Masz za sobą pewne doświadczenia w żeglowaniu po jeziorach lub morzach? Marzy Ci się zdobycie patentu sternika morskiego? Musisz odbyć rejsy szkoleniowe pod okiem doświadczonego kapitana! Sprawdź, gdzie szukać takich rejsów i dlaczego warto w nich uczestniczyć.
Rejs stażowy ma umożliwić żeglarzom z pewnym doświadczeniem zdobycie stażu morskiego. Ten wymagany jest do uzyskania stopni żeglarskich, np. patentu sternika morskiego.
Jako potwierdzenie stażu morskiego w określonych warunkach – rejsu zatokowego, pełnomorskiego czy pływowego – kapitan jachtu wystawia opinię o żeglarzu i dokumentuje długość rejsu.
Rejs szkoleniowy to doskonała przygoda na pokładzie jachtu pływającego po morzu, z dala od lądu. Podczas kursu na otwartym akwenie żeglarze z niewielkim doświadczeniem uczą się, jak samodzielnie i bezpiecznie prowadzić jacht za dnia i w nocy, nie tylko latem, ale także jesienią czy zimą. Mają do dyspozycji doskonałej jakości żaglówkę, towarzyszom im inni załoganci oraz kapitan.
Przeczytaj więcej o rejsach stażowych w SztormGrupa: https://sztormgrupa.pl/rejsy
Uczestnicy rejsu stażowego aktywnie w nim uczestniczą, zdobywając najważniejsze umiejętności. Zamiast biernie wykonywać polecenia, sami zaczynają odpowiadać za to, co dzieje się na pokładzie i to nie przez godzinę czy dwie, ale przez kilka dni bez przerwy, niezależnie od warunków na morzu i w portach.
Jeśli chcesz uczestniczyć w takim kursie, musisz mieć więcej niż 16 lat i mieć chociaż podstawowe doświadczenie w pływaniu pod żaglami.
Żeby otrzymać patent sternika morskiego, na morzu trzeba spędzić minimum 200 godzin. Podczas rejsu stażowego, który trwa od 3 do 7 dni, spędzisz na pokładzie jachtu od 60 do 100 godzin.
Przez cały ten czas będziesz aktywnie uczestniczyć w życiu jachtu i będziesz brać udział w szkoleniach obowiązkowych oraz w takich, którymi interesuje się załoga. Po rejsie otrzymasz dokument potwierdzający odbycie takiego stażu.
Wielką odpowiedzialnością za przebieg rejsu szkoleniowego, edukację oraz żeglarzy obarczony jest kapitan, dlatego powinien mieć nie tylko duże doświadczenie, ale także umiejętności, które czynią go liderem.
Rejsy stażowe prowadzą więc instruktorzy, którzy mają za sobą wyprawy na Morze Bałtyckie, Północne, Śródziemne oraz pływali na największych polskich jeziorach. Wielokrotnie brali udział także w regatach, mają doświadczenie w remontach jachtów, aktywnie uczestniczą w życiu społeczności żeglarskiej. Mają także doświadczenie w zakresie egzaminowania żeglarzy i trenowania różnych grup wiekowych.
Na rejsy stażowe wybierane są przestronne i nowoczesne jachty szkoleniowe wyposażone w koje dwuosobowe z miejscem w mesie dla około 8-osobowych załóg. Częściowo wykonane z włókna węglowego jachty sportowe są lekkie, zwrotne, szybkie, komfortowe. Zaprojektowano je z myślą o szybkiej żegludze.
Podczas rejsów stażowych załoga pozostaje na jachcie na pełnym morzu, aby oswoić się z zasadami żeglowania nocą. Takie pływanie jest znacznie bardziej ryzykowne niż za dnia, nie tylko ze względu na ciemność, ale także zmęczenie załogi i intensywne dźwięki pochodzące z otoczenia.
Podczas nocnego rejsu adepci żeglarstwa uczą się bezpiecznego poruszania po morzu, odpowiednich reakcji na wydarzenia zachodzące na wodzie, trzymania i zmiany kursu.
Poznają także zasady wychodzenia na pokład na wachtę, ćwiczą manewr „człowiek za burtą”, który w nocy jest znacznie trudniejszy do wykonania niż za dnia.
Uczą się umiejętnego nawigowania w nocy, rozpoznając latarnie i światła nabieżnikowe, a także ćwiczą wchodzenie nocą do portu.
Rejs stażowy wymaga od każdego członka załogi podejmowania decyzji, świadomego uczestnictwa w analizie warunków panujących na morzu, w portach i uwzględniających możliwości oraz doświadczenie załogi. Wszyscy żeglarze aktywnie biorą udział w manewrach i doskonalą swoje umiejętności.
Trzeba być nastawionym na koncentrację na zadaniach i myśleć przyczynowo. Błyskawicznie reagować na zmianę warunków oraz celów rejsu.
W trakcie rejsu na wszystkich czeka intensywna praca pod okiem kapitana, który stoi blisko, ale nie wyręcza, nadzoruje, ale nie wykonuje czynności za załogę. Przyjmuje odpowiedzialność za decyzje załogi. Akceptuje je lub tłumaczy, dlaczego należy zmienić decyzję lub wykonać zadanie w inny sposób. To najlepsza metoda na praktyczne nauczenie się żeglowania.
Jeśli i Ty czujesz, że żeglowanie jest dla Ciebie, masz podstawowe doświadczenie w żeglowaniu, możesz spróbować swoich sił także podczas rejsu stażowego organizowanego przez Sztorm Grupę.
Doświadczony instruktor, który nie tylko wydaje polecenia, ale przede wszystkim uczy, do tego nowoczesny jacht i ciekawa trasa rejsu to gwarancja bezpieczeństwa, świetnej zabawy, ale także powodzenia w zdobywaniu ważnych dla żeglarza umiejętności.
Zajrzyj na stronę Sztorm Grupa i znajdź rejs dopasowany do Twoich oczekiwań.