Porady - Warto wiedzieć

Każda czynność wykonywana po raz pierwszy niesie ze sobą mnóstwo znaków zapytania. Również podczas wypożyczania auta pojawia się ich wiele. Ile to kosztuje? Skąd można odebrać pojazd? Co z kaucją? Jaka jest odpowiedzialność wypożyczającego w trakcie wypadku? Odpowiedzi na te i inne pytania można odnaleźć w niniejszym poradniku.

Gdzie i kiedy można wypożyczyć samochód?

Usługi wypożyczalni najczęściej koncentrują się przy lotniskach i głównych punktach obsługi pasażerskiej, np. dworcach PKP. Nie są to jednak jedyne możliwości – w dużych miastach istnieje opcja odbioru i zdania auta pod dokładnie wskazanym adresem. Na miejsce przyjeżdża pracownik biura, który po podpisaniu umowy przekazuje kluczyki do pojazdu.

Czas wypożyczenia nie jest niczym ograniczony. Można dokonać rezerwacji auta zarówno na miesiąc, jak i na dzień przed jego odebraniem. Da się również wszystkie formalności załatwić w punkcie obsługi, np. u operatora usługi carfree.pl.

Ile to kosztuje i czy trzeba wpłacać kaucję?

Cenę najlepiej zweryfikować na stronie internetowej wypożyczalni, ponieważ różni się ona w zależności od wielkości auta, jego przeznaczenia i poziomu komfortu. Najtańsze są niewielkie, oszczędne samochody miejskie. Pośrodku stawki ułożone są auta rodzinne, w tym SUV-y, a nieco drożej wypadają egzemplarze dostawcze. Najwięcej przyjdzie chętnemu zapłacić za przejażdżkę mocnym autem o charakterze sportowym.

Kaucja w ramach carfree.com.pl nie jest wymagana, ale w przypadku innych firm nie jest to regułą. Przed skorzystaniem z konkurencyjnych rozwiązań warto sprawdzić zarówno ten, jak i inne koszty ukryte. Zaufać można przede wszystkim tym przewoźnikom, którzy od samego początku jasno prezentują całkowitą cenę za wynajem.

Postępowanie w przypadku kolizji i ubezpieczenie

Początkujący najczęściej boją się wysokich kar za uszkodzenie samochodu, w przypadku gdy przydarzy się im stłuczka. Oczywiście od takich sytuacji można się ubezpieczyć, a koszt takiego dodatku zaczyna się od zera do około sześćdziesięciu złotych za dobę. Jest to zależne od wielu czynników, w tym aktualnych promocji u operatora, ale o taką możliwość zawsze warto się dopytać.

Bezpieczne przewożenie dziecka

Każdy samochód można też doposażyć w fotelik zgodny z normami europejskimi. Akcesoria te są podzielone wedle aktualnie obowiązujących kategorii wagowych. Jeśli chcemy przewozić dziecko, to o zamówieniu fotelika trzeba koniecznie pamiętać – pociecha również w wypożyczonym aucie musi siedzieć w sposób zgodny z przepisami.

W perspektywie ostatnich lat proces wypożyczania samochodu został znacznie uproszczony, Jest to informacja bardzo korzystna dla klientów – również tych, którzy z takiej usługi korzystają po raz pierwszy. Na początku warto zajrzeć do wygodnego formularza on-line, przeglądając wszystkie opcje oraz różne grupy aut. Po zapoznaniu się z usługą i wariantami dodatkowymi kolejne wypożyczenia przebiegają już zdecydowanie szybciej. Po zarejestrowaniu się na stronie i uzupełnieniu swoich danych personalnych w przyszłości nie trzeba będzie ich podawać ponownie – to kolejne udogodnienie.