Porady - Warto wiedzieć

Choć coraz więcej Polaków kupuje ubezpieczenie turystyczne, które ma chronić przed kosztami leczenia podczas zagranicznych wakacji, niewiele osób wybiera ubezpieczenie dla bagażu. Jednak utrata bagażu jest bardzo prawdopodobna, dlatego warto zadbać o ubezpieczenie, które zrekompensuje nam ewentualne straty.

 

Wybierając się na wczasy, wiele osób nie bierze pod uwagę opcji ubezpieczenia bagażu. Wydaje nam się, że kradzież bagażu czy też jego utrata lub zniszczenie w innych okolicznościach nie jest zbyt prawdopodobna. To błąd, ponieważ statystyki mówią co innego. Kradzieże i zagubienia bagażu zdarzają się często, warto więc wykupić polisę, która zapewnia ubezpieczenie bagażu. Często jest to jeden z elementów polisy podróżnej, jednak można też wykupić je samodzielnie za dodatkową opłatą. Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie bagażu na https://wakacyjnapolisa.pl/ znajdziesz kalkulator ubezpieczeń turystycznych, który ułatwi wybór najlepszej oferty.

 

Co obejmuje ubezpieczenie bagażu?

Oferty ubezpieczenia bagażu mogą różnić się w zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, dlatego zawsze należy sprawdzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, co konkretnie otrzymujemy w ramach ubezpieczenia bagażu. Zwykle jednak ochrona obejmuje walizki, torby czy plecaki wraz z zawartością w postaci przedmiotów, które zazwyczaj zabiera się w podróż. Jest to między innymi odzież, obuwie, środki higieny osobistej czy inne drobne przedmioty. Ubezpieczenie chroni od kradzieży, zagubienia lub uszkodzenia w przypadku zdarzenia losowego. Ochronie może też podlegać opóźnienie bagażu. TU wypłaci odszkodowanie w takich sytuacjach jak:

  • kradzież z włamaniem do zamkniętych miejsc, np. do przechowalni bagażu, czy pokoju hotelowego,
  • uszkodzenie bagażu podróżnego lub jego zniszczenie w wyniku rozboju,
  • uszkodzenie lub zniszczenie przedmiotów podczas wypadku drogowego, lub w wyniku działania żywiołów,
  • uszkodzenie lub zniszczenie bagażu przez przewoźnika,
  • utrata bagażu przez przewoźnika,
  • utrata lub uszkodzenie bagażu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, lub zachorowania, jeśli okoliczności te spowodowały brak możliwości odpowiedniego zabezpieczenia bagażu.

 

Ubezpieczenie dla bagażu – czy zawsze otrzymamy odszkodowanie?

Ubezpieczając bagaż, trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę odszkodowania tylko wtedy, gdy właściwie zadbamy o ochronę bagażu. W czasie podróży musimy dobrze chronić swój bagaż, aby uniknąć szkody. Nie ma więc co liczyć na odszkodowanie, jeśli bagaż zostanie skradziony z otwartego pokoju hotelowego czy samochodu zaparkowanego w niestrzeżonym miejscu. W przypadku kradzieży należy jak najszybciej udać się na policję i zgłosić zdarzenie, ponieważ protokół będzie niezbędny do ubiegania się odszkodowanie. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę, co dokładnie podlega ochronie ubezpieczeniowej. Ochrona bagażu nie oznacza bowiem, że chronione są wszystkie przedmioty, które się w nim znajdują. Zwykle są to bowiem podstawowe przedmioty jak odzież czy środki higieny osobistej, natomiast laptopy, pieniądze, instrumenty muzyczne czy biżuteria nie podlegają ochronie. Wybierając polisę, sprawdź więc, czy wszystkie przedmioty, które zamierzasz ze sobą zabrać w podróż, mogą być objęte ochroną ubezpieczeniową. Trzeba też pamiętać, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie do wysokości sumy ubezpieczenia. Należy więc dopasować ją do wartości rzeczy, które zamierzamy przewieźć. Ile kosztuje ubezpieczenie bagażu? Kalkulator ubezpieczeń znajdziesz na stronie wakacyjnapolisa.pl.

 

Czy warto wykupić ubezpieczenie bagażu podróżnego?

Ubezpieczenie dla bagażu może być przydatne, dlatego warto je wykupić, tym bardziej że nie jest to duży koszt – zwykle to kilka złotych dziennie. Przed zakupem należy jednak zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby sprawdzić, co obejmuje ubezpieczenie i w jakich sytuacjach możemy liczyć na odszkodowanie. Jeśli więc wyjeżdżasz na urlop i zabierasz ze sobą rzeczy, które przedstawiają dla Ciebie wartość, warto wykupić ubezpieczenie bagażu.