Zamki, Zabytki,Muzea w Polsce

Byłeś już na Wawelu, widziałeś Sukiennice, jadłeś obiad u Wierzynka i zastanawiasz się, co jeszcze oprócz zabytków warto zobaczyć w Krakowie? Na szczęście atrakcji jest całkiem sporo, a   wśród nich na pierwszy plan wysuwają się krakowskie muzea. Sprawdź, co mają do zaoferowania.

Jeśli do tej pory muzea kojarzyły Ci się wyłącznie z nudnymi szkolnymi wycieczkami, pora spojrzeć bardziej przychylnym i ciekawskim okiem na ich współczesną ofertę.

AccorHotels przygotował dla Ciebie listę 10 najbardziej interesujących muzeów w Krakowie. Z pewnością nie pożałujesz wizyty w żadnym z nich.

Dla tych, którzy mają sentyment – Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe jest najstarsze wśród muzeów w Polsce. To również największa instytucja muzealna pod względem liczby eksponatów (800 tys.), oddziałów i budynków, To swoisty Wawel wśród muzeów i dlatego też znajduje się na pierwszym miejscu na naszej liście. Oprócz polskiej kultury i sztuki możesz tu podziwiać europejskie i światowe malarstwo, grafikę, rzeźbę zbiory wyrobów rzemiosła, militariów, tkanin oraz numizmatów.

adres: Kraków, al. 3 maja 1

Dla tych, którzy lubią gry – Muzeum Pinballa

Jeśli grałeś kiedyś na flipperze, wiesz, jaka to świetna zabawa. Będąc w Krakowie, możesz wrócić do wspomnień w Muzeum Pinballa. Czeka tam na Ciebie 35 maszyn z różnymi grami (Dr Who, Star Trek, Terminator, Royal Flush i inne). W ramach jednego biletu możesz grać na wszystkich flipperach aż do zamknięcia muzeum, czyli do godziny 23:00.

adres: Kraków, ul. Stradomska 15

Dla tych, którzy tęsknią za morzem – Muzeum Bursztynu

Nie trzeba wcale jechać na Pomorze, żeby poznać historię bursztynu. Ten niezwykle piękny kamień znalazł swoje miejsce także w Krakowie. Bursztynowa „Dama z łasiczką”, skrzydlaty koń, geometryczna biżuteria – te i inne eksponaty znajdziesz w Muzeum Bursztynu, które mieści się przy krakowskim rynku. Oprócz zwiedzania możesz też sprawdzić, czy bursztynowe korale lub inne przedmioty, które posiadasz, są wykonane z prawdziwego bursztynu. Koszt takiego badania wraz z certyfikatem autentyczności kamienia to 50 zł, natomiast wstęp do muzeum jest bezpłatny przez cały rok.

adres: Kraków, ul. Świętego Jana 2

Dla tych, którzy żyją tu i teraz – Muzeum Sztuki Współczesnej

Interesujesz się sztuką współczesną? Koniecznie odwiedź krakowski MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej. Znajdziesz tu m.in. interaktywną instalację Krystiana Lupy oraz dzieła takich artystów jak Marina Abramovic, Mirosław Bałka czy Edward Dwurnik.

adres: Kraków, ul. Lipowa 4

Dla tych, którzy marzą o kwitnącej wiśni – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Na czym polega tradycyjna japońska ceremonia parzenia herbaty, jak zawiązać kimono, czym wyróżniają się japońskie malarstwo i rzemiosło artystyczne? Tego wszystkiego dowiesz się w jednym muzeum. Dla wielbicieli kultury japońskiej Manggha to obowiązkowy punkt wycieczki po Krakowie. Znajdują się tu też japoński ogród, pawilon herbaciany i szkoła języka japońskiego.

adres: Kraków, ul. M. Konopnickiej 26

Dla miłośników egzotyki – Muzeum Żywych Motyli

Zamiast gonić za motylami po łące, lepiej udać się do niezwykłego muzeum, w którym wspaniałe, kolorowe motyle z Filipin, Azji, Malezji, Ameryki Południowej i Afryki latają swobodnie dookoła zwiedzających.

adres: Kraków, ul. Grodzka 48/2

Dla fanów szkiełka i oka – Pracownia i Muzeum Witrażu

Co powiesz na wizytę w działającej nieprzerwanie od 1902 roku Pracowni Witrażu? Poczujesz tu niezwykły klimat i będziesz mógł zobaczyć, jak powstają najpiękniejsze witraże. W samym Krakowie jest ich ponad 200, a wszystkie zostały wykonane w najstarszej krakowskiej pracowni – Krakowskim Zakładzie Witrażów S.G. Żeleński, którego tradycja jest kontynuowana dzięki muzeum.

adres: Kraków, al. Krasińskiego 23

Dla pasjonatów Madame Tussauds – Polonia Wax Museum

Czy można uchwycić historię Polski w tak miękkim i kruchym materiale, jakim jest wosk? Owszem – możesz się o tym przekonać na własne oczy w krakowskim Polonia Wax Museum. Zobaczysz tam m.in. figury Marcina Gortata, papieża Jana Pawła II, Roberta Lewandowskiego czy Józefa Piłsudskiego i kilku zagranicznych gości.

adres: Kraków, ul. Rynek Główny 34

Dla miłośników robienia zdjęć i nie tylko – Muzeum Historii Fotografii

Lubisz robić zdjęcia telefonem albo lustrzanką cyfrową? Chcesz zobaczyć, jak kiedyś wyglądały aparaty fotograficzne i obiektywy np. z początku XIX wieku? Ponad 2 tys. eksponatów, w tym 600 aparatów, znajduje się w zbiorach Muzeum Historii Fotografii. Poza tym obejrzysz tu wystawy prezentujące stare fotografie oraz inne ekspozycje czasowe i stałe.

adres: Kraków, ul. Józefitów 16

Dla tych, których pasją jest miasto – Muzeum Inżynierii Miejskiej

Stare tramwaje, samochody, silniki przemysłowe, dawne urządzenia biurowe, AGD, gramofony – jednym słowem wszystko, co na przestrzeni lat służyło mieszkańcom miasta. Jeśli lubisz zabytki techniki, wizyta w Muzeum Inżynierii Miejskiej, które mieści się w zabytkowej, najstarszej krakowskiej zajezdni tramwajowej, będzie dla Ciebie nie lada atrakcją.

adres: Kraków, ul. św. Wawrzyńca 15

 

Czy już wiesz, który obiekt okaże się Twoim muzealnym strzałem w dziesiątkę? Zanim wybierzesz się szlakiem krakowskich muzeów, pamiętaj o rezerwacji wygodnego noclegu w jednym z hoteli w Krakowie. Zwiedzaj – nie czekaj!