Porady - Warto wiedzieć

podróżowanie

Podróże kształcą, ubogacają wewnętrznie, a przy tym umacniają związki i więzi rodzinne. Zagraniczne urlopy są okazją do odpoczynku nad ciepłym morzem, do poznania innych kultur, zwyczajów i obejrzenia atrakcji. To dlatego coraz więcej Polaków podróżuje, zarówno po Europie, jak i w egzotyczne miejsca. Niektórzy planują swoje wyjazdy samodzielnie, a inni preferują wycieczki z biurem podróży. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Czy jest sposób, aby samodzielnie zorganizować wyjazd za granicę, a przy tym zapewnić sobie komfort podróżowania i wypoczynku? Sprawdźmy.

 

Lizbona

 

Podróż zaczyna się od planowania

Najpierw zapada decyzja: wyjeżdżamy, bo trzeba porządnie wypocząć, coś zobaczyć, spełnić marzenia. Planowanie wyjazdu jest pierwszym etapem podróży. Sprawia wiele radości, ale bywa też przyczyną stresu i niepokoju. O ile ustalenie kierunku wyjazdu i planu zwiedzania jest przyjemnością, to pozostałe kwestie są o wiele trudniejsze. Czy dojechać swoim autem, a może lepiej samolotem albo autobusem dalekobieżnym? Jak znaleźć tanie bilety? Gdzie nocować i w jaki sposób znaleźć komfortowy pokój w dobrej cenie? Jak poruszać się po mieście? Podobnych pytań jest mnóstwo, a odpowiedzi rodzą wiele wątpliwości. Taki sposób organizacji wyjazdu wybierają przede wszystkim osoby, które wyjeżdżały już za granicę. Znają języki obce i wiedzą, jak poradzić sobie w różnych nieprzewidzianych sytuacjach. Potrafią samodzielnie znaleźć kwaterę noclegową, ofertę ubezpieczenia turystycznego i ułożyć program zwiedzania. Lubią smak przygody i cenią sobie fakt, że sami decydują o tym, jak ma wyglądać ich podróż i odpoczynek.


Samodzielne podróże mają wiele zalet, ale…

Doświadczenie podróżnicy wolą sami zorganizować sobie wyjazd. Mogą wtedy obejrzeć mało znane miejsca, porozmawiać z mieszkańcami i poznać ich realne problemy. Zobaczyć nie tylko popularne atrakcje turystyczne, ale też miejsca, nie pokazywane w folderach biur podróży. Samodzielny wyjazd może być tańszy w porównaniu do wycieczek, zorganizowanych przez biuro podróży. Nie jest to jednak regułą. Zdarza się, że zarezerwowany pokój nie spełnia wymagań, albo co gorsza, pod tym adresem jest jakiś sklep albo urząd, a nie apartament dla turystów. Lokalni przewoźnicy zawyżają stawki za transfer lotniskowy, naciągając przy tym na niepotrzebne wydatki. Nierzadkie są też przypadki kradzieży czy zabłądzenia i powrotu do hotelu taksówką. Takie przygody powodują, że koszt wyjazdu może przekroczyć ustalony budżet, a w dodatku zniechęcają do kolejnych podróży.

Barcelona

Wyjazdy z biurem podróży mają wielu zwolenników

Wycieczki wykupione w dobrym biurze podróży, zwłaszcza te w ofercie all inclusive, to komfort pod każdym względem. Turysta nie martwi się ani o dojazd, ani o nocleg, wyżywienie czy program zwiedzania. Odpoczywa, ogląda atrakcje i delektuje się miejscową kuchnią. Takie wyjazd wcale nie musi rujnować budżetu. Pamiętajmy, że takie placówki mają zniżki u przewoźników, w sieciach dobrych hoteli, a także kontakty z lokalnymi przewodnikami. Minusem jest fakt, że wczasowicz nie decyduje o niczym, a to przeszkadza osobom, które chcą zobaczyć więcej, niż przewiduje program wycieczki.

plaża

Są też rozwiązania pośrednie

A gdyby tak samodzielnie ustalić termin wyjazdu, wybrać miejsce noclegu oraz program pobytu? A przy tym mieć pewność, że wybrane oferty to rozwiązanie pewne i korzystne? Taką możliwość dostaje turysta, który wybierze wyjazdy SMART z ITAKĄ. Taki pakiet obejmuje – w zależności od rodzaju oferty – dojazd własny lub przelot samolotem, nocleg bez wyżywienia, ze śniadaniem lub z pełnym wyżywieniem, ubezpieczenie, a także transfer z lotniska oraz zdalną opiekę pracownika biura podróży. Turyści sami organizują zwiedzanie atrakcji. Wielu z nich bierze udział w wycieczkach fakultatywnych, organizowanych przez ITAKĘ.


Coraz więcej turystów chce samodzielnie organizować swoje wyjazdy, a zarazem mieć pewność, że wyjazd przebiegnie bez przykrych niespodzianek. Oferta wyjazdów SMART z ITAKĄ wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom i pomaga spełniać marzenia o zagranicznych podróżach.