Zamki, Zabytki,Muzea w Polsce

Na przestrzeni lat Śląsk bardzo się zmienił. Należy jednak podkreślić, że nie stracił on swojego przemysłowego charakteru. Doskonałym dowodem na poparcie tej tezy jest Szlak Zabytków Techniki, czyli samochodowa trasa turystyczno-kulturowa, zrzeszająca ponad 40 absolutnie niezwykłych śląskich zabytków. Jeśli zatem chcecie spojrzeć na Górny Śląsk z zupełnie innej perspektywy, trafiliście w odpowiednie miejsce. Poznajcie wspaniałe industrialne obiekty i pogłębcie swoją wiedzę o tradycjach regionu. Zainteresowani? Serdecznie zapraszamy do lektury!

 

fot. Przemysław Jendroska

Poznaj Szlak Zabytków Techniki – Markowy produkt turystyczny

Szlak Zabytków Techniki to projekt, który zrzesza w sobie obiekty związane z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Robi wrażenie, prawda? W związku z tym jesteśmy przekonani, że trasa spełni wymagania nawet największych sceptyków! Trzeba przyznać, że każda atrakcja w swój własny, indywidualny sposób odzwierciedla ciekawą kulturę i bogatą historię regionu. Można więc śmiało powiedzieć, że to produkt turystyczny kierowany do wszystkich osób, które chcą poznać osobliwą tradycję Górnego Śląska.

Ukłon w stronę dorosłych i dzieci

Szlak Zabytków Techniki posiada w swojej ofercie mnóstwo atrakcji, które niewątpliwie pobudzają wyobraźnię. To właśnie dlatego Szlak Zabytków Techniki uznawany jest za trasę, na której bez problemu odnajdą się zarówno dorośli, jak i dzieci. Okazuje się bowiem, że muzea i zamieszkałe kolonie robotnicze są wspaniałą ciekawostką dla wszystkich milusińskich. Dzięki podróży w industrialny zakątek Śląska najmłodsi mają niepowtarzalną okazję przeżyć nieznane do tej pory emocje i zdobyć cenne doświadczenia. Szlak Zabytków Techniki stanowi bowiem dla nich niezbadany zakątek świata, który wzbudza ciekawość i kreuje światopogląd.

Co czeka nas na Szlaku?

Twórcy Szlaku Zabytków Techniki zdecydowanie stawiają na opowiadanie historii przy pomocy zmysłów. Turyści decydujący się na przebycie trasy mają tu możliwość obserwowania działających maszyn i urządzeń, dzięki czemu zyskują zdolność do realnego poznania historii. Wszak nie ulega wątpliwości, że obcowanie z „żywymi” eksponatami jest o wiele ciekawszym doświadczeniem, niż oglądanie miniatur w gablotach. Pomysł ten zdecydowanie wyróżnia Szlak Zabytków Techniki na tle pozostałych produktów turystycznych i nadaje mu osobliwego charakteru.

 

Dotknij historii!

Podczas wizyty w obiektach współpracujących ze Szlakiem Zabytków Techniki turyści zyskują także niepowtarzalną możliwość usłyszenia szumu silników i stukotu maszyn. Mogą także poczuć specyficzną woń drewna i na własnej skórze odczuć przeszywający chłód podziemi. Rozwiązanie to umożliwia „dotknięcie historii” Górnego Śląska i zrozumienie jej od podszewki. Całość dopełniają niesamowite opowieści lokalnych przewodników. Połączenie przemysłowych obrazów z ciekawymi anegdotami stanowi bajkową całość, która w doskonały sposób przedstawia historię regionu.

fot. Radosław Kaźmierczak

fot. Tomasz Böhm

fot. Jeremias Taszow

fot. Przemysław Jendroska

Najbardziej interesująca trasa turystyki industrialnej w Polsce

Warto zaznaczyć, że Szlak Zabytków Techniki zdobył już wiele cennych nagród, które potwierdzają jego atrakcyjność. W 2008 roku otrzymał on Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego w kraju. Zaledwie dwa lata później, w roku 2010, jako jedyny reprezentant Europy Środkowo-Wschodniej dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. To jednak nie jedyne wyróżnienia, jakie Szlak posiada na swoim koncie. Trasa zdobyła także Złoty Medal Targów Poznańskich, czyli nagrodę przyznawaną najlepszemu produktowi turystycznemu w Polsce.

Szlak Zabytków Techniki to wyjątkowa trasa przedstawiająca niezwykłą tradycję Górnego Śląska. To także prawdziwa gratka dla miłośników historii i amatorów polskich zabytków przemysłowych, wśród których znajduje się sam Tomasz Rożek. Przygotował on dla wszystkich fanów serię wyjątkowych filmików, w których osobiście zwiedzał atrakcje znajdujące się na Szlaku. Jeśli zatem jesteście zainteresowani, jakie odkrył tajemnice, zachęcamy do śledzenia oficjalnego profilu facebookowego Szlaku Zabytków Techniki oraz kanału Tomasza Rożka. Czekajcie cierpliwie – naprawdę warto!

Dowiedz się więcej: https://www.zabytkitechniki.pl/