Porady - Warto wiedzieć

Rejs

Marzy Ci się rejs morski? A może już podjąłeś decyzję o tym, że na urlopie wybierzesz się w rejs statkiem pierwszy raz? Upewnij się, że jesteś przygotowany pod każdym względem, bo podróż statkiem jest zupełnie innym doświadczeniem, niż lot samolotem lub wyprawa samochodem. Nowoczesne jachty wyróżniają się wysokim komfortem, załogi jachtów są wykwalifikowane, a ich doświadczenie pomoże Ci cieszyć atrakcjami, jakie staną się niebawem Twoim udziałem. Czego się spodziewać i jak mogą wyglądać takie rejsy? Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania i podpowiedzieć jak przygotować się do rejsu, co z sobą zabrać no i co wypadałoby wiedzieć przed wejściem na pokład.

 

Co i jak spakować?

Oprócz tego, co z sobą spakować, należy się dobrze zastanowić do czego będziemy pakować swoje rzeczy. Wiadomo, że stylowe walizki lub worki żeglarskie będą wyglądać pięknie i na pewno przykują uwagę wielu współtowarzyszy rejsu, ale mogą okazać się niepraktyczne. Najbardziej komfortowe będą torby turystyczne i sportowe plecaki. Musimy także pamiętać o tym, aby wybrany typ bagażu był przez nas możliwy do swobodnego przenoszenia i nie był ogromnym ciężarem, może się tutaj także sprawdzić walizeczka na kółkach (unikajmy walizek z twardych materiałów, gdyż mogą okazać się problematyczne do przechowywania podczas rejsu.)

Od czego zacząć, jakie dokumenty?

Pakowanie naszego bagażu może zająć nam sporo czasu, szczególnie kiedy będzie to nasz pierwszy rejs i jesteśmy pochłonięci wyobrażeniami o tym, co nas czeka niebawem i jak to będzie.

Warto zacząć od spakowania dokumentów, które będą potrzebne w czasie rejsu, a z pewnością przyda się dowód osobisty lub paszport, jeśli chodzi o rejsy po Morzu Śródziemnym, Bałtyckim czy Północnym , wszystko jednak zależy od miejsca, do jakiego płyniesz, jeśli prawo wymaga posiadania wizy, jesteś zobowiązany wyrobić ją sobie we własnym zakresie.

Jeśli nie podróżujesz na własną rękę, lecz przez biuro turystyczne lub klub organizujące takiego rodzaju rejsy wycieczkowe, dobrze jest się zaopatrzyć w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dokument ten jest wydawany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, bezpłatnie, warto mieć go z sobą w czasie rejsu, gdyż może okazać się przydatna. Organizator rejsu oferuje w cenie wykupionego rejsu ubezpieczenie KL, BPi NNW. Nie ma obowiązku dokupowania osobnego indywidualnego ubezpieczenia, gdyż turyści decydujący się na rejs są objęci grupowym ubezpieczeniem.

Następną kwestią, która może mieć duże znaczenie jest spakowanie medykamentów. Do osób cierpiących na przewlekłe choroby, rekomenduje się zabranie wszelkich leków stałych, jakie zażywają na co dzień, bezpieczniej byłoby także zabranie zapasu na kilka dni. Zwykle lepiej jest też wziąć uniwersalne leki na bóle głowy, nudności, przeziębienie.

Jakie ubrania najlepiej przygotować?

Jeśli chodzi o zwykłą odzież, nie ma regulaminu, który przewiduje jak należałoby się ubierać w czasie rejsów. Trzeba jednak pamiętać, aby były to różne zestawy ubrań, gdyż pogoda na morzu może zmieniać się dosyć dynamicznie.

 

pakowanie torby

 

Deszczowe warianty

Obowiązkowym elementem garderoby, jaki należy ze sobą zabrać na pokład jachtu jest sztormiak. Najczęściej przydaje się przy rejsach "na zimne wody". To charakterystyczny rodzaj dłuższego niż kurtka, płaszcza z obszernym kapturem połączonego w zestawie ze spodniami ogrodniczkami na szelkach. Jego zadaniem jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, z jakimi może nam przyjść się zmierzyć podczas rejsu, musi stanowić świetną ochronę od wody/ deszczu i wiatru. Jaki sztormiak wybrać? Wszystko zależy od naszych potrzeb i budżetu. Na rynku istnieje wiele modeli, wykonanych z różnych komponentów, a ich cena mieści się w przedziale od 100 zł do nawet kilku tysięcy. Jednak na swój pierwszy rejs nie powinno się inwestować w drogi sztormiak, a jeśli rejs będzie obejmował "ciepłe wody" może Ci wystarczyć kurtka przeciwdeszczowa. Na rejsach wycieczkowych nie ma obowiązku wachty, więc nie martw się, że będziesz stał w deszczu przez 4 godziny, jak w przypadku wachty żeglarskiej.

