Porady - Warto wiedzieć

Rower

Niezdrowe odżywianie, chroniczny stres, czynniki genetyczne, siedzący tryb życia, problemy ze snem i wiele innych czynników sprawia, że coraz więcej i coraz młodszych osób ma problemy ze zdrowiem. Pytanie brzmi, co możemy zrobić, aby poprawić istniejący stan rzeczy? Jedna z możliwych odpowiedzi jest nieoczekiwanie przyjemna i przyjęta już przez wiele miast na całym świecie: warto więcej jeździć na rowerze po mieście!

  1. Czy rower jako środek transportu miejskiego jest popularnym wyborem?
  2. Jakie korzyści niesie jazda na rowerze miejskim?
  3. Co dobrego dla zdrowia przyniesie jazda na rowerze po mieście?

Jazda na rowerze miejskim to wszechstronne korzyści – dla zdrowia, dla portfela, dla środowiska. Skoro coś tak prostego, jak dojazdy do pracy na jednośladzie, czy rowerowa wycieczka do sklepu zamiast jazdy samochodem może przynieść tak wiele dobrego, ignorancją byłoby z tego nie skorzystać. Potrzebujesz dodatkowych argumentów? Łap je!

Dlaczego jeszcze warto wybrać rower jako środek transportu miejskiego?

Liczba osób dojeżdżających do pracy rowerem wzrosła o 60% w ciągu ostatniej dekady? Tez możesz do nich dołączyć! Jazda na rowerze miejskim to po prostu używanie roweru jako środka transportu w całym mieście. Na przykład zamiast jechać samochodem lub pociągiem, możesz po prostu wskoczyć na rower miejski i zacząć pedałować! Oczywiście jednym z głównych powodów, dla których tysiące ludzi wprowadza rowery do swojej codziennej rutyny transportu, są wspaniałe korzyści zdrowotne związane z tą aktywnością, ale okazuje się, że chodzi nie tylko o to – o czym dowiesz się z następnych sekcji.

Jakie korzyści niesie jazda na rowerze miejskim?

Mniej stresu! Zapomnij o utrudnieniach w ruchu: na rowerze możesz poruszać się prawie tak samo swobodnie, jakbyś szedł pieszo. Dotrzyj tam, gdzie potrzebujesz, a przy okazji zauważysz z dnia na dzień, że jesteś spokojniejszy i dużo szczęśliwszy. Niesie to też znaczące korzyści finansowe. Posiadanie roweru jest znacznie tańsze niż posiadanie samochodu i utrzymywanie go w nienagannym stanie. Poza tym oczywisty brak wydatków na paliwo.

Rzecz jasna warto również wspomnieć o tym, że jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Uważa się, że sektor transportu wytwarza aż 30% wszystkich emisji związanych z globalnym ociepleniem. Innymi słowy: mniej samochodów = wolniejsze globalne ocieplenie. Pomyśl tylko o tym, że za każdym razem jak wsiadasz na rower miejski robisz coś dobrego nie tylko dla siebie, ale i całego świata.

Co dobrego dla zdrowia przyniesie jazda na rowerze po mieście?

Jazda na rowerze to pełnowymiarowe ćwiczenie aerobowe, które jest znacznie bardziej efektywne niż trening siłowy i oporowy, jeśli chodzi o utratę wagi. Jazda na rowerze – zarówno jeśli chodzi o same dojazdy do pracy, jak i rekreacyjna zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Możesz więc uniknąć pilnej potrzeby kontrolowania cukru, zastrzyków i wszelkiego rodzaju leków przeciwcukrzycowych, dzięki temu prostemu poradnikowi zdrowotnemu: po prostu zacznij jeździć codziennie na rowerze!

To nie wszystko - osoby dojeżdżające do pracy na rowerze żyją dłużej i rzadziej chorują na raka. Wynika to z faktu, iż jazda na rowerze do pracy poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego, kontroluje poziom cholesterolu i zapobiega podwyższonemu poziomowi ciśnienia krwi, nawet jeśli ten zdrowy nawyk wprowadza się dopiero w średnim wieku (40-50 lata). Innymi słowy, nigdy nie jest za późno, aby zacząć: czekają na Ciebie wspaniałe korzyści zdrowotne płynące z jazdy na rowerze, skorzystaj z nich już teraz.