Porady - Warto wiedzieć


Pakowanie to główny etap przygotowania do każdej dłuższej wyprawy w góry. Od tego, co weźmiemy, w jakiej ilości i jak rozmieścimy w plecaku, zależy zarówno wygoda, jak i bezpieczeństwo. Jak spakować się w góry, by niczego nam nie zabrakło, a jednocześnie nie przeciążać kręgosłupa? Wskazówki poniżej.

 

Wybór idealnego plecaka na wyprawę w góry

Zanim przejdziemy do pakowania, najpierw musimy wybrać odpowiedni plecak. Trzy ważne czynniki, o których warto pamiętać to przeznaczenie plecaka, jego pojemność oraz charakterystyczne cechy danego modelu.

Przeznaczenie. Wybieramy się na jednodniowy wypad do lasu? Dwudniową wędrówkę w góry? A może tygodniową wyprawę w wysokie partie gór? Odpowiedź na to pytanie pozwoli łatwiej zdecydować, jaki bagaż będzie konieczny do zabrania.

Pojemność. Aby wygodnie zapakować niezbędne rzeczy, trzeba przede wszystkim określić m.in. miejsce noclegu. Planujemy noc w schronisku czy na dziko? Czy po drodze znajdują się miejsca, gdzie można dokupić żywność, czy musimy mieć ze sobą jej większy zapas? To ważne pytania, a od odpowiedzi na nie zależy wybór pojemności plecaka.

Model. Zawsze warto stawiać na plecaki, które są wykonane z solidnych, trwałych materiałów. O innych czynnikach, które powinny determinować zakup konkretnego modelu, można przeczytać w artykule: Plecak w góry, na miasto i na wakacje – naucz się go wybierać i pakować jak profesjonalista

wybór plecaka

Pakowanie krok po kroku

Bywa, że pakowanie plecaka stanowi prawdziwe wyzwanie. Zwłaszcza kiedy lista rzeczy do zabrania jest długa. Umiejętne rozmieszczenie rzeczy wpływa na wygodę w trakcie niesienia, ale też pozwala uniknąć bałaganu w plecaku. Zacznijmy od tego, że umownie wnętrze plecaka można podzielić na trzy strefy: dół, środek i góra.

Na dole, czyli spodzie plecaka powinny się znaleźć te rzeczy, które objętościowo zajmują dużo miejsca, ale jednocześnie nie stanowią zbyt dużego obciążenia. Przykładowo może to być namiot albo śpiwór.

W środku najrozsądniej ułożyć rzeczy najcięższe, a także te nieporęczne, które mogłyby wystawiać z plecaka i ich przenoszenie na górze mogłoby okazać się niebezpieczne czy niewygodne. Najczęściej w środkowej części plecaka umieszcza się podstawową żywność oraz odzież.

Na górze natomiast zazwyczaj układa się rzeczy, po które często będziemy sięgać i wkładanie ich głębiej do plecaka nie byłoby praktyczne. Mamy tu na myśli bazowy sprzęt, a także wierzchnią odzież, która ochroni przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych np. softshell męski lub damski, który stanowi barierę dla chłodu, wiatru i deszczu.

Trzeba także dobrze zagospodarować boki plecaka. Ważne, by rozłożyć ciężar po obu stronach równomiernie. Dodatkowo, jeśli mamy choćby niewielką kieszeń w klapie, to warto ją wykorzystać do przechowywania dokumentów czy portfela i w ten sposób oddzielić je od reszty bagażu.

 

pakowanie plecaka

Złote zasady pakowania

Błędy popełniane w czasie pakowania plecaka w góry mogą nas kosztować dużo. O czym pamiętać, by uniknąć stresu? Oto 5 ważnych wskazówek.

1. Przygotuj listę rzeczy do zapakowania. Można powiedzieć, że ta rada dotyczy pakowania w ogóle bez względu na to, czy podróżujemy w góry, nad morze czy w inne miejsce. Lista pozwala zachować porządek i uniknąć pominięcia potrzebnych rzeczy. Warto przygotować ją wcześniej, a samo pakowanie rozpocząć 2-3 dni przed wyjazdem, by przygotować się do wyprawy na spokojnie.

2. Pakuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Wiele osób ma skłonności do pakowania przesadnej ilości odzieży czy sprzętu „na wszelki wypadek”. Taka praktyka niestety nie prowadzi do niczego dobrego. Im więcej rzeczy, tym większy ciężar, a więc też większe obciążenie dla kręgosłupa. Zanim bez namysłu zaczniemy upychać rzeczy do plecaka, warto zgromadzić je wcześniej w jednym miejscu i zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście będą nam one potrzebne. Aby ograniczyć ilość bagażu najlepiej zabrać ze sobą rzeczy trwałe i uniwersalne.

3. Segreguj, zanim zapakujesz . Wywrócenie całej zawartości plecaka do góry nogami to często jedyna opcja, by znaleźć potrzebną rzecz, jeśli pakujemy wszystko do niego bez ładu i składu. Aby tego uniknąć, lepiej świadomie układać rzeczy tematycznie, a drobne dodatkowo pakować np. do worków ze ściągaczami, aby nie zagubiły się we wnętrzu plecaka w czasie przenoszenia.

4. Pamiętaj o równowadze. Turyści często podchodzą do tej kwestii lekceważąco, a jest naprawdę warta podkreślenia: równoważenie plecaka na bokach nie tylko zwiększa komfort w trakcie noszenia, ale także zmniejsza ryzyko ewentualnych upadków i urazu w razie przeciążenia na jedną ze stron.

5. Zabezpiecz rzeczy, które mogą ulec uszkodzeniu w czasie ulewy – dokumenty, mapy i inne rzeczy, które są wrażliwe na działanie wody zabezpiecz podwójnie, najlepiej umieszczając je w specjalnych, wodoszczelnych workach.

 

Co zabrać ze sobą w góry?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy ona od wielu czynników, ale na pewno w trakcie każdej wyprawy sprawdzą się mapa, apteczka, prowiant, woda, telefon czy dokumenty. W górach, ze względu na niższe temperatury, szczególnie nocą warto mieć ze sobą ciepłypolar damski czy softshell damski, by zapewnić sobie ciepło i ochronę przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi.

Jeśli celem jest trudny, górski szlak to z pewnością podstawowe wyposażenie musi zostać uzupełnione o specjalistyczny sprzęt jak np. kask czy uprząż. Dla własnej wygody najlepiej zabrać obuwie lekkie, wygodne i dopasowane do terenu, po którym będziemy się przemieszczać. Dodatkowo w trudnym terenie sprawdzi się bukłak zamiast butelki (gdyż łatwiej się napić) czy przekąski w pasie biodrowym.

Jeśli wyprawa jest kilkudniowa, to rodzaj dodatkowego bagażu zależy od miejsca noclegu oraz miejsca i sposobu żywienia. Na nocleg pod chmurką konieczny jest namiot, mata i ciepły śpiwór. Jeśli zamierzamy samodzielnie przygotowywać posiłki z dala od zabudowań, to konieczne jest zabranie ze sobą kuchenki turystycznej i menażki, a także kompletnego zestawu naczyń. Dodatkowo sprawdzi się minimalistyczna kuchenka gazowa oraz mały kartusz z gazem.

Plecak gotowy do drogi – ważny krok na drodze do udanej wyprawy w góry

Zasady pakowania plecaka w góry są bardzo pomocne, pomagają uniknąć stresu i zapewnić sobie wygodę. Zawsze trzeba pamiętać o zachowaniu rozsądku, by wyprawa była w pełni bezpieczna. Na górskie wędrówki sprawdzi się odzież marki Outhorn , która jest dedykowana osobom aktywnym. W sklepie znajduje się duży wybór odzieży, w tym bluzy polarowe męskie i męskie czy bielizna termoaktywna .