Zamki, Zabytki,Muzea w Polsce

Muzea - pierwsze co widzimy przed oczami, to ponure pomieszczenia przepełnione historycznymi starociami. Nie każdy preferuje ten sposób spędzania wolnego czasu. Czas jednak dać sobie szansę na poznanie niezapomnianych i niezwykłych historii. Coraz częściej miejsca te organizują różnorodne przedstawienia i warsztaty, by stać się bardziej atrakcyjnymi dla wymagających turystów. Tak dzieje się również w położonym na południu Polski regionie świętokrzyskim. Stworzyliśmy listę 10 muzeów, które warto odwiedzić.

Województwo świętokrzyskie wydaje się być mało ciekawym regionem turystycznym w porównaniu z obleganymi obszarami nadmorskimi czy górskimi. Jednak, gdy pogoda nie dopisuje, warto rozważyć ten kierunek podróży, by chociaż raz mieć możliwość poznania dziejów rozwoju kultury i nauki.

10 zabytków i muzeów wartych polecenia w województwie świętokrzyskim:

  • Na początku podróży udamy się do wschodniej części województwa, gdzie odwiedzimy Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” (Adres: Sudół 135 a, Ostrowiec Świętokrzyski) - jedną z największych tego typu placówek na świecie. Przybywają tu ludzie z najdalej oddalonych państw, by oglądać doskonale zachowane, odkryte w 1922 roku kopalnie krzemienia pasiastego. Wszystko zaczęło się w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Wtedy to utworzone zostały kopalnie, z których pozyskiwano surowiec wykorzystywany do wytwarzania ówczesnych narzędzi. Podziemna trasa licząca ok. 500 m, przedstawiająca hałdy górnicze i wyrobiska, pracownia krzemieniarska, zrekonstruowane grobowce megalityczne oraz wioska neolityczna kryją w sobie klimat tamtych czasów. Miejsce to oferuje ciekawe wystawy i zajęcia edukacyjne dla dzieci.
  • Nieopodal Krzemionek leży Bałtów – kolejny punkt wycieczek. Początek jury, a koniec kredy, jakże ciekawe czasy, przyciągające nawet dzieci. Czy jest ktoś, kto choć raz w swoim życiu nie zainteresował się dinozaurami? Poświęcono tej tematyce wiele filmów, książek i miejsc takich jak to w Bałtowie, czyli Muzeum Jurajskie w JuraPark Bałtów (Adres: Bałtów 8a, Bałtów). Turyści mają okazję stanąć tu oko w oko z naturalnej wielkości rekonstrukcjami dawnych olbrzymów. Muzeum, poza stojącymi w parku ogromnymi gadami, oferuje również pomieszczenie, gdzie można obejrzeć kości, szczątki między innymi dinozaurów, rekinów, trylobitów czy koralowców. Można też poczuć klimat podwodnego świata gadów w Prehistorycznym Oceanarium.
  • Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie (Adres: Sandomierska 243, Ćmielów) - jedyne takie w Polsce. Zaraz po wejściu do środka zachwyca urokliwym sufitem, utrzymanym w stylu renesansowego malarstwa. Każdy odwiedzający ma możliwość poznania etapów powstawania porcelanowych cudeniek - od projektów poprzez wypalanie w idealnie zachowanym piecu. Jednym z ciekawszych miejsc w muzeum jest Marmurowa Sala. Kryje ona w sobie kolekcję awangardowych rzeźb utrzymanych w stylu lat 50. XX wieku. Są to jedyne w swoim rodzaju wzory słynne na całym świecie. Turyści mogą zakupić porcelanowe figurki i napić się najdroższej kawy świata w tamtejszej kawiarni.
  • Realia dawnego wiejskiego życia udostępnia Park Etnograficzny w Tokarni (Tokarnia 303, Chęciny) - oddział Muzeum Wsi Kieleckiej . Skansen obrazuje fragmenty wsi z dawnymi drewnianymi dworkami, kościołami, chałupami, zagrodami, młynami, wiatrakami i kuźniami z różnych subregionów Kielecczyzny. Turyści mogą obejrzeć wnętrza mieszkalne, których historia sięga końca XVIII i początku XIX wieku.
  • Osoby lubiące tematykę wojenną również znajdą w regionie świętokrzyskim coś dla siebie. Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej (Adres: Słoneczna 90, Skarżysko-Kamienna) eksponuje wyposażenie i umundurowanie Wojska Polskiego. Przybyli tu goście mają okazję obejrzeć działa artyleryjskie, armaty, wyrzutnie rakietowe, samoloty wojskowe, czołgi i jedyny w Polsce pełnomorski kuter torpedowy ORP „Odważny”. Chętne osoby mogą przejechać się radzieckim transporterem BTR-60.
  • Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie (Adres: Henryka Sienkiewicza 17, Opatów), utworzone w 2005 roku, słynie z oryginalnej kolekcji urządzeń geodezyjnych, starych map i książek związanych z tą tematyką. Kierownica geodezyjna, autograf A5 WILD, stereoskop, przyrządy do opracowywania zdjęć naziemnych to część tamtejszych eksponatów. Opatów sam w sobie jest ciekawą atrakcją turystyczną ze względu na system obronny miasta, romańską bazylikę z XII wieku, czy podziemną trasę, bazującą na dawnych piwnicach kupieckich.
  • „Historia Ziemi zapisana w skałach” brzmi ciekawie, a wiąże się z Centrum Geoedukacji w Kielcach - Geopark Kielce (Adres: Daleszycka 21, Kielce). Obiekt ten znany jest z rekonstrukcji dna dewońskiego morza i żyjącej w nim ryby pancernej, niesamowitej podróży do wnętrza Ziemi w symulowanej kapsule, opowieści o tym jak powstają minerały i czego można się z nich dowiedzieć.
  • Zwolennicy motywów religijnych mogą zatrzymać się w Muzeum Diecezjalnym Sztuki Kościelnej w Sandomierzu (Adres: Jana Długosza 9, Sandomierz), mieszczącym się w gotyckim Domu Długosza. Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Katarzyną Aleksandryjską z początków XVI wieku, romańska figura Madonna z Goźlic z XIII w., jedyna w swoim rodzaju Biblioteka Ksiąg Drzewnych, liczne tkaniny, meble, numizmatyki i rzeźby tworzą raj dla koneserów sztuki sakralnej.
  • Nie zapominajmy o milusińskich, bowiem dla nich świętokrzyskie ma ciekawą propozycję, mieszczące się w budynku z 1872 roku Muzeum Zabawek i Zabawy. Miejsce to gromadzi kilka tysięcy przedmiotów: historyczne i współczesne zabawki, różnego rodzaju lalki m. in. niemiecka lalka woskowa z XVIII w., samochody, samoloty, mebelki i domki. Na dzieci czeka kącik zabaw oraz liczne wystawy.

Na koniec coś dla miłośników fauny i flory - Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Mieści się ono w zabytkowych zabudowaniach klasztornych. Niezwykła przyroda, którą da się podziwiać dzięki efektom świetlnym, dźwiękowym, odwzorowującym odgłosy natury zachwyci każdego. Zobaczymy zwierzęta, rośliny żyjące w jedlinie polskiej i organizmy zamieszkujące stare drewno i glebę.

Będąc w świętokrzyskim koniecznie trzeba odwiedzić te miejsca, a każda następna historia i jej tajemnica, jest coraz bardziej niezwykła.