Wakacje to czas relaksu i beztroski — pod warunkiem, że wcześniej odpowiednio zadbamy o to, by zapewnić sobie oraz najbliższym bezpieczeństwo. Ubezpieczenie turystyczne o szerokim zakresie zapewni nam m.in. zwrot kosztów leczenia czy związanych z utratą bagażu, ale również zagwarantuje szybkie wsparcie w razie problemów z autem. Dowiedz się więcej na temat wyboru polisy podróżnej — czym warto się kierować?
Wysokie koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego za granicą — to jeden z największych problemów, z jakimi muszą liczyć się turyści niedecydujący się na skorzystanie z ubezpieczenia. Zdecydowanie nie warto ryzykować, ponieważ wysokość składki jest stosunkowo niewysoka, a w razie problemów zdrowotnych opłaty mogą sięgnąć nawet setek tysięcy złotych. Dlatego przeglądając zakres ubezpieczenia turystycznego, najpierw zwróć uwagę na zapisy związane właśnie z tym tematem.
Warto wybrać możliwie szeroki zakres ubezpieczenia. Jeśli chodzi o kwoty graniczne, w przypadku krajów europejskich za absolutne minimum uważa się 20 000 euro, a poza Europą ok. 60 000 euro. Jeżeli wybierasz się do kraju, gdzie koszty leczenia są wyjątkowo wysokie, dobrym wyborem będzie opcja „bez limitu” — takie rozwiązanie sprawdzi się np. w Kanadzie czy Australii.
Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z auta podczas wyjazdów wakacyjnych — daje to niezwykłą swobodę w organizacji czasu i dostęp do miejsc, do których niełatwo dotrzeć transportem publicznym. Może się to jednak wiązać z pewnymi problemami, zwłaszcza że za granicą nie zawsze dobrze znasz drogę i przepisy, czasem też poruszasz się po mało uczęszczanych terenach.
Musisz pamiętać, że za granicą nie obowiązuje standardowy pakiet assistance, z którego możesz korzystać w Polsce — nie będzie zatem opcji holowania auta. Na szczęście istnieje wiele możliwości rozszerzenia pakietu assistance na taki, który działać będzie również za granicą, należy jednak pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie (dowiedz się więcej z artykułu „Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?”). Przy wyborze tego typu ubezpieczenia kieruj się pasującym Ci okresem trwania ubezpieczenia oraz odpowiednim limitem kilometrów.
Ciekawą opcją, oferowaną przez wiele firm ubezpieczeniowych, jest ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym). Podczas wakacji dojść może do wielu nieprzewidzianych sytuacji — jeśli z Twojego powodu ucierpi osoba trzecia lub jej mienie, ubezpieczyciel zapłaci za powstałą szkodę.
Może również zdarzyć się, że tuż przed wyjazdem ciężko zachorujesz lub zmienisz pracę, albo że z jakiegoś powodu konieczne będzie przerwanie podróży. W takiej sytuacji przydatne okaże się ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży. Możesz też zabezpieczyć się na wypadek opóźnienia lotu czy utraty bagażu — obie te sytuacje generują często poważne koszty.
W planach masz częste imprezowanie na plaży czy picie grzanego wina między kolejnymi rundami narciarskimi na stokach? Aby uniknąć problemów związanych z wypłaceniem odszkodowania w przypadku, gdy do zdarzenia doszło po wypiciu alkoholu, możesz zdecydować się na opcję nazywaną klauzulą alkoholową. Trzeba bowiem pamiętać, że wiele ubezpieczeń zawiera wyłączenia odpowiedzialności związane ze spożyciem alkoholu.
Specjalne ubezpieczenie przyda się także osobom aktywnym, które za granicą planują uprawiać sport — koniecznie sprawdź, czy Twoja dyscyplina nie znajduje się na liście sportów podwyższonego ryzyka lub ekstremalnych, bo wtedy wymagane będzie wykupienie droższego pakietu.