Zamki, Zabytki,Muzea w Polsce

Muzeum Twierdzy Kostrzyn stanowi specyficzny zespół muzealny. Obejmuje on jedyny w swoim rodzaju powierzchniowy pomnik - zniszczoną w 1945 r. i nieodbudowaną kostrzyńską Starówkę wraz z obiektami XVI-wiecznej twierdzy bastionowej.

Kostrzyńskie Pompeje

Historia kostrzyńskiej Starówki jest pasjonująca. Stare Miasto ze swoim zamkiem, ratuszem, kościołem parafialnym i rynkiem posiadało niepowtarzalny urok. Wojna spowodowała, że miasto zamarło na bez mała 50 lat. Jeszcze nie tak dawno miejsce po dawnej Starówce mogło budzić jedynie tęsknotę za tym, co przestało istnieć. Dziś spod hałd ziemi wyłoniły się ruiny starych kamienic, bruki uliczek i chodniki, a część obiektów twierdzy została odrestaurowana. Spacer po Starym Mieście to sentymentalna podróż do czasów, kiedy Kostrzyn był jednym z najpiękniejszych miast Brandenburgii. Stary Kostrzyn można oczywiście zwiedzać samodzielnie lecz prosimy pamiętać, że "kamienie mówią" tylko w przenośni i nigdy nie opowiedzą tego, co mogą przekazać i pokazać nasi wykwalifikowani przewodnicy.
Stare Miasto dostępne jest codziennie od świtu do zmroku. Zasady zwiedzania reguluje Regulamin zwiedzania Starego Miasta.

Bastion Filip

Jeden z trzech zachowanych bastionów twierdzy Kostrzyn i jedyny udostępniony zwiedzającym. Od roku 2014 w Bastionie Filip prezentowana jest stała ekspozycja muzealna. Prezentuje ona wybrane aspekty dziejów miasta i garnizonu od początku istnienia twierdzy oraz zmagań wojennych toczących się w okolicy na przestrzeni wieków. Szczegółowo zostały zaprezentowane walki o miasto w lutym i marcu 1945, oraz dzieje samego bastionu. Syntetycznie i klarownie został ukazany proces stopniowej rozbudowy i modernizacji twierdzy. Dużo miejsca poświęcono kataklizmowi wojny siedmioletniej i zniszczeniu miasta w przeddzień bitwy pod Sarbinowem 25 sierpnia 1758 roku. Osobny dział został również poświęcony dziejom kostrzyńskiego zamku, ukazanego jako rodowego gniazda Hohenzollernów. Ekspozycja jest interaktywna, do dyspozycji odwiedzających zostały oddane oryginalne eksponaty i znaleziska, a także urządzenia audiowizualne (filmy, słuchowiska), makiety, modele, repliki broni itp.

Bastion Filip czynny jest od wtorku do piątku w godz. 11:00 - 14:00 (ostatnie wejście godz. 13:00), a w soboty i niedziele w godz. 10:00 - 18:00 (ostatnie wejście godz. 17:00).

Uwaga!
Ze względu na niską temperaturę w Bastionie Filip niezbędne jest posiadanie wierzchniego okrycia niezależnie od pory roku i temperatur panujących na zewnątrz.

Brama Berlińska

Jedna z trzech bram prowadzących do miasta stanowiąca element umocnień twierdzy Kostrzyn. W pomieszczeniach, które są bezpłatnie udostępnione dla zwiedzających, można zobaczyć wybrane zabytki znalezione na terenie Starego Miasta Kostrzyn (wieko sarkofagu Katarzyny Brunszwickiej (rekonstrukcja z 1882 roku), sarkofag ekshumacyjny z 1713 roku). W Bramie Berlińskiej mieści się również punkt informacji turystycznej, sprzedaży pamiątek i pozycji wydawniczych.
Brama Berlińska czynna jest od wtorku do piątku w godz. 10:00 - 16:00, a w soboty i niedziele w godz. 10:00 - 18:00.

Usługi przewodnickie
Czas zwiedzania Twierdzy jest zależny od organizatora wycieczki. Standardowa wycieczka z przewodnikiem trwa ok.   1,5   godziny,   wraz   ze  zwiedzaniem  Bastionu  Filip  ok.  2,5  godziny.  Konieczne  jest  obuwie  turystyczne  i zabezpieczenie przeciwdeszczowe, a także wcześniejsze skorzystanie z toalety.
Uwaga! Zwiedzanie z przewodnikiem możliwe tylko po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Informacje i rezerwacja: +48 95 752 0045

Address : Radius :