Porady - Warto wiedzieć

Z psem na wakacje

Bez względu na to, gdzie podróżuje się z czworonogiem, warto zastanowić się nad jego bezpieczeństwem. Nie wszystkie miejsca są przyjazne psom, co często utrudnia np. zwiedzenie zaplanowanych atrakcji. Planując wyjazd z futrzastym przyjacielem, należy też wcześniej dowiedzieć się, jak zadbać o jego bezpieczeństwo w różnych miejscach.

Pies na plaży

Plażowanie z pupilem może być naprawdę przyjemne, jednak trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Przez cały czas właściciel musi mieć kontrolę nad swoim zwierzakiem. Ułatwi to porządna smycz, a także zabawki, które zajmą czworonożnego kompana. On będzie miał zabawę, a jego opiekun uniknie kłopotów. Nie wolno zapominać też o tym, że pies nie może wylegiwać się godzinami na słońcu – jest to dla niego niebezpieczne i może doprowadzić do udaru. Warto zawsze mieć ze sobą parasol lub koc, z którego pomocą zbuduje się miejsce, w którym pupil będzie miał cień. Istotna jest też woda – pies musi pić jej dużo! Nie jest wskazane puszczanie psa samopas – po pierwsze, ze względu na regulaminy plaż, a po drugie, ze względu na możliwość kontaktu z innymi zwierzętami (np. martwymi rybami) i słoną morską wodą, które są źródłem bakterii i mogą zaszkodzić pupilowi.

Pies w górach

Jednym z najbardziej przyjaznych dla psów miejsc w górach są Karkonosze. To tam co roku na szlakach widuje się rzesze turystów z czworonogami. Dzieje się tak dlatego, że sporo miejsc jest przyjaznych zwierzętom – można więc nie tylko wdrapać się na szczyt z pupilem, ale także zjeść w jego towarzystwie posiłek w restauracji. Co więcej, w górach pies będzie miał odpowiednią ilość ruchu oraz aktywności, dzięki czemu wieczorem będzie już smacznie spał, a jego opiekun znajdzie wtedy czas na relaks dla siebie. Co trzeba zabrać na wyjazd w góry, aby pupil był bezpieczny? Na pewno przydadzą się odpowiednie szelki, które ułatwią asekurację i dodatkowo będą zapewniać psiakowi bezpieczeństwo. Opiekun musi mieć też wygodną smycz, a dla samego pupila niezbędne będą: karma (wysokiej jakości i ze składnikami odżywczymi, np. taka jak karma https://www.naszezoo.pl/pl/c/Happy-Dog/157), woda i miska do picia, kaganiec oraz książeczka zdrowia.

Pies za granicą

Wyjeżdżając praktycznie do każdego kraju w Unii Europejskiej, trzeba pamiętać o tym, by pupil miał odpowiednie dokumenty. Na początek trzeba zadbać o jego zachipowanie, gdyż jest to konieczne – zabieg ten jest bezbolesny i można wykonać go w gabinecie weterynaryjnym. Następnie należy dowiedzieć się, jakie szczepienia są wymagane w kraju, do którego zamierza się zabrać psiaka. Zazwyczaj będzie to szczepienie przeciwko wściekliźnie (wymagane praktycznie wszędzie), ale czasem mogą to być też inne obowiązkowe badania. By bezpiecznie przekroczyć granicę z psem, jego opiekun musi także postarać się dla niego o paszport – bez tego wyjazd będzie niemożliwy (nawet na terenie Unii Europejskiej, gdzie możliwe jest podróżowanie bez paszportu).