Porady - Warto wiedzieć

góry

Wyprawy w góry stają się coraz bardziej popularne. Polacy pokochali aktywny tryb życia, prawdopodobnie dlatego, że wyjście w góry pozwala poczuć się wolnym. Przed wyprawą w góry należy jednak właściwie się przygotować, gdyż żadnej kwestii nie wolno pozostawić przypadkowi.

 

Jak się ubrać na jednodniową wyprawę górską?

Osoba, która planuje jednodniową wycieczkę w góry w sezonie ciepłej wiosny, lata i łagodnej jesieni, powinna zabrać wytrzymałe, elastyczne spodnie. Tutaj warto zdecydować się na termoaktywny model koszulki. Czy musi być to od razu markowa odzież? Na szczęście nie. Możemy celować w te ze średniej półki. Najważniejsze, by koszula szyta z materiałów termoaktywnych radziła sobie z właściwym odprowadzaniem wilgoci. Takie modele sprawdzą się nawet zimą, szczególnie te z długim rękawem, idealne przy łagodniejszej zimie, gdyż będą w stanie zapewnić właściwą temperaturę ciała. Podróżnik, wyprawiający się górskim szlakiem, powinien też zadbać o właściwy dobór butów i skarpet.

Jeśli w góry, to jakie skarpety?

Wybór skarpet turystycznych dla początkującego wędrowca może okazać się czymś trudnym, ponieważ rynek jest różnorodny, a nasze potrzeby mogą być jeszcze nie do końca sprecyzowane. Skoro dopiero zaczynamy, nie wiemy, na co zwrócić szczególną uwagę. A do wyboru mamy skarpety wełniane, dwuwarstwowe czy też te szyte z materiałów syntetycznych. Na początku warto się zastosować do uniwersalnej zasady, że kiedy jest ciepło, lepiej postawić na skarpety syntetyczne, a gdy zawieją chłodniejsze wiatry, warto zdecydować się na skarpety wełniane. W dłuższą trasę nie zaszkodzi zapakować do plecaka zapasowej pary.

Jakie buty należy zabrać na szlak?

Każdy turysta, który wybiera się w góry, powinien mieć na uwadze, że jeśli coś jest odpowiednie dla znajomego, niekoniecznie sprawdzi się u nas. Nie znaczy to oczywiście, że nie możemy sugerować się opiniami innych. Mimo to każdy z nas ma inną budowę ciała, inny rodzaj stopy czy przeciwwskazania. Zarówno obuwie, jak i skarpety turystyczne należy wybierać zawsze indywidualnie. Warto dokonywać wyboru ekwipunku w sklepach sportowych, gdzie wyspecjalizowani doradcy odpowiedzą na każde pytanie, które może nasunąć się początkującemu oraz średnio zaawansowanemu miłośnikowi górskich wypraw.

Buty muszą być przede wszystkim wytrzymałe, w okresie od wiosny do ciepłej jesieni dobrym rozwiązaniem będą lekkie oraz przewiewne buty trailowe, które zapewnią komfort. Warto zastanowić się nad tym, czy obuwie ma mieć membranę, czy ma być jej pozbawione. Buty bez membrany w wielu przypadkach tracą na wodoodporności (nie nadadzą się na wyprawy w deszczowe i dżdżyste dni), jeśli jednak naszym priorytetem jest przepływ powietrza, wtedy okażą się właściwym rozwiązaniem. Wybór pierwszych butów należy traktować na zasadzie testu, czy takie obuwie odpowiada, czy spełnia wszystkie oczekiwania, czy nie dochodzi do dyskomfortu.

O czym należy jeszcze pamiętać przed wybraniem się na górską wyprawę?

Warto zadbać o wygodny plecak, z dobrym systemem nośnym oraz wygodnym pasem biodrowym. Pas biodrowy jest istotny, gdyż pozwala przenieść ciężar z ramion na biodra. Wybór plecaka też będzie kwestią indywidualną, niemniej dość uniwersalnym wyborem jest plecak o pojemności dwudziestu sześciu litrów, innym dobrym rozwiązaniem są też plecaki przypominające worek z szelkami.

 

Artykuł sponsorowany