Porady - Warto wiedzieć

Jazda na rowerze to coraz popularniejsza aktywność fizyczna. Szacuje się, że obecnie z tego dwukołowego pojazdu korzysta ponad 70% Polaków! Zamiłowanie do rowerów i zdrowego stylu życia sprawiło, że nie tylko powiększa się grono entuzjastów rekreacyjnych przejażdżek rowerowych, ale także regularnie trenujących kolarzy czy osób dojeżdżających jednośladem do pracy. Pogoda jednak nie zawsze jest łaskawa dla rowerzystów, więc wielu z nich rezygnuje z jazdy, np. z powodu deszczu. Ale tak naprawdę wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, aby nie przejmować się warunkami atmosferycznymi. Co warto kupić?

Jazda na rowerze w deszczu nie należy do przyjemności. Jednak właściwe wyposażenie pozwoli cieszyć się z podróży nawet podczas niesprzyjającej pogody. Pomoże w tym nie tylko stosowna odzież, ale również specjalne pokrowce, wodoodporne sakwy i wiele innych gadżetów. Co dobrze jest posiadać, aby w deszczowe dni nie trzeba było chować ulubionego jednośladu do piwnicy?

Garderoba rowerzysty podczas deszczu

Podczas jazdy na rowerze w deszczu bardzo ważne jest ubranie. Zwykła kurtka typu softshell nie wystarczy. W przypadku większych opadów lepiej postawić na kurtki przeciwdeszczowe cieńsze (lekkie, zajmują niewiele miejsca, ale nie są oddychające) lub nieco grubsze (cięższe, ale bardziej uniwersalne). Kurtka przeciwdeszczowa na rower powinna być też dłuższa z tyłu. Oprócz dobrej kurtki warto także posiadać spodnie przeciwdeszczowe – do wyboru są spodnie bez membrany, lżejsze i cieńsze, lub z membraną, które zapewniają pewien stopień oddychalności. Niezbędne mogą się okazać również nieprzemakalne rękawiczki, ochraniacze na buty czy pokrowiec na kask. Bardzo funkcjonalnym wyrobem są specjalne wydłużone z przodu peleryny rowerowe z kapturem. Chronią jednocześnie górne partie ciała oraz nogi. Nie nadają się jednak na szybsze wycieczki, a jedynie na spokojne przemieszczanie się po ulicy czy ścieżce rowerowej.A co oprócz ubrania?

Ochrona ciała przed wilgocią i chłodem to nie jedyne zadanie dla rowerzysty, który wybiera się na przejażdżkę w deszczowy dzień. Aby zapewnić sobie wygodę jazdy, można także zaopatrzyć się w funkcjonalne gadżety, które zabezpieczą przed wodą nie tylko sam rower, ale również przewożony dobytek. Jakie użyteczne produkty można znaleźć w sklepach?

  • a) Pokrowiec na siodełko – przydatny zwłaszcza wtedy, gdy trzeba jednoślad zostawić na dworze podczas deszczu.
  • b) Błotniki – najlepsza ochrona przed strugami wody i błota spod kół. Im dłuższe, tym lepsze.
  • c) Wodoodporne sakwy – doskonałe do przewożenia dobytku podczas złej pogody, przede wszystkim dla wielbicieli dłuższych wypraw. Powinny łatwo dać się założyć i być wykonane z wytrzymałego tworzywa, np. cordury.
  • d) Parasol do roweru – osłona w kształcie liścia montowana do kierownicy.
  • e) Uchwyt na parasol – miejski gadżet dla osób lubiących spokojną, wolną jazdę.


Rowerem można jeździć cały rok – wystarczy tylko odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim konieczna jest właściwa odzież, czyli kurtka i spodnie przeciwdeszczowe lub specjalna peleryna. Dodatkowo można także zakupić pokrowiec na siodełko, wodoodporne sakwy czy wiele innych gadżetów. Najważniejsze jednak, aby w deszczu zawsze jeździć ostrożnie, nie tylko ze względu na pogorszoną widoczność, ale i śliskość ulic czy ścieżek rowerowych.