Porady - Warto wiedzieć

Podróż z dzieckiem w góry

Wyjazdy w góry z dzieckiem zdecydowanie różnią się od wycieczek osób dorosłych. Odpowiednie przygotowanie sprawi jednak, że wspólne wakacje w górach będą równie udane. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie sprawi, że dziecko będzie miało cudowne wspomnienia na całe swoje życie. Sprawdź, co należy zrobić i zabrać ze sobą, aby wyjazd był przyjemny i pozbawiony problemów.

 

Wakacje z dzieckiem - o czym należy pamiętać?

  • Koniecznie stwórz listę rzeczy, które będą Ci niezbędne podczas wyjazdu.
  • Dobrze wybierz trasę, którą zamierzacie pokonać podczas tego wyjazdu.
  • Pamiętaj, że raczej musisz wybierać prostsze szlaki i zrezygnować ze zdobywania kolejnych szczytów.
  • Koniecznie zadbaj o niezbędną garderobę dziecka podczas wyjazdu.
  • Nie zapomnij zabrać ze sobą apteczki.

Wyjeżdżając z dzieckiem w góry, musisz przygotować się na to, że cały wyjazd musi być idealnie zaplanowany. Im mniejsze dziecko, tym bardziej zorganizowany musi być wyjazd, a dokładny plan godziny będzie zastępować spontaniczne wędrówki. Same przygotowania do wyjazdu należy rozpocząć od przygotowania listy rzeczy, które będą Ci niezbędne podczas wyjazdu. Pamiętaj, aby zrobić ją spokojnie, bez presji czasu. Pozwoli Ci to na przygotowanie się i uniknięcie problemów, które mogą Cię spotkać.

Planuj z głową

Wakacje w górach mogą Ci się kojarzyć z długimi trasami i zdobywaniem kolejnych szczytów. Pamiętaj, że dziecko może nie być w stanie utrzymać Twojego tempa i nie przejdzie tak długich dystansów. W Twoim planie wyjazdu należy uwzględnić trasy, jakie zostaną przez Was pokonane każdego dnia. Raczej zrezygnuj z prostych, ale długich tras i nastaw się na krótkie i mocno zróżnicowane spacery. Pozwoli Ci to na utrzymanie zainteresowania dziecka, co sprawi, że wędrówka będzie przyjemna i pozostawi cudowne wspomnienia dla Ciebie i Twojej pociechy.

Pomyśl o każdej sytuacji

Pakując się na wyjazd, pamiętaj, że pogoda w górach bywa zmienna, a Ty musisz być gotowa na każdą ewentualność. Wakacje w górach z dzieckiem nie mogą się obejść bez ciepłych ubrań, kurtki i czapki. Pamiętaj, że nawet upalne lato w górach może mieć mroźne dni, a na niektórych szczytach śnieg da się znaleźć nawet w sierpniu. Pamiętaj, że od Twojego przygotowania będzie zależeć komfort Twojego dziecka. Jeżeli planujesz dłuższe wycieczki i podejrzewasz, że Twoje dziecko nie będzie w stanie pokonać go samodzielnie, przygotuj się i weź ze sobą nosidło turystyczne, w którym zawsze możesz nieść dziecko. Pamiętaj też o jedzeniu, piciu i przekąskach - mogą Ci się one przydać w każdym momencie. Pamiętaj też, że jeżeli Twoje dziecko ma swoją ulubioną zabawkę, to koniecznie weź ją na wyjazd. Obecność misia sprawi, że dziecko będzie się mogło bawić podczas postojów oraz lepiej zniesie Waszą wycieczkę.

Zadbaj o to, aby Twojego dziecko miało wygodne buty. Pamiętaj, że większość wycieczki będzie pokonywać pieszo, więc obuwie powinno być dopasowane, wygodne i z grubą podeszwą, która nie będzie się ślizgać. Pamiętaj, że niewygodne buty sprawią, że dziecko nie będzie mogło chodzić i cały wyjazd spali na panewce. Kupione na wyjazd buty warto rozchodzić wcześniej, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Nie zapomnij o bezpieczeństwie

Kolejną rzeczą, której nie może zabraknąć podczas wyjazdu, jest apteczka. Wydaje się to oczywiste, jednak dziecko nie jest tak roztropne jak osoba dorosła i łatwiej ulega wypadkom. Poza standardowym wyposażeniem jak bandaże czy plastry warto zaopatrzyć się w leki na chorobę lokomocyjną oraz środki na biegunkę. Nie zapomnij również zabrać ze sobą kremów z filtrem UV. Jeżeli nie wiesz, co powinno znaleźć się w apteczce na wyjazd, zainteresuj się gotowymi produktami, które znajdziesz w sklepach.