Porady - Warto wiedzieć

obóz survivalowy

Kiedy tylko zbliża się okres wakacyjny, rodzice gorączkowo zaczynają poszukiwać inspiracji na wypoczynek dla swoich dzieci. Obecnie na szczyty popularności wspina się obóz survivalowy, który dla młodzieży wychowanej w mieście może być lada atrakcją. Dlaczego warto zapisać dziecko na obóz przetrwania – jakie cenne umiejętności może podczas niego zdobyć ?

 

Czym jest obóz survivalowy dla dzieci i młodzieży?

Rodzice bardzo często bywają przerażeni, kiedy oglądają zdjęcia z obozów survivalowych. Tymczasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Młodzież większość czasu spędza na śmiechu, a także zabawie i grach zespołowych. Dzięki temu może zdobywać cenne umiejętności w bardzo przyjemny sposób. Rodzice nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich pociech, jako iż czuwają nad nim wykwalifikowani instruktorzy. Obóz survivalowy to dla młodego człowieka okazja do zweryfikowania swoich umiejętności, rozstania się z wszechobecną elektroniką, a także czerpania radości z bliskości natury.

Obóz survivalowy pozwala młodemu człowiekowi poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć umiejętności, które mogłyby się wydawać na co dzień nieprzydatne. Rozpalanie ogniska, budowanie schronienia, przygotowywanie posiłków, posługiwanie się kompasem i mapą – nigdy nie wiadomo, kiedy te umiejętności mogą przydać się w codziennym życiu. Młodzieży bardzo często wydaje się, że smartfon to jedyne, czego potrzebują na co dzień – a tym czasem bywa on, jak każda elektronika, zawodny. Czy młody człowiek poradzi sobie w takiej sytuacji? Na obozach survivalowych zbędne są smartfony, modne ubrania – należy zabrać ze sobą jedynie niezbędne wyposażenie oraz pozytywne nastawienie.

Dlaczego warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Rodzice nie muszą się obawiać, że obóz survivalowy postawi przed ich pociechami zbyt wygórowane oczekiwania. Okazuje się, że oferta obozów dopasowana jest do różnych grup wiekowych. Dzięki temu każde dziecko i nastolatek ma szansę sprawdzić się w bezpiecznych, dopasowanych dla niego warunkach. Nawet te dzieci, które początkowo niechętnie odnosiły się do idei obozów survivalowych, z niecierpliwością wypatrują kolejnego wyjazdu. To środowisko, które pozwala pożegnać swoje codzienne problemy, uspokoić emocje, a także nacieszyć się bliskością natury. Wakacyjny obóz survivalowy to okazja do odstresowania się po trudach roku szkolnego.

Co należy zabrać ze sobą na obóz survivalowy?

Organizator obozów udostępnia listę niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego uczestnika. Oczywiście, nie znajdzie się na niej smartfon, ani żadne inne urządzenie elektroniczne – te najlepiej pozostawić w domu. Zazwyczaj w plecaku każdego uczestnika obozu musi znaleźć się latarka, nóż albo scyzoryk, praktyczne ubrania, a także karimata i śpiwór.

Podsumowując, obóz survivalowy wcale nie jest trudną szkołą życia dla dziecka. Jest to bardzo atrakcyjna forma wakacyjnego wypoczynku, która pozwala odnaleźć się w rzeczywistości, która zupełnie odmienna jest od tego, co dzieci znają na co dzień. Obóz survivalowy to forma spędzania wakacji, na jaką coraz częściej stawiają rodzice, którzy szukają dla swoich pociech atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. Szeroką ofertę tego typu wyjazdów można znaleźć na stronie: https://www.kogis.pl/tematyki-obozow/survivalowe-i-strzeleckie.