Porady - Warto wiedzieć

Praca przewodnika turystycznego to duże obciążenie dla strun głosowych, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań zdrowotnych. Na szczęście osoby zajmujące się oprowadzaniem wycieczek po ciekawych miejscach mogą korzystać z wygodnych urządzeń. Tour-guide system zapewnia komfort nie tylko przewodnikowi, ale też turystom.

Dlaczego warto?

Przewodnik turystyczny opowiadający o zwiedzanych obiektach powinien być przede wszystkim dobrze słyszany przez wszystkich uczestników wycieczki. Urządzenia wzmacniające siłę głosu jednak nie zawsze się sprawdzą – będą one źle widziane np. w kościołach bądź muzeach. Trzeba też pamiętać, że w chętnie odwiedzanych przez turystów miejscach bywa głośno, a duży tłum dodatkowo utrudnia pracę przewodnika i wymusza wysilanie głosu. Właśnie w takich sytuacjach sprawdza się tour guide system, czyli nadajnik dla przewodnika i odbiorniki dla każdego uczestnika oprowadzanej grupy. Na zakup tego typu sprzętu decydują się nie tylko większe firmy turystyczne, ale też przewodnicy indywidualni i nie ma w tym nic dziwnego – znacznie ułatwia on pracę, ale też jest wygodniejszy dla osób chcących dowiedzieć się jak najwięcej o zwiedzanych miejscach.

Korzyści dla przewodnika

Osoby pracujące głosem wiedzą, jak bardzo głośne mówienie wysila struny głosowe. Specjalny nadajnik, który sprawia, że przewodnika słyszą wszyscy uczestnicy wycieczki będzie więc bardzo wygodnym rozwiązaniem. Oszczędzanie strun głosowych nie jest jedyną korzyścią wynikającą ze stosowania takiego sprzętu. Trzeba też pamiętać, że grafik zwiedzania często jest bardzo napięty, a czekanie aż cała grupa skupi się wokół oprowadzającego na tyle blisko, aby było dobrze słychać jego głos, nierzadko zajmuje sporo czasu. Warto przy tym wspomnieć, że producenci tego typu systemów oferują swoim klientom różne rozwiązania, dzięki czemu możliwe jest ich dostosowanie do konkretnych potrzeb. Odbiorniki Okayo WT-320 R są niezwykle lekkie, a jednocześnie zapewniają bardzo długi czas działania, dlatego też stanowią doskonałą propozycję dla średnich i dużych operatorów turystyki, a także dla wypożyczalni. Okayo WT-350 ma z kolei aż 16 kanałów, dzięki czemu świetnie sprawdzi się on w zatłoczonych lokalizacjach. Przy dużych wycieczkach dobrym wyborem będzie zaś model Okayo WT-300 o zasięgu ponad 100 metrów.

Wygoda dla zwiedzających

Zwiedzanie ciekawych miejsc to doskonały sposób, aby poszerzać swoją wiedzę o świecie, warto więc uważnie słuchać przewodnika oprowadzającego po zabytkach. Duży tłum w przypadku licznie odwiedzanych lokalizacji może jednak sprawić, że opowieść przewodnika zgubi się w hałasie. Posiadanie nadajnika ze słuchawkami gwarantuje więc, że turyści usłyszą wszystkie interesujące informacje nawet jeśli zatrzymają się na dłużej, aby zrobić pamiątkową fotografię bądź lepiej przyjrzeć się szczególnie ciekawym obiektom. System tourguide doskonale sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie głośne mówienie byłoby źle widziane, a więc np. w świątyniach.