Porady - Warto wiedzieć

Biwak w górach

Planujesz rodzinną wyprawę w góry? Jesień to świetna pora, bo dni są jeszcze ciepłe, szlaki mniej zatłoczone, a krajobrazy niezmiennie piękne. Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupów niezbędnej odzieży, jaki sprzęt turystyczny zabrać i jak się przygotować, gdy na wyprawę zabierasz małe dziecko.

Górska odzież i buty - na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Dobre buty i kurtki trekkingowe to podstawowe elementy ubioru na górskie wycieczki. Obuwie powinno być przede wszystkim dostosowane do rodzaju wyprawy oraz poziomu zaawansowania uczestnika. W polskich warunkach świetnie sprawdzają się klasyczne buty trekkingowe za kostkę. Sklepy górskie w swojej ofercie posiadają kilkadziesiąt modeli takich butów. Jak spośród nich wybrać najlepsze? Zapytaliśmy o to sklep górski E-Pamir i poniżej przedstawiamy wskazówki specjalistów.

Kupując buty górskie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj podeszwy. Nie może ona być zbyt miękka ani też zbyt twarda. Do oznaczania twardości podeszwy używa się skali alfabetycznej od A do D. Czołowi producenci, jak Garmond, Meindl czy Scarpa w obuwiu trekkingowym stosują podeszwy o twardości B lub B/C. Zapewniają one komfort podróżowania po ścieżkach górskich, a także w trudniejszych terenach - po rumowiskach skalnych czy na nierównych szlakach.

W przypadku podeszwy niezwykle istotna jest też jej przyczepność na różnego rodzaju podłożach. Standardem wśród najlepszych producentów obuwia górskiego jest stosowanie podeszw marki Vibram, które posiadają m.in. samooczyszczające się wgłębienia, więc zachowują przyczepność nawet na błocie czy śniegu. Kolejny ważny wyznacznik dobrych butów trekkingowych to membrana Gore-Tex, skutecznie chroniąca przed przemakaniem.

Membrana to również kluczowy element dobrej kurtki górskiej. To dzięki niej odzież staje się wodoszczelna i wiatroszczelna, a przy tym umożliwia odparowanie wilgoci. W sezonie wiosennym, letnim i jesiennym świetnie sprawdzają się kurtki typu softshell. O czym jeszcze pamiętać? Wygodna odzież turystyczna nie może krępować ruchów, ale powinna dosyć dobrze przylegać do ciała. Idealne dopasowanie zapewnią w kurkach regulowane mankiety i dolne ściągacze.

Niezbędny sprzęt turystyczny na jesienne wyprawy

Kilkudniowe rodzinne wycieczki górskie nie wymagają dużej ilości sprzętu, ale istnieje kilka niezbędnych elementów wyposażenia każdego turysty. Pierwszym z nich jest latarka, najlepiej czołówka. Nawet jeśli nie zamierzamy wędrować po zmroku, to koniecznie trzeba ją zabrać , bo nasze plany mogą zostać pokrzyżowane. W plecaku musi też znaleźć się miejsce dla apteczki zawierającej bandaże, opatrunki, plastry, chusteczki odkażające itp. Warto też posiadać zestaw survivalowy czy wielofunkcyjny scyzoryk.

Sprzęt turystyczny, który ułatwi wędrówkę to kije trekkingowe. Modele składane nie zajmują dużo miejsca w plecaku, a przydadzą się podczas ostrych podejść i zejść. Na jesienne wyprawy przyda się też termos z ciepłą zawartością, bo pogoda we wrześniu czy październiku bywa kapryśna. Na tym lista niezbędnego uniwersalnego wyposażenia się kończy. Resztę należy dopasować do typu wyprawy.

Wyjazd w góry z dziećmi - o czym pamiętać?

Jeśli na górską wycieczkę zabieramy też małe dzieci, to do takiego wyjazdu niezbędne będzie nosidełko. Co prawda dobre turystyczne nosidełka nie należą do najtańszych, ale na tym elemencie wyposażenia nie można oszczędzać. Dobrą informacją jest to, że świetnej jakości nosidełka (najczęściej marki Deuter) można wypożyczyć w stacjonarnych sklepach górskich. Za tydzień wypożyczenia tego sprzętu zapłacimy średnio ok. 80-120 zł. Do nosidełka warto przyczepić jakąś zabawkę lub miękką grzechotkę, która urozmaici górskie wędrówki.

Ważne jest też, by na każdą wycieczkę zabierać przynajmniej jeden dodatkowy komplet odzieży dla malucha, w tym coś, co skutecznie ochroni malucha przed deszczem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, by dziecku było ciepło w rączki i stopy, dlatego niezbędne będą rękawiczki i kilka par skarpetek. Do tego dochodzą oczywiście wszystkie akcesoria związane z higieną i pełny zestaw posiłków oraz zapas płynów.

A co z wyborem trasy? Na większość polskich szlaków można zabierać nawet najmłodsze dzieci. Najlepsze jednak będą te, które są już Ci znane, potrafisz dokładnie oszacować czas potrzebny na ich przejście i znasz warunki, które na nich panują. Mogą to być zarówno tatrzańskie doliny, jak i łagodniejsze szlaki w Bieszczadach czy Beskidach.