Porady - Warto wiedzieć

Niewątpliwie mandat karny może przydarzyć się każdemu kierowcy. Powodów może być wiele - przekroczenie prędkości, nieprzestrzeganie przepisów drogowych czy nieprawidłowe parkowanie. O ile droga postępowania mandatowego w Polsce wydaje się być jasna, tak nieco inaczej może być poza granicami naszego kraju. Prowadząc samochód osobowy na terenie Włoch, kierowcy muszą liczyć się z możliwością otrzymania mandatu. Bardzo często zdarza się tak, że zostaje on przesłany kilka miesięcy po zdarzeniu do ojczystego kraju. Co robić, gdy otrzymamy mandat we Włoszech? Jakie mamy prawa? Czy istnieje możliwość odwołania? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku.

 

Rodzaje mandatu we Włoszech

Na terenie Włoch kierowca może zostać ukarany mandatem drogowym przez jeden z czterech głównych organów ścigania. Należą do nich policja, straż miejska, karabinierzy oraz Guardia di Finanza, czyli policja podlegająca Ministerstwu Gospodarki i Finansów. We Włoszech obowiązują dwa rodzaje mandatów: natychmiastowy i zaoczny.

Mandat natychmiastowy, jak sama nazwa wskazuje, kierowca otrzymuje bezpośrednio po zdarzeniu. W większości przypadków wiąże się on z nieprawidłowym parkowaniem pojazdu. Jest płatny od razu. W sytuacji, gdy kierowca nie posiada przy sobie gotówki, może zapłacić 25% wartości mandatu, zaś pozostałą część przelewem.

Mandat zaoczny wystawiany jest wtedy, gdy nie da ustalić się tożsamości sprawcy. Zwykle kierowcy otrzymują go za przejazd na czerwonym świetle bądź przekroczenie prędkości. Wykroczenie najczęściej wychwytywane jest przez fotoradar. Mandat przesyłany jest w ciągu 90 dni od dnia popełnienia wykroczenia.

Wysokość mandatu

Mandat we Włoszech najczęściej możemy otrzymać za nieprzestrzeganie przepisów, takich jak: przekroczenie prędkości (dotyczy wszystkich rodzajów dróg), przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, wjazd do strefy ZTL czy jazda pasem przeznaczonym dla autobusów.

Wysokość otrzymanego mandatu zależy od wielu czynników - między innymi od rodzaju popełnionego wykroczenia. Za przewinienie, które nie stwarza zagrożenia w ruchu drogowym, otrzymamy mandat w wysokości od 80 do 318 Euro i 2 punkty karne. Natomiast w przypadku wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle grozi nam grzywna w wysokości 154-613 Euro. Dodatkowo otrzymamy 6 punktów karnych.

Jeśli w grę wchodzi przekroczenie prędkości o 40-60 km/h, mandat może kosztować nas aż 2000 Euro i więcej. Niewątpliwie bardzo kosztowne może być również prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi we Włoszech to 0,5 promila. Osoby, które przekroczyły obowiązujący limit, zostaną ukarane surową karą (nawet do 6000 Euro) oraz otrzymają zakaz prowadzenia pojazdu na określony czas.

 

prowadzenie samochodu

 

Jak postępować w sytuacji, gdy otrzymamy mandat z Włoch?

W przypadku naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierowca musi wziąć pod rozwagę możliwość otrzymania mandatu karnego. Wezwanie do zapłaty kierowane jest na adres zameldowania właściciela samochodu, w którym zostało popełnione wykroczenie. Mandat doręczany jest w formie listu. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy pismo faktycznie ma moc prawną. Bardzo często zdarza się tak, że mandat wystawiony jest przez firmę windykacyjną, przez co jest nieważny. Oprócz tego pismo powinno zawierać raport sporządzony przez przedstawiciela odpowiednich służb. Co więcej, musi zawierać informacje, tj. data wykroczenia oraz numer mandatu. Jeśli dokument nie posiada wszystkich elementów, można go zignorować. Bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas dostaniemy kolejny mandat - tym razem w poprawnej wersji.

