Porady - Warto wiedzieć

 

kitesurfing

Plusk wody i wiatr we włosach – kitesurfing to fascynujący sport ekstremalny, który opiera się na wykorzystywaniu siły dwóch szalejących żywiołów. Jeśli lubisz adrenalinę i cieszy Cię spędzanie czasu na świeżym powietrzu, najprawdopodobniej zakochasz się w tej aktywności. Musisz mieć jednak świadomość, że na samym początku będziesz potrzebować profesjonalnego przewodnika. Kurs kitesurfingu to absolutna konieczność i etap, którego dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie pomijać. Dowiedz się, jak wybrać instruktora bądź szkołę kitesurfingu, jak przygotować się do kursu i ile czasu zajmie Ci nauka podstaw.

 

Dlaczego powinno się odbyć kurs kitesurfingu?

Przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo. Z samych filmików na YouTube nie zdobędziesz praktycznych umiejętności; nie usłyszysz też spersonalizowanej instrukcji, jak uporać się z popełnianymi przez Ciebie błędami. Jeśli nie masz wśród znajomych profesjonalnych kitesurferów, a jedynie zapalonych amatorów, lepiej zgłoś się do specjalistów. Wystarczy kilka błędów i splot niefortunnych wydarzeń, żeby wycieczka na samodzielną naukę kitsurfingu skończyła się tragicznie dla Ciebie lub dla osób postronnych. Nie bez powodu zaliczamy tę aktywność do sportów ekstremalnych. Warto od razu dodać, że pod okiem profesjonalnego instruktora nauka przebiega bezpieczniej, szybciej i w miarę łatwo – po prostu trzeba wiedzieć, jak podejść do tego sportu z głową.

Jak przygotować się do kursu kitesurfingu?

Jeśli przed rozpoczęciem lekcji chcesz się rozeznać, czy ten sport jest właśnie dla Ciebie, odpowiedz sobie na kilka pytań. Czy lubisz wodę i adrenalinę? Czy umiesz pływać? Czy jesteś zdrowy, w takim sensie, że nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania kitesurfingu (o to warto zapytać także swojego lekarza)? Jeśli na te trzy pytania odpowiedziałeś „tak”, możesz rozpocząć poszukiwania odpowiedniej szkoły.

Najpopularniejsze europejskie destynacje oferujące stosowne kursy znajdują się Hiszpanii, Włoszech i Grecji; na świecie królują pod tym względem Brazylia, Hawaje, Karaiby czy Australia. Co bardzo ważne, kurs kitesurfingu ( https://www.kitesurf.pl/kurs-kitesurfingu/ ) możesz zrobić także w Polsce, na Półwyspie Helskim, a dokładniej w Chałupach – panują tam doskonałe warunki do szkolenia swoich umiejętności. Instruktorzy nauczą Cię przygotowania sprzętu oraz podstawowych technik, ale też przybliżą zasady bezpieczeństwa, oceny warunków atmosferycznych i prawa drogi.

Jeśli nie chcesz zapisywać się na kurs, nie mając pewności, czy to sport dla Ciebie, możesz wcześniej potrenować puszczanie treningowego latawca (tanie modele są dostępne np. na allegro), poćwiczyć równowagę na desce trickboard albo spróbować swoich sił w spocie wakeboardingowym.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kurs kitesurfingu?

Przede wszystkim na to, żeby instruktor posiadał stosowny certyfikat (najlepiej wydany przez państwowy związek, np. polski PZKite albo niemiecki VDWS). Kiedy już upewnisz się, że dana szkoła legitymuje się ważną licencją, skontroluj kwestię dostępnego sprzętu i ubezpieczenia. Sprzęt powinien być w miarę nowy, a przynajmniej niezużyty. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj dłuższe kursy. Przeciętnie już kilka godzin wystarczy do opanowania podstaw, ale lepiej jest poświęcić na naukę przynajmniej trzy dni; najpierw wypróbować się w różnych sytuacjach pod czujnym okiem instruktora, a dopiero później kontynuować przygodę samodzielnie. Powodzenia!