Porady - Warto wiedzieć

małe dziecko w samolocie

Masz małe dziecko i planujesz podróż samolotem? Zanim nadejdzie dzień wylotu, koniecznie zapoznaj się z informacjami na temat dodatkowych udogodnień dla rodziców dostępnych na lotniskach i w samolotach, a także zasad bezpieczeństwa podróży w towarzystwie malucha. Jak przygotować się na taki wyjazd? Czy linie lotnicze oferują zniżki dla dzieci? Oto zbiór najważniejszych informacji, dzięki którym łatwiej będzie wszystko zaplanować.

 

Wygodny transport na lotnisko to udany początek podróży

Pamiętaj, że podróż nie rozpoczyna się wraz ze startem samolotu. Zaczynacie ją już w momencie wyjścia z domu, gdy ruszacie w drogę na lotnisko. Lotniska często zlokalizowane są na uboczu miast, przez co droga z miejsca zamieszkania może być długa. Jeśli będzie ona męcząca dla dziecka, już przed lotem może stać się marudne, co znacznie utrudni dalszą podróż i spokojną odprawę na lotnisku.

Podróżując z małym dzieckiem, zaleca się dojechać na lotnisko własnym samochodem. Maluch dobrze go zna i czuje się w nim bezpiecznie w przeciwieństwie do zatłoczonych autobusów czy pociągów. Zanim jednak wybierzesz się w drogę własnym autem, przemyśl, gdzie zostawisz pojazd na czas nieobecności. Jeśli chodzi o parking lotnisko może mieć do zaoferowania znacznie więcej niż jedynie ten, który znajduje się na jego terenie.

 

małe dziecko podróży

 

Przy dużych portach lotniczych znajdziesz szeroki wybór parkingów komercyjnych. Nie należą one do lotniska, przez co oferują niższe opłaty postojowe. Dostępne są także opcje dodatkowe. Dla rodzin podróżujących z dziećmi jednymi z najważniejszych są: transport bezpośrednio pod halę odlotów, pomoc w przewożeniu bagażu i zaplecze sanitarne, które pozwala na wygodne przebranie malucha. W portach takich jak Warszawa-Okęcie, Eindhoven w Holandii, czy lotnisko Berlin Brandenburg parking komercyjny to wybór oszczędny, a zarazem wygodny i bezpieczny.

 

Czy dla małego dziecka potrzebny jest dodatkowy bilet?

Czy rezerwując bilety na przelot, powinno się wykupić osobne miejsce dla dziecka? Dużo zależy od jego wieku i wybranych linii lotniczych. Pamiętaj, że każde linie określają reguły podróży dzieci na pokładzie samolotu we własnym regulaminie, przez co mogą się one różnić między sobą.

Jeśli podróżujesz z dzieckiem, które nie skończyło jeszcze 2. roku życia, istnieje duża szansa, że nie poniesiesz z tego tytułu żadnej dodatkowej opłaty. Niemowlęta często spędzają lot na kolanach swojego opiekuna, przez co nie zajmują dodatkowego miejsca. Przy rezerwacji koniecznie zaznacz, że podróżujesz z małym dzieckiem. Bardzo ważne jest także sprawdzenie zasad obowiązujących w danych liniach lotniczych. Niektóre z nich naliczają opłaty ze zniżką dla dzieci i niemowląt. Dzieci po 2. roku życia podróżujące samolotem potrzebują osobnego miejsca siedzącego, a co za tym idzie, także i biletu.

 

dziecko w samolocie

 

Ułatwienia dla rodzin podróżujących z dziećmi

Jeśli podróżujesz samolotem z małym dzieckiem, zwłaszcza niemowlakiem, możesz liczyć na różne udogodnienia, które ułatwią Ci podróż. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

  • łagodniejsze przepisy bezpieczeństwa stosowane przy kontroli względem żywności dla niemowląt – na pokład samolotu możesz zabrać zarówno żywność w słoiczkach, jak i mleko modyfikowane w butelkach;
  • pierwszeństwo wejścia na pokład – zamiast czekać z dzieckiem w długiej kolejce, możesz wejść na pokład samolotu w pierwszej kolejności i wygodnie zająć swoje miejsce;
  • pomieszczenia dla dzieci i rodziców na lotniskach – łazienki z przewijakami to już standard obecny we wszystkich portach lotniczych. W wielu z nich znajdziesz także strefę zabaw, mały plac z piłeczkami, zjeżdżalnią, czy innymi atrakcjami, które umilą oczekiwanie na odprawę;
  • możliwość darmowego nadania wózka jako bagażu rejestrowanego – wiele linii lotniczych nie dolicza żadnych dodatkowych opłat w ramach przewozu wózka dziecięcego;
  • możliwość wynajęcia specjalnego łóżeczka dziecięcego rozkładanego i mocowanego w samolocie dla wygodnej i spokojnej podróży maluszka.