Porady - Warto wiedzieć

nóż żeglarski

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia żeglarza powinien być dobrej jakości nóż żeglarski. Na pokładzie warto go mieć zawsze pod ręką, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy się przyda. W skrajnych sytuacjach może uratować nas przed uszczerbkiem na zdrowiu, kolizją, czy też utratą życia. Czym kierować się przy wyborze klasowego i niezawodnego noża żeglarskiego oraz czym powinien się on charakteryzować? Sprawdźmy.

 

Czy składany nóż jest bezpieczny?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy składany nóż żeglarski jest bezpieczny i praktyczny w użytkowaniu. W końcu do jego otworzenia zazwyczaj potrzeba dwóch dłoni, co sprawia, że tracimy kontrolę nad swoją pozycją na pokładzie. Z drugiej strony noszenie przy sobie niezabezpieczonego noża sprawia, że w skrajnych przypadkach (np. przy upadku), możemy sami sobie zrobić krzywdę. W związku z tym, choć użytkowanie noża składanego może wymagać odrobinę więcej wysiłku, to jednak jest to optymalny wybór dla żeglarza. Ponadto nóż ten zajmie mniej miejsca w kieszeni spodni żeglarskich i będzie bardziej poręczny. Wiele modeli posiada również ostrze otwierane na sprężynie, więc z łatwością można używać składany nóż jedną ręką.

Jakie ostrze wybrać?

Oczywiście podstawą noża jest dobre ostrze i zasada ta dotyczy także, a może nawet przede wszystkim, noży żeglarskich. Produkty tego typu najczęściej mają stalowe i dodatkowo wzmocnione ostrze, które doskonale sprawdza się w warunkach żeglugi. Oczywiście w wilgotnych warunkach wykorzystywana jest stal nierdzewna, która jest mniej podatna na ewentualne uszkodzenia i korozję. W renomowanych sklepach żeglarskich z łatwością można znaleźć noże żeglarskie, których stal ma strukturę martenzytyczną. Cechują się nią także specjalistyczne narzędzia, które wykorzystywane są w medycynie. Pod kątem typu ostrzenia, dobrym wyborem będą noże płaskie lub skandynawskie (tzw. zero grind).

Zobacz również poradnik "Jak wybrać dobry nóż żeglarski?"

Charakterystyka dobrej rękojeści noża żeglarskiego

Drugim z kluczowych elementów konstrukcji noża żeglarskiego jest rękojeść. Powinna być wykonana z odpornego tworzywa, które wytrzyma nawet intensywną eksploatację w warunkach morskich. Ponadto musi zapewnić wygodę i precyzję użytkowania, od której często mogą zależeć nasze bezpieczeństwo i życie. Warto zwrócić uwagę na to, że nóż żeglarski używa się w wilgotnym środowisku, w tym w wodzie morskiej, czy też w bezpośrednim kontakcie z ludzkim potem.

W nożach żeglarskich często wykorzystuje się czepliwą gumę lub inne tworzywo sztuczne, które w tych warunkach sprawdza się znakomicie. Z jednej strony jest bardzo wytrzymałe, a z drugiej strony zapewnia stabilny chwyt i wysoką precyzję użytkowania noża. Na zakupie noża żeglarskiego nie warto oszczędzać, ponieważ za jakość trzeba zapłacić.

Multifunkcyjność

Ważną cechą dobrego noża żeglarskiego jest jego funkcjonalność. Poza klasycznym ostrzem może on zawierać dodatkowe elementy i narzędzia w modelu składanym. Może to być m.in. szeklownik, który pomoże żeglarzowi w odkręcaniu lub dokręcaniu śrub. Cennym dodatkiem jest także marszpikiel, który pomoże w rozwiązywaniu węzłów i wilgotnych lin, z jednoczesną dbałością o to, by ich nie uszkodzić. Wpłynie to korzystnie na wygodę żeglugi oraz zredukuje ewentualne jej koszta, gdyby doszło do uszkodzenia takielunku. Szukając noża żeglarskiego składanego, warto zapoznać się z jego parametrami technicznymi i dodatkowymi narzędziami wbudowanymi w zestaw.

Jeżeli nie lubimy noży składanych, to w przypadku ich alternatywy koniecznie musimy zadbać o dobrej jakości pochewkę. W przypadku wątpliwości przy zakupie noże żeglarskiego, warto poradzić się w tej sprawie eksperta.

Dlaczego żeglarz powinien mieć przy sobie nóż?

Posiadanie noża żeglarskiego w spodniach lub w innej części garderoby to podstawa każdego żeglarza, niezależnie od jego doświadczenia. Przede wszystkim wpływa on na zwiększenie bezpieczeństwa członka załogi oraz może przydać się nawet w sytuacjach realnego zagrożenia życia lub zdrowia. Składany nóż w kieszeni zwiększy nasze bezpieczeństwo i będzie przy tym bardzo poręczny. Sprawdzoną praktyką jest także umieszczanie noża na sznurku i przywiązywanie go dodatkowo do ubrania. W ten sposób minimalizuje się ryzyko, że w trakcie żeglugi stracimy to narzędzie.


Zobacz dobre noże w sklepie żeglarskim Maristo: https://www.maristo.pl/liny-zeglarskie/noze-do-lin