Porady - Warto wiedzieć

Babia Góra - wschód słońca

W dzisiejszych czasach świat się zmniejsza, dowodem na to jest fakt, że komunikacja rozwija się w bardzo szybkim tempie, pozwalając przemieszczać się w sposób komfortowy i bezpieczny, przy zminimalizowanym czasie podróży. Dlatego, jeśli tylko jest taka możliwość, warto skorzystać z tych ułatwień i w wolne dni wyjechać ze swojego miejsca zamieszkania w celach turystycznych, poznawczych wraz z rodziną czy przyjaciółmi.

 


Powodów dla uprawiania turystyki może być wiele, jednak nie ulega wątpliwości, że większość takich wyjazdów ma charakter poznawczy.

Podróże kształcą, rozwijają, pokazują świat, którego do tej pory nie widzieliśmy. Podczas wyjazdu krajoznawczego, możemy poznawać walory przyrodnicze i kulturowe regionu, do którego zechcemy się udać, rozmawiać z miejscową ludnością, poznawać ludzi i ich miejsce życia, podziwiać rzeczy, które do tej pory widzieliśmy tylko w książkach lub Internecie. Oczywiście, jeśli wyjedziemy za granicę, nasze wrażenia mogą stać się o wiele bardziej wykraczające poza to, czego doświadczamy na co dzień, zależnie od tego, jak egzotyczny lub nietypowy kraj wybierzemy. Wszystko należy jednak zawsze dostosowywać do kilku ważnych czynników, mianowicie do zasobu naszego portfela, ilości wolnego czasu, a także śmiałości, gdyż turystyczny podbój świata wymaga też od nas odwagi. Jeśli mamy te wszystkie elementy, możemy już rozpocząć zwiedzanie naszej planety, a przynajmniej kraju, w którym żyjemy. Poznawanie własnego państwa, jego piękna i nieodkrytych atrakcji, może być i zapewne będzie wspaniałym doświadczeniem.

Jeśli chodzi o wybór miejsca docelowego, jest to dość ważne zagadnienie, szczególnie jeśli możemy pozwolić sobie tylko na jeden wyjazd w okresie wakacyjnym. Jest to jednak kwestia osobistego gustu, gdyż nie każdy będzie lubił wypoczywać biernie, opalając się na plaży, ktoś może męczyć się chodząc po górach albo nudzić się zwiedzając zabytki. Kto inny znów będzie przepadał za wypoczynkiem nad jeziorem lub ubóstwiał turystykę kwalifikowaną, np. spływy kajakowe. To pytanie trzeba zadać sobie, a jeśli miałbym doradzić coś w kwestii wyszukiwania informacji na temat ciekawych miejsc, noclegów i dostępnej bazy gastronomicznej na obszarach nas interesujących, to dobrym źródłem wiadomości na te tematy może okazać się Internet, choć tu należy zachować ostrożność i rozsądek, czytając tylko zaufane strony. Jeśli już zdecydujemy się na coś konkretnego, dobrze jest wcześniej dowiedzieć się, czy ten teren ma dobrą infrastrukturę komunikacyjną, jaki jest stopień natężenia ruchu drogowego (czy często zdarzają się korki uliczne), szczególnie, jeśli będziemy jechać własnym samochodem. To pomoże nam ustalić, czy w ogóle warto brać własne auto, czy może lepiej dojechać w to miejsce busami lub pociągiem.

Zdarza się też, że wyjeżdżając w celach poznawczych, kierujemy się też innymi powodami podróży, jak np. dla poprawy naszego zdrowia. Nie mówię tu tylko o turystyce typowo uzdrowiskowej, gdzie kuracjusze przybywają do uzdrowisk w celach leczniczych, ale też o sytuacji, gdy chcemy po prostu pooddychać świeżym powietrzem lub pojeździć na nartach, co daje nam przyjemność i pozwala popracować nad naszym zdrowiem fizycznym, jak i odprężyć się psychicznie. Wyjazd nad morze nie zawsze ma na celu tylko opalanie się, ale może być także związane z przyjaznym człowiekowi nadmorskim mikroklimatem, związanym z podwyższoną zawartością jodu w powietrzu, jak i w rybach morskich, które możemy spożywać w smażalniach, których nad morzem zawsze będzie wiele. To także może być powód, dla którego ktoś stanie się turystą, choć samo podróżowanie nie zawsze wydaje mu się takie przyjemne.

Jeśli wyjeżdżamy za granicę, jest to wspaniała możliwość ćwiczenia naszych umiejętności językowych, dlatego warto odwiedzać kraje, których języków narodowych aktualnie się uczymy. Jeśli chcemy szlifować niemiecki i mamy możliwość wyjazdu za zachodnią granicę, na pewno będzie to dla nas najlepsza lekcja języka, na jakiej byliśmy. Dla turysty szczególnie ważna jest znajomość angielskiego, gdyż w tym języku możemy rozmawiać, a przynajmniej jakoś się porozumiemy z innymi, w większości krajów świata. Dlatego właśnie uczelnie proponują często swoim studentom wymiany z zagranicznymi krajami, aby stwarzać warunki do nauki języka, jak i do poszerzania swoich możliwości zawodowych i interpersonalnych. Jest to wspaniała idea, choć nie każdy jest na tyle odważny i ma odpowiednie predyspozycje, aby wziąć w czymś takim udział.

Na zakończenie warto przytoczyć przykłady, dlaczego ludzie obawiają się być aktywnymi turystami, choć mogliby nimi być. Ataki terrorystyczne w innych krajach, stereotypy o tamtejszej ludności, czy po prostu strach przed dalekimi wyjazdami nie poprawiają sytuacji. Nie zawsze są to obawy bezpodstawne, jednak prawdopodobieństwo, że zdarzy nam się coś złego, jest bardzo małe. Po świecie krążą opowiadania o katastrofach samolotów, jednak zapominamy, że wypadków samochodowych jest przecież drastycznie więcej. Naprawdę nie ma się czego obawiać, przynajmniej dopóki zachowujemy ostrożność, znamy choć trochę prawo państwa, do którego się udajemy i dobrze planujemy naszą wyprawę. Jeśli będziemy uważać, może nas spotkać tylko dobra przygoda, dlatego zachęcam do uprawiania turystyki, każdego do takiej, jaką lubi i jaką uważa dla siebie za najodpowiedniejszą.