Co robić, gdy otrzymamy mandat z Włoch? To pytanie z pewnością budzi wiele wątpliwości wśród kierowców. Jeśli faktycznie czujemy się winni popełnionemu wykroczeniu, nie pozostaje nic innego, jak uiścić zapłatę. Natomiast, w przypadku, gdy uważamy, że wartość mandatu jest zbyt wysoka lub uważamy, że wina nie leży po naszej stronie, mamy pełne prawo do odwołania. Przy czym warto wiedzieć, że mandat z Włoch powinien zostać opłacony w terminie 60 dni od otrzymania. Gdy nie zostanie on uregulowany w terminie, kwota dwukrotnie wzrasta. Ponadto, należy wziąć pod uwagę fakt, że po przekroczeniu terminu zapłaty firma windykacyjna wystosuje pismo z żądaniem opłacenia odsetek. Dodatkowo warto nadmienić, że kierowca w ciągu 60 dni powinien się odwołać. Po upływie wyznaczonego czasu nie będzie miał już takiej możliwości.

Odwołanie od mandatu z Włoch

Tak, jak zostało wspomniane, sprawca wykroczenia ma 60 dni na odwołanie się od otrzymanej decyzji. Nie da się ukryć, iż złożenie apelacji wymaga dokładnej znajomości przepisów prawnych, jakie obowiązują na terenie Włoch. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z doradztwa wyspecjalizowanego adwokata. Sprawdź tutaj! Dzięki temu istnieje spora szansa na zakończenie sprawy na korzyść kierowcy.

Odwołanie u prefekta

Odwołanie od mandatu karnego możemy złożyć w dwóch włoskich instytucjach - u prefekta lub sędziego pokoju. Co ważne, kierowca może złożyć apelację w jednej instytucji. Planując odwołanie w prefekturze, oprócz najważniejszych dokumentów, warto dołączyć dowody, które przekładają się na korzyść kierowcy. Prefekt ma 120 dni na rozpatrzenie sprawy. Nierzadko konieczne jest osobiste wstawiennictwo w instytucji. W takiej sytuacji czas orzeczenia wydłuża się o 30 dni. Odwołanie w prefekturze jest bezpłatne. Jeśli prefekt zdecyduje o odrzuceniu wniosku, może także podwyższyć grzywnę, jaka została pierwotnie nałożona na kierowcę. Natomiast, w przypadku, gdy kierowca w ciągu 120 dni nie otrzyma decyzji zwrotnej, można stwierdzić, że nasze odwołanie zostało przyjęte.

Odwołanie u sędziego pokoju

Apelację możemy wnieść także u sędziego pokoju. Powinniśmy zrobić to w ciągu 60 dni od otrzymania mandatu. Tak samo do wniosku należy dołączyć ważne dokumenty, mogące wpłynąć na anulowanie nałożonej grzywny. Może być konieczne nasze wstawiennictwo i złożenie zeznań. Złożenie odwołania u sędziego pokoju jest płatne - wynosi 37 Euro dla mandatów w wysokości 1000 Euro. Gdy mandat jest wyższy, opłata również wzrasta. Sędzia pokoju dokonuje szczegółowej analizy sprawy, po czym ustala wyrok. Jeśli apelacja zostanie odrzucona, istnieje możliwość odwołania się do sądu cywilnego.

Podsumowanie

W sytuacji, gdy złamiemy przepisy ruchu drogowego, możemy otrzymać grzywnę w postaci mandatu karnego. Oczywiście nie świadczy to o tym, że jesteśmy piratami drogowymi - może on zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy. Proces postępowania mandatowego we Włoszech jest nieco inny niż w Polsce. Jeśli otrzymamy mandat natychmiastowy, należy zapłacić go od razu. Gdy zaoczny - w ciągu 60 dni od otrzymania. Wysokość mandatu zależy od powagi popełnionego czynu. W przypadku, gdy kierowca nie zgadza się z wyrokiem, ma możliwość odwołania. Przestawienie dowodów i dokumentów na swoją korzyść może wpłynąć na pozytywne zakończenie sprawy i tym samym uniknięcie mandatu.