Zamki, Zabytki,Muzea w Polsce

Osława, lewy dopływ Sanu, to malownicza rzeka będąca naturalną granicą między Beskidem Niskim a Bieszczadami. Poprowadzony jej doliną Szlak Ikon prowadzi turystów przez miejscowości związane z historią i kulturą Łemków. Wśród ważniejszych miejscowości położonych  na tym szlaku na szczególną uwagę zasługują: Sanok, Zagórz – Dolina, Wielopole, Tarnawa Górna, Łukowe, Wisłok Wielki oraz Smolnik.


Pierwszą miejscowością na szlaku jest Sanok z największe w Polsce Muzeum Budownictwa Ludowego. Można tu ujrzeć zarówno budowle związane z ludnością łemkowską, jak i budowle wznoszone przez Bojków oraz Pogórzan. Ciekawą kolekcję ikon karpackich można zobaczyć w Muzeum Historycznym, które ma swą siedzibę w sanockim zamku. W tym samym muzeum można zwiedzić jednocześnie galerię malarstwa Zdzisława Beksińskiego.

 


Zagórz – Dolina to kolejna interesująca miejscowość na Szlaku Ikon doliny Osławy. Wiele ciekawych ikon znajduje się w dawnej, drewnianej cerkwi grekokatolickiej, która obecnie spełnia rolę kościoła rzymskokatolickiego. Inna ciekawa cerkiew grekokatolicka (a obecnie prawosławna) z pięknym ikonostasem znajduje się w Morochowej nad Osławą.

W Mokrych turyści mogą zetknąć się z folklorem Łemków oraz Bojków. Oprócz żywej tradycji i folkloru znajduje się tu ciekawa, współczesna cerkiew murowana, która powstała dla miejscowych grekokatolików w 1992 roku. W jej wnętrzu można ujrzeć ikonostas z 1900 roku, który trafił tu ze Stubianki (tamtejsza cerkiew już niestety nie istnieje).


Ciekawą, drewnianą cerkiew można zobaczyć w Rzepedzi. To jedna z nielicznych cerkwi budowanych w stylu wschodniołemkowskim. Choć znajdujący się w jej wnętrzu ikonostas jest całkowicie współczesnym dziełem, cerkiew zasługuje na uwagę ze względu na zdobiącą jej ściany polichromię z końca XIX stulecia. Ciekawa cerkiew znajduje się również w Wisłoku Wielkim, godnym uwagi zabytkiem jest także drewniana cerkiew w Radoszycach.


Inne obiekty na Szlaku Ikon doliny Osławy:

  • Nowa cerkiew greckokatolicka p.w. Opieki Bogurodzicy w Komańczy (1988 rok)
  • Cerkiew greckokatolicka p.w. Św. Mikołaja,  murowana z kamienia w Smolniku (1806 rok)
  • Była cerkiew greckokatolicka p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy w Szczawne (1888 rok)
  • Była cerkiew greckokatolicka p.w. Św.Michała Archanioła w Turzańsku (1801 rok)

Address : Radius :