Porady - Warto wiedzieć

Jacht

Jeśli nie masz możliwości odbycia dłuższego rejsu, zawsze możesz zdecydować się na wersję mini: trzy dni pod żaglami pozwolą Ci odpocząć i nabrać dystansu do codzienności, a wymagają znacznie mniej pieniędzy, urlopu i przygotowań, niż klasyczny, tygodniowy czarter. OK, a ile kosztuje wynajęcie jachtu na 3 dni? Od czego zależy cena? Czy można ją obniżyć? Tu znajdziesz odpowiedź na swoja pytania – zapraszamy do lektury.

 

3 dni – kompaktowe wakacje

Coraz więcej osób decyduje się na wynajęcie jachtu na trzy dni. Sprzyjają temu długie weekendy, takie jak majówka, Boże Ciało, czy 11 listopada. Wybierając się wówczas na krótki rejs, można skorzystać z niskich, obowiązujących poza sezonem cen i nabrać – dosłownie – wiatru w żagle.

Co więcej, takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: dzięki niemu możliwe jest połączenie żeglowania i innych aktywności. Ma to szczególnie duże znaczenie dla par lub grup przyjaciół, w których nie wszyscy są amatorami sportów wodnych. W takiej sytuacji można spędzić część urlopu razem, a potem rozdzielić się na 3 dni, podczas których jedni zajmą się żeglarstwem, a inni – „plażingiem”. Dzięki temu wszyscy będą zadowoleni, niezależnie od tego, jakie mają upodobania.

Co wpływa na cenę czarteru?

Standardem jest wynajem jachtów na siedem dni (od soboty do soboty) lub na krotność tygodnia. Znacznie ułatwia to organizację i pozwala uniknąć zbędnych przestojów.

Przy krótszych czarterach armator musi liczyć się z faktem, że jego jacht przez kilka dni będzie stał bezczynnie w porcie – do momentu, aż nastąpi kolejny weekend i przyjedzie nowa załoga. Z tego powodu podczas wynajmu na mniej, niż 7 dni, obowiązują zwykle wyższe stawki dobowe, by zrekompensować ten przestój i utracone zyski.

Czy to oznacza, że czarter trzydniowy musi być drogi? Wcale nie. Warto mieć na uwadze fakt, że większość żeglarzy wybiera tę opcję w maju, czerwcu lub w listopadzie, a zatem przed lub po sezonie. Wówczas ceny wynajmu jachtów są generalnie niższe, co niweluje koszty poniesione na krótki czarter.

Ile kosztuje wynajem jachtu na 3 dni?

Podobnie, jak w przypadku standardowych, tygodniowych czarterów, wiele zależy tu od takich czynników, jak:

  • akwen,
  • wielkość, wiek i stan jachtu,
  • dostępne udogodnienia.

Aby jednak wyrobić sobie pewien obraz sytuacji, trzeba oprzeć się na konkretnych przykładach. Poniżej znajdziesz kilka ofert dotyczących różnych akwenów i cen jachtów w czerwcu 2022 roku:

  • trzydniowy czarter niewielkiej łodzi motorowej (4 koje) we Francji to kwota rzędu 550 euro,
  • wynajem 4-6 osobowego jachtu na Sardynii kosztuje ok. 660 euro,
  • trzy dni na ośmioosobowym katamaranie na Kubie to już kwota około 850 euro,
  • za czteroosobowy jacht w Szwecji zapłacisz tylko 280 euro.

Pamiętaj też, że zawsze można obniżyć cenę, polując na różnego rodzaju zniżki. Z pewnością najbardziej komfortową dla Ciebie opcją będzie rezerwacja first minute. Poza oszczędnością pieniędzy, odniesiesz jeszcze innego rodzaju korzyści: szukając z wyprzedzeniem, zyskasz dostęp do szerokiej gamy ofert, bo jachty będą jeszcze nieprzebrane przez innych. Poza tym będziesz mieć więcej czasu na zorganizowanie takich kwestii, jak transport, nocleg, dokumenty itp.

Można oczywiście pójść w przeciwnym kierunku i nastawić się na last minute. Wówczas trzeba jednak być bardziej elastycznym i gotowym na kompromisy. Jest to jednak ciekawy sposób na upolowanie bardzo atrakcyjnych rabatów.

Gdzie szukać najlepszych ofert?

Pragnąc wynająć jacht na 3 dni, warto polegać na sprawdzonych pośrednikach – takich, którzy zagwarantują Ci:

  • przejrzyste warunki czarteru,
  • dokładnie tę łódź, która widnieje w umowie (a nie taką, która cumowała kiedyś obok),
  • rzetelnego, godnego zaufania armatora.

Dlaczego to takie ważne? Weź pod uwagę, że nawet podczas tygodniowego rejsu utrata jednego lub dwóch dni żeglowania z przyczyn technicznych jest bolesna. Przy czarterze trzydniowym staje się katastrofą.

Dobry pośrednik sprawi, że unikniesz przykrych niespodzianek i będziesz cieszyć się spokojnym wypoczynkiem pod żaglami. Chcesz wynająć jacht? Zobacz najlepsze oferty czarterowe na Charter Navigator!