Porady - Warto wiedzieć

Leżenie na plaży, zwiedzanie miasteczek i kupowanie pamiątek na straganach to wakacje przyjemne i miłe… ale nie dla Ciebie. Ty poszukujesz czegoś innego – dreszczyku emocji, silnych wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Kolekcjonujesz chwile, które zapierają dech w piersi. Jeśli właśnie tak jest, doskonale trafiłeś. Sprawdź, dokąd możesz udać się w tym roku i jak powinieneś przygotować się do wyjazdu.

 

Opuszczone miasto Czarnobyl

Wycieczka do Czarnobyla wielu miłośnikom wrażeń jawi się jako owoc kuszący, bo zakazany. Przy niskich kosztach do strefy zamkniętej można się wybrać nielegalnie, czego jednak nie polecamy – załapanie grozi mandatem, konfiskatą elektroniki i pojazdów, a w skrajnych przypadkach również sprawą w sądzie.

Znacznie lepiej wybrać się do Czarnobyla w ramach wycieczki zorganizowanej lub po zdobyciu pozwolenia. Koszt 1-dniowego zwiedzania dla jednej osoby indywidualnej to 391 euro, w grupie zaś 201 euro za osobę (opcja 2-dniowa), o ile wykonasz rezerwację co najmniej 30 dni wcześniej. Najtańsza cena obejmuje kilka godzin zwiedzania w grupie bez przewodnika anglojęzycznego i licznika Geigera – 33 euro.

Przed wyjazdem do Czarnobyla koniecznie wykup dodatkowe ubezpieczenie na wakacje na KioskPolis.pl. Poinformuj ubezpieczyciela, dokąd się udajesz – to miejsce o podwyższonym ryzyku, więc składka może być wyższa. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na miejscu: nie spożywaj posiłków ani nie pal na zewnątrz, nie siadaj na ziemi, chodź w pełnych spodniach i butach – unikaj kontaktu z przedmiotami, a tym bardziej nie jedz żadnych owoców, które znajdziesz w strefie zamkniętej!

 

Nietypowe kierunki wakacyjne

Adrenalina dla całej rodziny

Miłośnicy adrenaliny posiadający dzieci nie muszą rezygnować z przyjemnego dreszczyku emocji w trakcie urlopu. Zamiast wykupywać monotonny pobyt nad morzem, zabierz rodzinę do wesołego miasteczka lub parku linowego. Takie miejsca znajdziesz nawet w Polsce!

Do największych polskich wesołych miasteczek należą Energylandia w Zatorze i Legendia w Chorzowie. W obu znajdują się atrakcje dla miłośników wrażeń ekstremalnych, średnich i łagodnych. Strefy dla dzieci są rozbudowane. Nie musisz zabierać ze sobą jedzenia – na miejscu znajdziesz ciekawe punkty gastronomiczne, stylizowane na różne motywy z bajek. Wszystko, czego potrzebujesz, to całodniowy bilet do lunaparku.

Do parku linowego zabierz dzieci nieco starsze – nie każda trasa jest przystosowana dla maluchów. Podczas gdy Ty będziesz korzystał z tych oznaczonych jako zaawansowane i zjeżdżał na kilkukilometrowych tyrolkach, dziecku wykupisz kurs przygotowawczy na trasie dla maluchów. Pamiętaj, by przed wyjazdem do takiego parku rozszerzyć ubezpieczenie podróżne o NNW – na wszelki wypadek!

 

Sporty ekstremalne – wypoczynek z dreszczem

Sposobem na spędzenie wakacji ekstremalnie i pogodzenie swojej ognistej natury z łagodniejszymi upodobaniami partnera jest wyjazd w miejsce, w którym będą atrakcje dla każdego z Was. Przykład to tropikalna wyspa lub państwo z dostępem do oceanu. Podczas gdy Twoja druga połowa będzie wygrzewała się na plaży, Ty nauczysz się lub podszkolisz w surfowaniu na wysokich falach.

Jeśli wybierzecie miasto z dostępem do morza i gór, Twój partner skorzysta z hotelowej oferty All-Inclusive, Ty zaś pójdziesz się wspinać bądź podbijać nowe szczyty. Zadbaj jednak o to, by koszty leczenia w polisie opiewały na wysoką kwotę. Podczas gdy bliskiej osobie spędzającej czas biernie wystarczy 30 tys. euro, Ty powinieneś mieć co najmniej dwa razy więcej.