Zamki, Zabytki,Muzea w Polsce

Zamek w Chęcinach

Region Świętokrzyski bogaty jest w miejsca godne uwagi, wartościowe z punktu widzenia historycznego oraz turystycznego. Wybierając się w rejon Chęcin, możesz być pewien, że nie zabraknie atrakcji.

Chęciny to niewielka i niezwykle urokliwa miejscowość w województwie Świętokrzyskim, położona 15 km od Kielc. Przyciąga turystów swoją bogatą historią i typowo sielskim klimatem. Co warto tam zobaczyć i gdzie się zatrzymać, by aktywnie spędzić czas i dobrze wypocząć?

Zamek w Chęcinach

Zamek królewski z przełomu XIII i XIV w. to największa atrakcja Chęcin. Wzniesiony na skalistym wzgórzu stanowił miejsce zjazdów rycerzy oraz osób ważnych i wpływowych w tamtym czasie. W twierdzy zbierały się wojska polskie, wyruszające na wojnę z Krzyżakami. Pod koniec XIV w. było to więzienie, w którym przetrzymywano min. krzyżackich jeńców.
Aktualnie zamek dzieli się na 2 części, jako pierwsza powstała górna, między dwiema okrągłymi basztami, a w XV w. dobudowano dolną, o czworobocznej baszcie i ostrołukowej bramie. Ta druga stanowiła część gospodarczą. We wschodniej wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można dostrzec wierzchołki Tatr.
Na zwiedzających czekają atrakcje w postaci walk rycerskich, a także wiele opowieści i legendy, pozwalające poczuć prawdziwy klimat twierdzy.

Synagoga

Ten żydowski dom modlitw został wzniesiony w XVII wieku, dzięki zgodzie króla Władysława IV Wazy. Budynek kilkakrotnie poddawany był remontom, przebudowom, a po pożarze w 1905 roku został całkowicie odnowiony. Wymieniono wówczas dach, dobudowano schody. Niestety po najeździe wojsk niemieckich na Żydów w czasie II wojny światowej, synagoga skończyła pełnić swoją funkcję i kolejny raz przeszła poważny remont. Potem służyła jako Ośrodek Kulturalny, biblioteka, kino, jak również siedziba władz gminy.
Ten budynek jest niezwykle istotnym punktem na turystycznej mapie Żydów, w tym również wycieczek z Izraela. Późnorenesansowa architektura, wykazująca dbałość o detale, oddaje niesamowitą atmosferę związaną z trudną historią Synagogi.

Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny

To miejsce, w którym zwiedzający mogą zapoznać się z obrazem dawnego życia na wsi. Park Etnograficzny w Tokarni, prezentuje ekspozycję budynków występujących na terenie Kielecczyzny. Układ domów, zabudowań gospodarczych, warsztatów rzemieślniczych pokazuje pewien rys historii osadniczej na tych terenach. Turyści mogą z bliska zobaczyć, jak toczyło się życie wiejskich rodzin, wykonać sobie niepowtarzalną sesję zdjęciową, a nawet wziąć ślub w tamtejszym kościółku. Spośród dodatkowych atrakcji, istnieje możliwość przejechania się bryczką, zjedzenia wiejskiego chleba i innych tamtejszych specjałów.

Jaskinia Raj

Jedna z najwspanialszych jaskiń w Europie. Doskonale zachowane formy, bogata ilość stalaktytów, autentyczne narzędzia pracy naszych przodków sprzed 50 000 lat, szczątki mamuta, niedźwiedzia jaskiniowego i nosorożca włochatego, wszystko to składa się na doskonałe miejsce do wycieczki edukacyjnej, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie w towarzystwie przewodnika. W sąsiedztwie jaskini, znajduje się Centrum Neandertalczyka, w którym można zyskać nową wiedzę na temat ludzi i zwierząt żyjących w trzecio-, oraz czwartorzędzie.

Regionalne Centrum Naukowo – technologiczne w Podzamczu

To miejsce wspierające rozwój technologiczny Województwa Świętokrzyskiego. Tutaj znajdziesz Dwór Starostów Chęcińskich, malowniczy park, a w sąsiedztwie Centrum Nauki „Leonardo da Vinci”, które doskonale bawi i uczy najmłodszych turystów. Mogą brać udział w eksperymentach, doświadczać i odkrywać. Wystawy są regularnie zmieniane tak, by można było wracać i bawić się na nowo.

Jeżeli zainteresowały Cię powyższe atrakcje, to zarezerwuj noclegi w Chęcinach i zobacz wszystkie miejsca.