Osoby wyjeżdżające za granicę na wycieczkę, urlop lub do typowo sezonowej pracy muszą zadbać o ubezpieczenie, które zagwarantuje im opiekę medyczną w razie wypadku bądź nagłej choroby. Koszty prywatnego leczenia w wielu krajach UE są bardzo wysokie, dlatego nie warto ryzykować. Podpowiadamy, kiedy wystarczy EKUZ, a kiedy lepiej dokupić prywatną polisę.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na leczenie za granicą (na terenie UE, Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu oraz Islandii). Warto ją wyrobić przed wyjazdem zagranicznym, aby móc bez obaw skorzystać z profesjonalnej pomocy w nagłych wypadkach. Wystarczy wypełnić formularz i złożyć go w regionalnym oddziale NFZ. Przykładowo dla mieszkańców np. woj. wielkopolskiego będzie to: Karta EKUZ w Poznaniu tutaj więcej: ekuz.com.pl/ekuz-w-poznaniu/ Wniosek o EKUZ można przesłać również elektronicznie (musimy wtedy posiadać profil zaufany).
Karta EKUZ zapewnia bezpieczeństwo w razie urazów (np. złamania ręki czy nogi), nagłych zachorowań i wypadków. Niestety w wielu turystycznych kurortach brakuje publicznych placówek służby zdrowia. Turyści często są więc zmuszeni skorzystać z pomocy prywatnego gabinetu lekarskiego, a takich wizyt NFZ niestety nie pokrywa w ramach EKUZ. Kolejną wadą tego podstawowego ubezpieczenia jest to, że darmowe leczenie wiążę się z wieloma wyłączeniami. Koszt transportu medycznego (karetki), wizyta u specjalisty czy badania ambulatoryjne niestety mogą nie wchodzić w zakres ubezpieczenia i nie otrzymamy wtedy zwrotu z NFZ po powrocie do Polski. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule: https://ekuz.com.pl/ubezpieczenie-turystyczne-a-ekuz/. Kartę EKUZ zawsze warto połączyć z indywidualnym ubezpieczeniem turystycznym.
Przed zagranicznym wyjazdem na urlop czy w wycieczkę powinniśmy rozważyć wykup polisy turystycznej. Takie ubezpieczenie zapewni nam możliwość leczenia do wyznaczonej sumy gwarantowanej. Sumę gwarantowaną warto ustalić pod kątem kosztów leczenia w kraju, do którego wyjeżdżamy. Często ubezpieczenie turystyczne obejmuje nie tylko pomoc w nagłych wypadkach czy pokrycie ewentualnych kosztów ratownictwa (np. w górach lub na morzu, które mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy euro), ale także dodatkowe ubezpieczenie bagażu lub OC w życiu prywatnym. Dzięki takiej polisie uzyskamy dostęp do wielu prywatnych placówek medycznych, które znajdują się w kurorcie, gdzie się zatrzymamy (najczęściej są one o wiele lepiej wyposażone niż placówki publicznej służby zdrowia). Bardzo często w ramach polisy dostępne jest również NNW, ubezpieczenie samochodu na czas zagranicznej podróży czy ochrona bagażu.