Jadąc w góry, trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo, najlepiej wykupując ubezpieczenie. Ale czy na pewno wiesz, jaki rodzaj polisy będzie Ci potrzebny? Albo czy sport, który zamierzasz uprawiać, jest objęty ochroną? Przed wyjazdem warto wszystko dokładnie przemyśleć, by potem nie mieć przykrej niespodzianki.
Choć w teorii łatwo wybrać ubezpieczenie w polskie Tatry (https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-w-polskie-tatry/), praktyka pokazuje jednak, że ich różne rodzaje i duża liczba możliwych rozszerzeń polisy mocno komplikuje sprawę. Z tego artykułu dowiesz się, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.
Powiedzmy, że wybierasz się do Zakopanego, planując spędzić urlop na intensywnym przemierzaniu tatrzańskich szlaków, jednak bez zamiaru przechodzenia na słowacką stronę gór. Nie przychodzi Ci zatem w ogóle do głowy, by ubezpieczyć się na wypadek akcji ratowniczej za granicą. A może powinno?
Zdarzały się już bowiem sytuacje, gdy w wyniku wypadku turyści z polskiej strony Tatr lądowali na Słowacji, gdzie pomocy udzielały im lokalne służby. A to o tyle istotna sprawa, że ratownictwo górskie u naszych południowych sąsiadów kosztuje i to niemało.
Jeśli nie posiadamy ubezpieczenia górskiego ważnego na Słowacji, będziemy musieli ponieść koszt akcji ratunkowej z własnej kieszeni. A ten, zwłaszcza jeśli zajdzie potrzeba użycia specjalistycznego sprzętu, np. helikoptera, może wynieść grubo ponad tysiąc euro. Dodatkowo koszty rosną w zależności od czasu trwania akcji i liczby zaangażowanych osób – wyjaśnia Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na Mubi.pl.
Niestety, ale zwykłe ubezpieczenie turystyczne praktycznie nigdy nie obejmuje swoim zasięgiem następstw wypadków, do jakich doszło podczas uprawiania sportu. Nie ma tu znaczenia, czy robimy to amatorsko, czy zawodowo, i czy nasza dyscyplina jest zaliczana do kategorii ekstremalnych – aby otrzymać odszkodowanie, najczęściej trzeba wykupić właściwe rozszerzenie polisy.
Jak takie znaleźć? Odpowiedzi należy szukać w OWU, gdzie wyszczególnione są wszystkie aktywności fizyczne z podziałem na kategorie i zaznaczeniem, czy ich uprawianie należy osobno ubezpieczyć. W różnych towarzystwach reguły te kształtują się nieco inaczej, ale ogólna zasada jest taka, że narciarz lub snowboardzista zawsze muszą wykupić rozszerzenie ubezpieczenia, jeśli chcą liczyć na odszkodowanie za wypadek na stoku.
Dodatkowe rozszerzenia obejmują m.in.:
Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że w górach każdy narciarz, bez względu na posiadane umiejętności i doświadczenie, musi przestrzegać podstawowych zasad. Więcej o nich przeczytasz w artykule: „Jak się zachowywać na trasie narciarskiej? Kodeks bezpiecznego zachowania na stoku dla narciarzy”.
Ten rodzaj ubezpieczenia chroni Cię przed kosztami uszkodzenia, zgubienia lub kradzieży sprzętu – własnego lub wypożyczonego, jeśli taki też był objęty zakresem polisy.
Przed jego zakupem koniecznie sprawdź, co dokładnie dane towarzystwo ubezpieczeniowe rozumienie przez sprzęt sportowy. Najczęściej są to narty i deska snowboardowa, ale również akcesoria w rodzaju kijków, gogli, kasku, itp. Ubezpieczając je, możesz liczyć na odszkodowanie w wysokości, która nie przekracza ustalonej w umowie sumy ubezpieczenia (chyba że w grę wchodzi franszyza integralna).
Dodatkowe ubezpieczenia oznaczają oczywiście rosnący koszt, ale ich zalety doceni się wtedy, gdy zajdzie potrzeba, by z nich skorzystać. Na co może liczyć w górach właściciel ubezpieczenia assistance, który w wyniku wypadku trafił do szpitala?
Ubezpieczenie kosztów leczenia przyda się z kolei wtedy, gdy będziesz potrzebował pomocy wykraczającej poza zakres oferowany przez zwykłe ubezpieczenie społeczne. Chodzi o sytuacje, w których potrzebne są drogie leki czy środki ortopedyczne – pomoc finansowa ubezpieczyciela będzie wówczas wielkim wsparciem.
W pokryciu kosztów rehabilitacji czy sprzętu ortopedycznego pomóc może też ubezpieczenie NNW. Przyda się ono również wtedy, gdy na skutek wypadku w Tatrach nie będziesz zdolny do pracy. Ubezpieczyciel wynagrodzi częściowo straty, jakie poniesiesz za każdy dzień bez możliwości zarobku. Oczywiście im wyższa suma ubezpieczenia, na tym większe odszkodowanie możesz liczyć.
Inne popularne ubezpieczenia i ich rozszerzenia, jakie kupują turyści wybierający się na urlop w Tatry to m.in.:
W ostatnim przypadku pamiętaj, że klauzula alkoholowa nie zwalnia Cię z odpowiedzialności. Ubezpieczyciele stosują jej ograniczenia, więc nie w każdym przypadku zakup tego rozszerzenia będzie równał się otrzymaniu odszkodowania.