcjonalności. Możemy skorzystać tam m.in. z HRS Deals, czyli narzędzia, dzięki któremu prezentowane są codziennie nowe oferty z atrakcyjnymi cenami i to czasami w znanych hotelach. Po przeanalizowaniu tej funkcjonalności możemy stwierdzić, że to ciekawe rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie ustaliły, dokąd chcą wyjechać, ale poszukują okazji do taniej rezerwacji hotelu. Właściwie wystarczy jedynie podać miesiąc, w którym chcemy wyjechać, zadeklarować, ile jesteśmy skłonni wydać na hotel, ewentualnie wybrać jeszcze charakter pobytu (np. SPA) i darmową usługę, na której nam zależy (np. parking, Wi-Fi), a po chwili system wyświetli odpowiednio dobrane oferty.

Portal udostępnia jeszcze jedną ciekawą funkcjonalność – Deal Planer. Tym razem to rozwiązanie dla tych osób, które doskonale wiedzą, dokąd chcą pojechać, ale jeszcze nie wybrali terminu. Deal Planer poinformuje, gdy w serwisie pojawi się dla nas odpowiednia oferta w niskiej cenie. Trzeba tylko wcześniej zadeklarować miejsce docelowe wyjazdu i określić w kilometrach, jak daleko od niego jesteśmy skłonni wynająć pokój.

W epoce coraz większego mobile wiele serwisów na różny sposób promuje swoje aplikacje mobilne. Podobnie jest z omawianym tutaj portalem. Jeśli ktoś chciałby uzyskać dostęp do dodatkowych, tanich ofert, powinien zainstalować apkę w smartfonie, wtedy będą mu się wyświetlały w wynikach wyszukiwania pokoje zaznaczone na pomarańczowo (Mobile Special).

 

2. Hotel.info

Ten portal również udostępnia wiele ciekawych funkcjonalności i pozwala rezerwować hotele właściwie w każdym zakątku świata. Na stronie głównej serwisu znajdziemy standardową wyszukiwarkę, w której wystarczy wpisać, dokąd chcemy jechać, podać datę pobytu, liczbę osób oraz liczbę pokoi, które chcemy zarezerwować, a otrzymamy dostosowane do naszych wymagań wyniki. Ciekawszym jednak rozwiązaniem wydaje się funkcjonalność nazwana tutaj „Szukanie w pobliżu”. To interesujące narzędzie, gdy mamy już wybraną atrakcję, którą chcemy odwiedzić w czasie zimowego wyjazdu – może to być na przykład trasa narciarska, szczyt górski, jezioro, miasteczko, zabytek, restauracja, muzeum itd. Wystarczy wpisać nazwę tej atrakcji, a portal wyświetli zaraz wszystkie położone najbliżej hotele.

Portal proponuje także narzędzie Deals. Dzięki tej funkcjonalności możemy codziennie przeglądać nowe oferty w specjalnych cenach. Znajdziemy tam zarówno bardzo popularne 3-gwiazdkowe hotele, jak i 4- oraz 5-gwiazdkowe. Trzeba tylko wybrać miejsce wyjazdu i datę, a wyszukiwarka wyświetli nam promocyjne oferty.

3. Booking.com

Również tutaj możemy uzyskać dostęp do tanich ofert, ale najpierw trzeba się zalogować lub zarejestrować, jeśli jeszcze nie posiadamy konta na tym portalu. Potem klikamy symbol koperty w prawym górnym rogu, gdzie pojawia się wiadomość o odblokowaniu dostępu do promocyjnych ofert. Możemy przejść stąd bezpośrednio do zakładki „Oferty promocyjne”. Zanim wyświetlą nam się odpowiednie propozycje rezerwacji noclegu, musimy wybrać datę pobytu, kontynent i miejscowość, do której zamierzamy pojechać.

Jeśli korzystamy z tego portalu, warto także zainstalować jego rozszerzenie do przeglądarki internetowej. Wtedy będziemy otrzymywali na bieżąco wszystkie najnowsze oferty, jakie pojawią się w wyszukiwarce bez konieczności wchodzenia do serwisu rezerwacyjnego.

4. Rozwiązanie dla lubiących ryzyko

Nie jest tajemnicą, że część gości, którzy mają zarezerwowane pokoje w hotelach, nigdy z nich nie skorzysta. Niektórzy anulują rezerwację na kilka tygodni przed terminem, inni – kilka dni przed terminem. Warto liczyć szczególnie na ten drugi przypadek. Hotele często anulują rezerwację na 48-24 godziny przed przybyciem gościa, jeśli nie potwierdzi on rezerwacji lub nie wpłaci wcześniej zaliczki. Utrata gościa to oczywiście utrata zarobku dla hoteli, dlatego w takiej sytuacji proponują one nierzadko pokoje w ofercie last minute, które bywają nawet kilkadziesiąt procent tańsze niż w standardowym cenniku. Dlatego warto na kilka dni przed terminem wyjazdu zadzwonić do okolicznych hoteli i zapytać o pokój z odwołaną rezerwacją. To oczywiście ryzykowne posunięcie, ponieważ może okazać się, że nie znajdziemy noclegu last minute. Dodatkowo taka taktyka może nie sprawdzić się w turystycznym szczycie.

5. Programy lojalnościowe

Na koniec rozwiązanie, które jest czasochłonne, ale można w nim zyskać naprawdę atrakcyjne zniżki. Mowa tu o programach lojalnościowych. Wdraża je coraz więcej hoteli, szczególnie sieciowych. Niektóre z nich wyrabiają klientom karty stałego klienta, inne oferują zniżki w ramach różnych programów, np. IHG Rewards Club, Club Carlson itp. Najczęściej polegają one na zbieraniu punktów za noclegi w wybranych hotelach, a potem można określona ilość punktów wymienić na darmową rezerwację pokoju.

To oczywiście kilka pomysłów z wielu możliwych na tanie rezerwowanie hotelu. Łatwo zauważyć, że często naszym sprzymierzeńcem w szukaniu atrakcyjnych cenowo noclegów jest internet. Dzięki niemu możemy szybko porównać ceny różnych pokoi, a do tego znaleźć atrakcyjne promocje, również za sprawą serwisów rezerwacyjnych skutecznie negocjujących ceny z hotelami.