Porady - Warto wiedzieć

Kot w podróży

Koty kochamy, jednak na ogół nie są najlepszymi towarzyszami podróży. Twój pies pewnie jest szczęśliwy siedząc na tylnym siedzeniu w SUVi'e jak jego uszy klapią na wietrze, ale twój kot prawdopodobnie wbije pazurki do karku, a w najlepszym przypadku do tapicerki siedzenia. Bez akcesoriów podróż samochodem z kotem to udręka dla niego.

Pomimo potencjalnych cierpień podróży dla kota, wielu właścicieli nie może znieść myśli o opuszczeniu swojego kociego przyjaciela i pozostawieniu go samego w domu, podczas gdy my odpoczywamy na wakacjach w czasie urlopu.

Jeśli jesteś zdecydowany wziąć kota gdziekolwiek się wybierasz, możesz sprawić, aby podróż dla niego była łatwiejsza dla was obojga dzięki zabraniu kilku bardzo ważnych akcesoriów przed wyjazdem.

Podróż z kotem Porady

Oto lista 10 rzeczy, które powinieneś zabrać lub wiedzieć podróżując z kotem samochodem lub samolotem, a także o czym warto pamiętać zabierając kota na wakacje

1. Wizyta z kotem u weterynarza przed wyjazdem na wakacje
10 dni od daty wyjazdu, pójdź do swojego weterynarza, aby upewnić się, że zwierzę jest na tyle zdrowe, aby podróżować z Tobą. Powinieneś otrzymać pisemne potwierdzenie dobrego stanu zdrowia kota z podpisanym świadectwem zdrowia i statusem szczepień (w tym wścieklizny), które należy wziąć ze sobą .

Być może trzeba będzie pokazać to potwierdzenie kiedy wybierasz się za granicę, zwłaszcza podróżując drogą lotniczą.
Zrób wykaz placówek weterynaryjnych w miejscu, do którego się wybierasz.

2. Identyfikacje Twojego kota
Twój urlop będzie niezapomniany lecz przykry, jeśli kot ucieknie w obcym mieście. Aby łatwiej go znaleźć, upewnij się, że Twój kot posiada właściwą identyfikację. Kup bezpieczny kołnierzyk z etykietką. Na identyfikatorze wpisz NR, Twoje nazwisko, adres i numer telefonu do kontaktu. Osoba, która go znajdzie łatwiej odda go właścicielowi. Jednak oczywiście nie życzymy Ci tej próby.

Dla właścicieli kotów lubiących nowości i gadżety polecamy mikrochipy dostępne na rynku. W przeciwieństwie do kołnierzyka, kot nie ma prawa zgubić mikrochipa.

Warto zabrać aktualne zdjęcia Twojego kota, aby go pokazać spotkanym ludziom w nowej okolicy i rozwiesić ogłoszenia ze zdjęciem.

3. Komfort dla kotka w nowym tymczasowym miejscu zamieszkania

Pomóż kotkowi, aby przyzwyczaił się do nowego otoczenia wnosząc kilka udogodnień z domu.

Zabierz ulubiony koc, który pachnie Twoim domem, rzuć kilka pluszowych zabawek do walizki, aby miał się czym bawić i do czego przytulić.

4. Pierwsza pomoc dla kota
Zabierz ze sobą profilaktyczne leki, aby zachować jego zdrowie i spokój, poproś weterynarza o zalecenia. Nie podawaj żadnych nowych leków, których twój kot nie podejmował wcześniej. Nie ryzykuj nieznanej reakcji, tym bardzie w czasie podróży.

5. Zabawki
Kilka ulubionych zabawek  nie zajmuje dużo miejsca, a może sprawić, że kot przypomni o swoim domu i będzie czuł się szczęśliwszy i bezpieczniejszy.

Zabierz również ulubione przysmaki jak np. łososia bryłek, lub kulę wypełnioną kocimiętką.

6. Prowizoryczne kuwety

Weź ze sobą prowizoryczną lub jednorazową wersję kartonową kuwety, która będzie służyć do tego samego celu.
Jednak pomimo to, warto co kilka godzin zatrzymać się na postój, wypuścić kotka na świeże powietrze. Pamiętaj o jego bezpieczeństwie, najlepiej zabierz ze sobą smycz dla kotka.

Przydać się mogą również jednorazowe ręczniki i wilgotne chusteczki w razie niemiłego "wypadku".

7. Woda
Woda jest istotna dla Twojego kota i absolutnie nie można obejść się bez niej. Należy pić w regularnych odstępach czasu w ciągu podróży. Koty potrzebują pić częściej, jeśli masz zamiar spędzać czas w ciepłym klimacie.

Choć woda z kranu jest zdatna do picia dla kota w Twoim domu, picie jej z kranu w miejscu obcym nie zawsze kończy się bez przygód. Lepszym pomysłem jest zakup butelkowanej wody.

8. Pojemniki na..
Tak jak zabieramy walizkę na ubrania, saszetkę na kosmetyki i inne niezbędne rzeczy w podróży, Twój kot także potrzebuje własne pojemniki, aby lepiej zorganizować koci bagaż. Aby zaoszczędzić miejsce, zabierz tylko najmniejsze zapasy jakie są możliwe, używaj jednorazowych produktów, szczególnie tych, które będą dostępne do kupienia w docelowym miejscu podróży.

Te produkty zabierz koniecznie, a z pewnością sprawią, że podróż będzie zorganizowana i przyjemna:
- Opakowania do żywności (mały plastikowy pojemnik lub worki z klipsem)
- Pojemniki na pokarm i wodę
- Torby do przechowywania środków czystości, zabawki i koce
- Teczkę lub folder do przechowywania dokumentacji medycznej i świadectwa zdrowia Twojego kota

9. Żywność
Podróż to nie czas, aby zmienić dietę dla Twojego kota. Jeśli to zrobisz, będzie to tylko zaproszenie do przygód trawiennych i nieszczęść dla kota.

Zamiast pójść na zakupy po nieznaną żywność dla kota w nieznanym supermarkecie, zabierz wystarczająco duże ilości pokarmu z domu. Spróbuj trzymać się harmonogramu karmienia z domu. Jeśli jednak masz pewność, że na miejscu są dostępne te same produktu co w domu, oczywiście masz jeden problem mniej.

Nie powinno się karmić kota na około 3 godziny przed wyjazdem. Ale jeśli wyjazd będzie dłuższy niż 6 godzin, w czasie trwania podróży czy to samochodem czy samolotem, należy mieć pod ręką żywność dla Twojego kota, aby nie był zbyt głodny.

10. Nosidełko lub torba dla kota
Kot w samochodzie bez specjalnej torby to na pewno nie jest dobry pomysł. Kot nie będzie siedzieć całą podróż w spokoju. Może łatwo wymknąć się pod nogi co może spowodować niebezpieczeństwo podczas podróży.

Ty i Twój kot będziecie czuli się znacznie bardziej bezpieczne, jeśli umieścisz kotka w specjalnej torbie. Do nosidełka włóż ulubiony kocyk i zabawki, tak aby czuł się komfortowo w nieznanym otoczeniu.

Torba do przewozu kota powinna być wystarczająco duża, aby mógł swobodnie wstać i odwrócić się, wykonana ze szczelnego materiału, która nie pozwoli na przepuszczenie wilgoci.

Życzymy miłej podróży w Waszymi kotami!