Co z resztą rzeczy?

Ubrania najlepiej dobrać pod kątem różnorakich zmian pogody. Na pewno bardziej niż wełniane swetry, przydadzą się bluzy i polary, a także wygodne, raczej lekkie buty, idealne do spacerów np. w portach. Jeśli wybieramy się w rejs po krajach ciepłych klimatycznie to z pewnością przyda się kilka par krótkich spodenek, czapka z daszkiem, kilka par długich cienkich spodni, koszulki, w których oczywiście czujemy się na luzie. Nie zapominaj także o okularach przeciwsłonecznych, kremach z odpowiednim filtrem, a także klapkach pod prysznic. Warto przygotować także coś z długim rękawem, na wypadek wiatru, lub zwiedzania zabytków, gdzie wymagany jest mniej odsłonięty strój. Zabranie tego typu ubrań pozwoli na łączenie ciekawych kompletów. W ciągu dnia nie ma obowiązku noszenia konkretnego rodzaju ubrań, gdyż nie istnieje dzienny dress code, jakiego musimy przestrzegać podczas urlopu na statku. Wiele zależy od pory roku i miejsca, w jakie planujemy rejs, jeśli więc będzie to późna jesień, czy zima rekomenduje się zabranie cieplejszych ubrań i butów, a także praktyczna może okazać się czapka.

Pamiętaj, aby wszystkie potrzebne kosmetyki umieścić w jednym miejscu, np. włożyć do wygodnej kosmetyczce, aby zniwelować możliwość ich rozproszenia czy pogubienia. Rejsy morskie cechuje więc duża swoboda ubioru.

Wieczorowy dress code

Większość statków wycieczkowych wprowadza elegancki, dress code, na niektóre wieczory, organizowane w czasie rejsu, ale też od niektórych godzin może obowiązywać już zachowanie takowej etykiety, np. w restauracjach na pokładzie, gdzie kolacja jest bardzo eleganckim punktem programu. Wówczas panie mogą założyć szykowną sukienkę, a panowie np. garnitur, lub elegancką koszulę. Informacje na ten temat znajdziemy już pewnie podczas rejsu, możemy też spotkać się z etykietą mówiącą o stroju formalnym lub półformalnym (będą informowały o tym gazetki pokładowe). Chodzi po prostu o to, aby świetnie się bawić podczas organizowanych na statku wydarzeń czy gali. Każdy rejs ma własny program rozrywkowy.

płynący statek

 

Walizki spakowane? I co teraz?

Jachty wycieczkowe nie na darmo kojarzą się z luksusowymi formami transportu, gdyż są urządzone bardzo elegancko, solidnie i niebanalnie. Można pomyśleć, że mało kogo stać na takie rejsy, a tu nic bardziej mylnego. Ceny oferowane za rejsy m.in po Morzu Śródziemnym czy Karaibach są w naprawdę korzystnych cenach, a wrażenia? Niezapomniane.

Nadszedł w końcu dzień upragnionego rejsu, na który wyczekiwałeś już od kilku miesięcy. Przed rejsem należy zgłosić się 2-3 godziny wcześniej na odprawę. Po przybyciu na miejsce, obsługa jachtu zabiera bagaż, a pasażer przechodzi do odprawy paszportowej i kontroli bezpieczeństwa. Następnie otrzymuje się tzw. cruise card, czyli kartę wstępu na statek, którą należy okazać przy każdorazowym opuszczeniu pokładu, gdy statek dobija do portu. Członkowie załogi będą z pewnością służyć pomocą i dobrą radą, aby umilić Twój czas na jachcie. Tak więc nadszedł moment wejścia na pokład. Zatem zabierz ze sobą dobry humor i otwórz się na przygody jakie na Ciebie czekają.

Rejsy morskie są świetnym pomysłem na spędzenie niezapomnianych chwil, jakie gwarantują Ci w kilka dni wyprawy. Jachty wycieczkowe są niesamowicie urządzone, nie brakuje tam rozrywek, restauracji, barów, spa, gier i zabaw. Jeśli nigdy nie przeżyłeś czegoś podobnego, nie wahaj się i daj się ponieść przygodzie.