Zamki, Zabytki,Muzea w Polsce

O Muzeum Narodowym i Muzeum Powstania Warszawskiego słyszał chyba każdy mieszkaniec stolicy. Miejsca te przyciągają również tysiące turystów. Warto pamiętać jednak, że w Warszawie mieści się także wiele innych równie interesujących muzeów. Sprawdź, dokąd warto się wybrać!

W stolicy działa ponad 100 ośrodków muzealnych, udostępniających zwiedzającym eksponaty związane z literaturą, nauką, techniką, etnografią, militariami czy sportem. Specjaliści z sieci AccorHotels przygotowali listę 8 muzeów, które w szczególności warto odwiedzić w czasie pobytu w jednym z hoteli w Warszawie.

1. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Freta 16

Muzeum mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy, w której urodziła się badaczka. Dzieli przestrzeń z siedzibą Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Ekspozycja jest poświęcona życiu Marii Skłodowskiej-Curie i jej rodziny. Można zobaczyć tu m.in. liczne fotografie i dokumenty, ale również repliki aparatury chemicznej czy kolekcję minerałów gromadzonych przez ojca badaczki.

2. Muzeum Czar PRL

Mińska 22

Muzeum powstało z inicjatywy przewodników z firmy Adventure Warsaw. W przystępny sposób rekonstruuje klimat epoki PRL-uokresu, który wciąż jest obecny w pamięci wielu Polaków. W muzeum możemy zobaczyć zrekonstruowane, typowo PRL-owskie mieszkanie – z charakterystycznymi meblami i sprzętem gospodarstwa domowego (na czele z meblościanką i pralką Frania). Można tu również odwiedzić gabinet polityczny czy sklep z pustymi półkami. Wśród eksponatów znajdują się także gazety, plakaty propagandowe, kartki na mięso, bony towarowe czy książeczki walutowe.

3. Muzeum Plakatu

Stanisława Kostki-Potockiego 10/16

Muzeum Plakatu to jeden z oddziałów warszawskiego Muzeum Narodowego. Posiada jedną z największych kolekcji artystycznych plakatów – ponad 60 tysięcy prac (25 tysięcy dzieł zagranicznych, 36 tysięcy dzieł polskich). Można tu obejrzeć m.in. plakaty autorstwa Pabla Picassa i Andy’ego Warhola.

Działalność muzeum jest ściśle związana z Międzynarodowym Biennale Plakatu.

4. Muzeum Żydów Polskich POLIN

Mordechaja Anielewicza 6

Muzeum mieści się w gmachu wzniesionym według projektu zespołu fińskich architektów – budynek został wyróżniony licznymi nagrodami architektonicznymi, m.in. Property Design Awards w 2016 roku w kategorii Bryła i International Architecture Award w 2005 roku.

Częściowo interaktywna ekspozycja zajmuje 13 000 m2 i prezentuje 1000-letnią historię obecności Żydów w Polsce. Przedstawia wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Nie pomija również tematów trudnych – historii konfliktów i Holokaustu.

W budynku muzeum mieści się także restauracja Besamin serwująca dania kuchni żydowskiej.

5. Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

Kozia 11

To jedyne w Polsce muzeum o tej tematyce. Można tu zobaczyć ponad 20 000 karykatur, wykonanych przez takich artystów, jak William Hogarth, Andrzej Mleczko czy Marek Raczkowski.

6. Muzeum Neonów

Mińska 25

Muzeum mieści się na terenie Soho Factory na warszawskiej Pradze. Stała kolekcja obejmuje około 100 powojennych reklam świetlnych, które zdobiły niegdyś fasady warszawskich restauracji, kawiarni, kin, sklepów itp. Muzeum nie zajmuje się jedynie gromadzeniem neonów, lecz także ich ochroną i renowacją w miejskiej scenerii.

7. Muzeum Domków dla Lalek

Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1

W muzeum zgromadzono ponad 120 domków, sklepików i pokoików dla lalek, wykonanych z zachwycającą precyzją. Eksponaty pochodzą z różnych epok i miejsc na świecie. Zbiór wzbogaca unikatowa kolekcja zabawek sakralnych.

8. Muzeum Warszawy

Rynek Starego Miasta 28/42

Muzeum mieści się w 11 połączonych ze sobą kamienicach. Gromadzi różnorodne zbiory – od przedmiotów codziennego użytku po ryciny, fotografie i obrazy związane z dziejami stolicy. Atrakcje stanowi również sam układ pomieszczeń, które na najniższym poziomie muzeum tworzą niezwykły labirynt.

Inne oddziały Muzeum Warszawy to m.in.:

  • Barbakan,
  • Muzeum Woli,
  • Muzeum Warszawskiej Pragi,
  • Centrum Interpretacji Zabytku.