Jednym z najstarszych zamków w Polsce i największym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest zamek w Ogrodzieńcu. Otulony lasem wzniesiony na wzgórzu, przytulony do ogromnej wapiennej skały wygląda równie malowniczo jak i tajemniczo...
I nie bez przyczyny bowiem jak legenda głosi o zaś można w ruinach spotkać duchy Skarbimira, Czarnej i białej Damy, Wisielca i ucha Anzelma. Nad zamkiem unoszą się upiory Seweryna Bonera i Witysława. Najbardziej obawiać się musi turysta spotkania z upiorem Bonera gdyż grozi ono postradaniem zmysłów ! Uratować można się tylko odpowiadając na pytanie : Szukasz skarbów czy śmierci?
Niemniej jednak pytanie to jest podchwytliwe bo jak wiadomo ten kto znajdzie skarb Bonera nigdy żywy ruin nie opuści. Natomiast Seweryn za życia słynął z strasznego skąpstwa a jego grób profanowali nieznani sprawcy wielokrotnie być może też z tego powodu nigdy nie zaznała spokoju jego dusza. Kolejnym duchem widywanym w ruinach zamku jest upiór kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego, ówczesnego właściciela zamku zamieszkującego tam z chorym psychicznie synem Janem Kazimierzem. Kasztelan również słynął ze skąpstwa. Był także okrutnym człowiekiem okrytym nie chlubą z powodu chłostania publicznego swej pierwszej żony oraz zamurowania żywcem drugiej żony w komnacie, której mury następnie wysadził.
Podobnie jak o jego okrucieństwie, zazdrości o kolejne żony i zawartym pakcie z diabłem, krążyły plotki o zgromadzonych przez niego bogactwach. Były to kosztowności na posag jego córki, którego nigdy jednak nie przekazał. Jego upiór jest widywany pod postacią czarnego psa na trzymetrowym łańcuchu pilnującego skarbu. Ta siedziba duchów pochodzi najprawdopodobniej z XIV wieku a jego budowniczowie byli z rycerze z rodu Włodków Sulimczyków. W 1523 roku właścicielem zamku został żupnik krakowski Jan Boner a następnie jego syn Seweryn. W 1655 warownia została zniszczona przez Szwedów. Kolejny najazd w 1702 roku dokończył dzieła, resztki warowni spłonęły. W 1810 został opuszczony przez ostatnich mieszkańców ponieważ groził zawaleniem. Od 1973 roku turyści mogą podziwiać zarówno ruiny jak i przepiękny widok rozciągający się z baszty zamku na Jurę.
więcej o zamku: tutaj
Adres dojazdu do zamku: Zamkowa, 42-440 Podzamcze, gmina Ogrodzieniec